Lázeňský trojúhelník – dnes již tradiční rekreační, rekonvalescenční a turistická lokalita na západě České republiky, vymezená třemi lázeňskými městy, Karlovými Vary, Mariánskými Lázněmi a Františkovými Lázněmi. Jedinečné místo v přírodním, geologickém i památkovém kontextu. A nyní možná i v rámci světového dědictví UNESCO.
V návaznosti na dokončení Koncepce podpory památkové péče v Karlovarském kraji v roce 2006 se Karlovarský kraj rozhodl usilovat ve spolupráci s lázeňskými městy Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně o zápis historických center měst na Seznam světového dědictví UNESCO pod názvem Lázeňský trojúhelník Karlovy Vary – Mariánské Lázně – Františkovy Lázně (dále jen Lázeňský trojúhelník).
Dne 21. 11. 2006 schválil ministr kultury ČR tzv. Indikativní seznam lokalit, podle něhož bude Česká republika předkládat v dalších letech nominace nejvýznamnějších památek České republiky na Seznam světového dědictví UNESCO v další dekádě. Do tohoto seznamu byl zařazen i Lázeňský trojúhelník. Tajemník UNESCO Michal Beneš v reakci na snahu Karlovarského kraje konstatoval, že města zařazená na seznam světového kulturního dědictví se nemusí ničeho obávat. „Pokud ale dodržují zákon o památkové péči a dbají přitom na uchování kulturní hodnoty daných objektů,“ vysvětlil Beneš, podle kterého západočeská lázeňská města na seznam UNESCO rozhodně patří, a to právě kvůli jejich mimořádným urbanistickým a architektonickým hodnotám.
Karlovy Vary jsou největší lázně v České republice s početnými vývěry minerálních pramenů, jež mají všestranné využití. Ze 79 pramenů různé vydatnosti jich je 13 zachyceno a používá se k pitné kúře. Léčí se zde hlavně nemoci zažívacího a pohybového ústrojí a poruchy látkové výměny. Trendem posledních období jsou ale kromě klasických lázeňských pobytů i wellness programy. V obrazu města dominuje velkorysá výstavba 19. a počátku 20. století ve formách historizujících slohů. Kromě soustředěné kompaktní lázeňské zástavby v údolí jsou pro město charakteristické honosné vilové čtvrti. Najít zde můžeme i architektonicky zajímavou Zámeckou věž, která představuje torzo někdejšího loveckého zámečku. Celek dotváří parky a okolní lesoparky s řadou pozoruhodných solitérních staveb (rozhledny, altány) a sítí výletních cest.
Významné objekty Karlových Varů
- Kolonády: Sadová, Mlýnská, Tržní, Zámecká a Vřídelní (gejzír s teplotou 72 °C)
- Historické budovy: Lázně I, III a V, hotel Imperial, Richmond a Grandhotel Pupp
- Jiné památkové objekty: Městské divadlo, Poštovní dvůr, dům U Tří mouřenínů
Mariánské Lázně jsou jedním z plošně nejrozsáhlejších lázeňských souborů v České republice. V městě samotném nabízejí 40 minerálních pramenů, v nejbližším okolí jich pak je k využití téměř 100. Lázeňské město bylo založeno v období klasicismu na počátku 19. století a stalo se půvabným parkovým městem s klasicistními a empírovými domy, altány, pavilony a kolonádami. Najdeme zde ale, a to především na Goethově náměstí, rovněž vlivy biedermeierovského období. V sedmdesátých letech 19. stol. se zde promítly i vlivy novorenesanční architektury s typickým figurálním a rostlinným dekorem fasád. Podobně jako v Karlových Varech i zde převažuje lázeňská, obytná a vilová zástavba z 19. a počátku 20. století s tím, že kolonády a stavby nad prameny jsou nejcharakterističtějšími stavbami tohoto města.
Významné objekty Mariánských Lázní
- Kolonády: pseudobarokní litinová kolonáda se zpívající fontánou
- Historické budovy: lázeňské pavilony klasicistního a novorenesančního slohu
- Jiné památkové objekty: kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Vladimíra
Františkovy Lázně patří k nejvýznamnějším lázeňským celkům České republiky zejména kvalitou dochované zástavby. Z památkového hlediska jsou nejméně dotčeným lázeňským celkem trojúhelníku. Na rozdíl od Mariánských Lázní představují z hlediska urbanistické kompozice odlišný případ. Jádro lázeňského města, založené na čtvercovém půdorysu s paralelní sítí ulic, se vyznačuje koncentrovanou architektonicky jednotnou klasicistní, empírovou a historizující zástavbou.
Významné objekty Františkových Lázní
- Lázně a kolonády: Luisiny lázně, Císařské lázně, Slatinné lázně, Plynové lázně
- Historické budovy: Hotel Imperial, Hotel Tři Lilie
Výše uvedená města náleží svým architektonickým i funkčním typem do skupiny západoevropských a středoevropských velkých lázní kosmopolitního charakteru. Pozoruhodným rysem lázeňského trojúhelníku je i skutečnost, že města leží na poměrně malém území, každé představuje mimořádný urbanistický a architektonický celek, přičemž reprezentují tři zcela odlišné typy urbanistického řešení. Karlovy Vary představují město rozvinuté podél vodního toku v dramatické údolní krajině, Mariánské Lázně jsou založeny na koncepci ústředního krajinářského parku obklopeného zástavbou a Františkovy Lázně jsou naopak kompaktním urbanistickým celkem městského charakteru s krajinářským parkem a pravidelnou půdorysnou sítí.
Lázeňský trojúhelník je vynikajícím dokladem role léčebného lázeňství v evropské společnosti. To bylo podnětem ke vzniku všech tří komplexů a jejich urbanistické a architektonické formy, reagující na dobový způsob života středních a vyšších společenských vrstev. Díky svému postavení prestižních evropských lázní vyniká i významem kulturním a historickým. Léčila se zde nebo zde pobývala řada významných osobností; lázeňská klientela do tohoto regionu přijížděla a přijíždí z celého světa. V rámci České republiky jsou svým významem s městy trojúhelníku srovnatelné pouze lázně Luhačovice, které však mají zcela odlišný architektonický charakter. V evropském rámci lze trojici západočeských lázeňských měst relevantně srovnávat jen s nejvýznamnějšími lázeňskými středisky vzniklými od konce 18. století do přelomu 19. a 20. století, jako jsou např. v Itálii San Remo nebo Rimini, ve Francii
Aix-en-Provence, Cannes, Vichy, Nice, v Belgii Spa a Ostende, ve Velké Británii Bath, Scarboroughs a v Německu Baden-Baden či Wiesbaden.
Příprava nominace k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO je vždy záležitostí dlouhodobou a i v případě lázeňských celků v Karlovarském kraji se předpokládá etapový postup rozložený do několika let. Koordinací přípravy nominačních dokumentací je dlouhodobě pověřeno ústřední pracoviště Národního památkového ústavu. Jde vždy o projekt, na kterém se nutně podílí místní samospráva a zástupci státní správy, ale samozřejmě i klíčoví vlastníci objektů, kterých se uvedená nominace týká.
Karlovarský kraj se v současné době profiluje jako jedna z nejatraktivnějších lokalit České republiky nejen z pohledu lázeňství a přidružených služeb, ale také jako ideální destinace zaměřující se na golfovou turistiku a kongresové a incentivní akce.
Text: -jah-, www.karlovyvary.cz , www.marianskelazne.cz , www.frantiskovy-lazne.cz , www.kr-karlovarsky.cz
Foto: Karlovarský kraj
www.kr-karlovarsky.cz