Radek Vonka: Brána do Čech zatraktivní image kraje

České Švýcarsko, České středohoří, Krušné hory a dolní Poohří – to jsou čtyři subregiony, které se staly součástí nové prezentace Ústeckého kraje v rámci projektu Brána do Čech. S Radkem Vonkou, krajským radním, zodpovědným za regionální rozvoj, evropské projekty a cestovní ruch, jsme si povídali jak o projektu samotném, tak o dalších probíhajících aktivitách, které by měly přispět ke změně mediálního obrazu severočeského regionu.

Radek VonkaBoj proti zažitým předsudkům, zlepšení image Ústeckého kraje a celkové zefektivnění propagace regionu – to vše bylo důvodem pro realizaci projektu Brána do Čech. Mohl byste čtenářům přiblížit jeho základní charakteristiku? Kdo všechno na projektu participuje?

Brána do Čech vychází ze Strategie rozvoje cestovního ruchu Ústeckého kraje a je součástí projektu Propagační a mediální kampaň Ústeckého kraje, na který jsme získali dotaci v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Severozápad. Celý projekt zcela mění prezentaci Ústeckého kraje jako turistické destinace. Brána do Čech dělí kraj do čtyř destinačních oblastí: Českého Švýcarska, Českého středohoří, Krušných hor a dolního Poohří. Veškerá prezentace památek, zajímavostí a tipů na výlet se řídí tímto členěním. Jak jste si jistě všimli, logo Brány je složeno ze čtyř barevných kamenů. Každý z nich symbolizuje právě tyto oblasti. V tomto vizuálním stylu se připravují samozřejmě také nové materiály, jako jsou turistické průvodce, tematické brožury, turistické mapy a podobně.

Součástí projektu Brána do Čech je mimo jiné založení čtyř samostatných centrál cestovního ruchu, resp. destinačních agentur. Jak jste s oficiálním ustanovením těchto institucí daleko? Co si od jejich zřízení slibujete?

Ano, máte pravdu. Každou oblast bude spravovat manažerské centrum, jehož funkci budou plnit právě destinační agentury. Ústecký kraj jim daruje do destinačního fondu jeden milion korun a pomůže tak odstartovat jejich činnost. Dvě ze čtyř už existují – České Švýcarsko má svou agenturu už od roku 2008 a minulý rok na podzim byla založena Destinační agentura Krušné hory. V prosinci byl na zastupitelstvu Ústeckého kraje předložen materiál pro České středohoří. Dolní Poohří bude následovat hned, jak budou ustavena nová vedení měst kolem Ohře. Slibujeme si především mnohem efektivnější propagaci celého regionu a díky fungující spolupráci také lepší servis pro návštěvníky, o zatraktivnění image kraje nemluvě.

S propagací výše popsaného projektu souvisí rovněž webová stránka www.branadocech.cz . Jaká má specifika? Co všechno zde lze nalézt?

O založení destinační agentury pro oblast dolního Poohří kraj intenzivně jedná se zástupci klíčových měst O založení destinační agentury pro oblast dolního Poohří kraj
intenzivně jedná se zástupci klíčových měst

Tento nový turistický web je svým způsobem takový e-průvodce po Ústeckém kraji. Je vytvořen přesně podle vizuálního stylu Brány do Čech a už jsme slyšeli od spousty uživatelů, že se líbí a dobře se s ním pracuje. A to nás samozřejmě velice těší. Na internetových stránkách naleznete základní popis všech čtyř oblastí, nejoblíbenější turistické cíle v každé z nich, stejně jako zajímavé akce, turistické trasy a tipy na výlety. Specifikem je vyhledávací pole, kde si může každý najít to své – podle toho, jestli chce jet autem, na kole nebo pěšky, sám či s dětmi nebo třeba s partou zkušených turistů. Každý cíl je zanesen do mapy pomocí GPS souřadnic, takže určitě nikdo nezabloudí. Velikou výhodou webu je, že se na něm může kdokoli zaregistrovat a poté tam sám vkládat fotky a texty, hodnotit každý cíl a sdělit tak ostatním, kde zrovna byl a co by určitě ostatní měli navštívit nebo třeba, že ve stánku pod skálou mají lepší zmrzlinu než za rohem.

Jak se osvědčil projekt Po stopách praotce Čecha? Máte nějakou zpětnou vazbu? Vedete v patrnosti, kolik lidí si již prohlédlo výstavu Staré pověsti české v pražském Národním muzeu, na jejímž vzniku jste se podíleli?

„Praotec“, to je náš pracovní název projektu, se osvědčil výtečně. Výstavu v Národním muzeu navštívilo kolem 50 tisíc lidí a každý dostal ke vstupence leták o našem projektu. Pokračuje samozřejmě rovněž web www.praoteccech.cz , kde přibývají zajímavé akce z měst a obcí, kterých se projekt týká. Často se tam setkáte s akcemi například v Roudnici nad Labem, Litoměřicích, Lounech nebo třeba na zámku v Děčíně. Součástí projektu byla i dětská soutěž, která už našla svého výherce. Desetiletému školákovi z Prahy jsem nedávno slavnostně předal notebook a velký diplom od praotce Čecha. Projekt bude pokračovat i nadále, připravujeme nadšencům geocachingu poklady ukryté v místech, kudy praotec kráčel. Co bude ukryto v tajemných krabičkách, vám zatím neprozradím, nechte se překvapit.

Zimní sezona je v plném proudu. Na jaké novinky lyžařských areálů ve „vašem“ kraji byste milovníky zimních radovánek pozval?

Nelákal bych jen na novinky, ale také na nejlevnější lyžařské středisko Evropy. Nedávno bylo v tisku uveřejněno srovnání cen a nejlevněji vyšly severočeské Klíny. Mile mě to překvapilo, sám bych to nečekal. Lyžaři sami hodnotí naše areály každým rokem lépe, je vidět, že kvalita v žádném případě s cenou neklesá. Naopak. Řada areálů pořídila nové vybavení a připravila se na sezonu v plné zbroji. Klínovec například zavedl nové výhodné ceny a rozšířil nabídku rodinných jízdenek. Na Telnici a na Bouřňáku jezdili všichni za dětské jízdné. Když opustím Krušné hory, zmíním Horní Podluží, kde přibyl třetí vlek. Radovánek si tu každý užije víc než dost, areály jsou vybaveny pro rodiny s malými sportovci i pro „fajnšmekry“ na snowboardech.

Bezpečně nejnavštěvovanějším turistickým cílem Ústeckého kraje je Památník Terezín. Samotné město Terezín s rozsáhlou tereziánskou pevností bohužel zůstává poněkud stranou zájmu. Chystané rekonstrukce jednotlivých vojenských objektů by měly tuto situaci změnit. Které konkrétní stavby či budovy bývalého vojenského opevnění se v nejbližší době dočkají oprav a jaké bude jejich nové využití? V jaké fázi se v současné době nachází kandidatura Terezína na seznam UNESCO?

Teď jste uhodil hřebíček na hlavičku. Tohle je jedna z věcí, která nás trápí. Je obrovská škoda, že se v Terezíně otočí plný autobus návštěvníků, ti si prohlédnou památník a jedou zase pryč. Rekonstrukce se dočkají dělostřelecká kasárna, kde bude sídlit nadace Leo Beck a institut Soa a budou tam probíhat vzdělávací cykly o druhé světové válce. Dalším renovovaným objektem je Kavalír 2, kde bude vytvořeno dělostřelecké muzeum. Multifunkční hala vznikne z jízdárny, která bude sloužit svému původnímu účelu a navíc bude uzpůsobena také pro kulturní a sportovní akce. Posledním objektem je tzv. Retranchement 5. Tam vznikne víceúčelová hala s novým městským informačním centrem, stálou expozicí Terezína a zázemím pro turisty a občanská sdružení. Pokud jde o seznam UNESCO, Terezín se nachází v přípravné fázi, kdy je zpracován a předložen plán managementu a výsledek je očekáván zhruba do jednoho roku.

Ústecký kraj by se od příštího roku rád účastnil rozhodování v o. p. s. České Švýcarsko. Jaké jsou důvody této iniciativy?

Pokud bude Ústecký kraj veden v o. p. s. jako spoluzakladatel, bude moci věnovat destinační agentuře do jejího fondu zmiňovaný jeden milion korun jako zbývajícím třem agenturám. Vedle toho kraj s Českým Švýcarskem spolupracuje už několik let a oba subjekty jsou pro sebe klíčovými partnery, tudíž nevidím jediný důvod pro to, abychom se nemohli oficiálně zapojit do rozhodování.

Text: Jan Pomykal
Foto: archiv Ústeckého kraje

www.branadocech.cz 

 

Nejnovější články z rubriky
Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 264

Warning: Attempt to read property "name" on null in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 264


Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 267

Warning: Attempt to read property "slug" on null in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 267
Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více