Evropský svaz lázeňství ESPA-EHV sdružuje lázeňské organizace z 21 zemí, přičemž Rakousko a Švýcarsko mezi nimi poněkud překvapivě chybí. To ale neznamená, že by zde lázeňství neexistovalo. Alpské prostředí a řada výjimečných přírodních zdrojů vytvářejí skvělé podmínky pro rozvoj lázeňství a wellness v obou těchto zemích. Lázeňských míst jsou v Rakousku a Švýcarsku desítky a vybrat z nich ta nejzajímavější není jednoduché.
Lázně Bad Blumau jsou největším projektem Friedensreicha Hundertwassera
Rakouské lázeňství má velmi dlouhou historii, která sahá až do období Římské říše. Pokud pojedete z Bratislavy do Vídně či naopak, stačí zhruba uprostřed cesty sjet z dálnice a navštívit Carnuntum, kdysi druhé největší římské město na sever od Alp. Součástí města jsou i pozůstatky honosných římských lázní. Prohlídka je sice placená, ale určitě stojí za to. V Rakousku se také můžete setkat s některými lázeňskými unikáty, které nemají jinde obdobu. Zcela mimořádné jsou z architektonického hlediska štýrské lázně Bad Blumau na jihu Rakouska. Jsou postaveny podle návrhu světoznámého rakouského architekta Friedensreicha Hundertwassera a tvoří rozsáhlý komplex staveb. Zajímavostí celého areálu jsou nejenom travou porostlé střechy, zakulacené tvary, věžičky a balkonky, ale také více než 2 400 oken, z nichž každé má jiný tvar. Mezi jedinečné lázeňské procedury používané v rakouské a italské části Tyrolska patří tzv. senné lázně. Seno sklizené na alpských loukách má skvělé léčivé účinky. Senná lázeň je připravována z 3–4 kg sena (na osobu), které je zahřáté na 42 °C a poté se z něj tvoří senný zábal. Léčí se jím svalová onemocnění a kloubní revmatismus, svalové křeče, ischias, ale také subakutní zánět ledvin a metabolická onemocnění.
Archeopark v rakouském Carnuntum
Také švýcarské lázeňství se může pochlubit římskou tradicí, jakou mají například lázně Baden ležící nedaleko Curychu. Římané zde již v 1. století využívali termální prameny až 47 °C teplé, které daly základ zdejším lázním. Prameny minerální a sirnaté vody mají příznivé účinky zejména na léčení revmatických onemocnění, poruch metabolismu, nemocí dýchacího ústrojí a také srdečních chorob. Mimořádné jsou z hlediska léčebného alpské lázně Leukerbad. I v těchto lázních byly známy léčivé účinky vody již v římském období. Zdejší lázně využívají termální vodu o teplotě až 51 °C, pramenící v okolních horách. Termální vody přiteče do lázní denně téměř čtyři miliony litrů a napájí celkem 22 venkovních i krytých bazénů. To tvoří z lázní Leukerbad nejlepší lázeňské a wellness centrum v celých Alpách. Největšími veřejnými lázněmi jsou Leukerbad Therme a Lindner Alpentherme, kromě toho zde fungují i soukromé lázně. Vybudování lázeňských komplexů však předcházel složitý a nakonec dramatický vývoj, kdy se obec Leukarbad neúměrně zadlužila a nakonec skončila v nucené správě a její starosta dokonce ve vězení. Dnes však lázně zažívají nebývalý rozkvět a hostí každoročně desítky tisíc návštěvníků.
Panorama švýcarských lázní Baden
Lázeňství v Rakousku a Švýcarsku zůstává nadále založené na využívání tradičních přírodních léčivých zdrojů, dokáže se však přizpůsobovat současným požadavkům a rozšiřovat svou nabídku o wellnessové, sportovně-rekreační a další typy pobytů. I když patří z hlediska cen lázeňské a wellnessové pobyty v Rakousku a Švýcarsku k těm dražším, určitě stojí za návštěvu.
Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...
Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.
Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.