Kolín nad Rýnem, 18.-20. srpna 2003
Tradiční workshop mezinárodního bus-operátorského svazu RDA se uskutečnil, jak je zvykem, v parných srpnových dnech, kdy si ostatní veletržní aktivity v Evropě berou dovolenou. Organizátoři workshopu, stejně jako v letech minulých, uvádějí číslo 1300 vystavovatelů ze 30 zemí a něco přes 14 tisíc odborných návštěvníků.

RDA Workshop se blíží ke své třicítce a stárne společně se svými organizátory. Poslední významnou vzpruhou pro tuto akci bylo znovusjednocení Německa a otevření trhů bývalého sovětského impéria. Tehdy, na počátku 90. let, doznal RDA Workshop znatelný nárůst ve všech ohledech. Od té doby stagnuje a mírně upadá. V posledních sezónách se to sice dá svést na všeobecnou recesi, ale zdá se, že organizátoři RDA Workshopu ani nevyvíjejí příliš mnoho aktivit k oživení návštěvnického zájmu. Během workshopu tak zaznělo nemálo povzdechů o tom, že za pár let už budou v Kolíně dělat obchod jen vystavovatelé mezi sebou. Mezi českými firmami má RDA Workshop vcelku dobrý zvuk a odráží se to každoročně na početné vystavovatelské i návštěvnické účasti. Autobusová turistika skupin sice netvoří hlavní podíl Němců, přijíždějících do ČR, ale při velikosti a významu trhu našeho souseda a solventnosti jeho obyvatel máme samozřejmě zájem na každém segmentu incomingu.

Čtyřicet českých vystavovatelů obsadilo celkem 434 m2 výstavní plochy, čímž zaujalo 5. místo mezi zahraničními účastníky. Síla české účasti sice nemůže konkurovat řádově vyšší účasti Rakouska nebo Itálie, ale společně s dalšími 100 m2 slovenských firem se už rozsahem blížíme prezentaci Francie. Jádro české expozice tvořil stánek s megaboardy „národních symbolů“ (J. Jágr apod.). Návštěvníci v něm nalezli Plzeň s Prazdrojem, Český Krumlov, Lázně Teplice, Františkovy Lázně, část lázeňské nabídky Karlových Varů a Mariánských Lázní, Středočeský kraj, některé horské a pražské hotely a incomingové touroperátory. Samostatnou expozici měl Karlovarský kraj s městským infocentrem a řadou lázeňských zařízení, další větší českou expozicí se prezentovalo Mariánskolázeňské sdružení cestovního ruchu a krkonošské kapacity pod taktovkou CK Ingtours. Jednotlivé standardní sektory si nechala postavit řada dalších incomingových cestovních kanceláří, specializovaných na německý zdrojový trh. Také slovenské firmy byly rozdrobeny do několika stánků. Maďarská nebo slovinská expozice, byť celkově menší, působily mnohem kompaktnějším dojmem.
Na tiskové konferenci: zleva Jan Šnajdr (ČCCR), Michael Fleischhauer (RDA), Josef Pavel, Werner Hauptmann (oba Karlovarský kraj), Jan Podlipný, Petr Masák (oba Město resp. Infocentrum Karlovy Vary) |
První den RDA Workshopu se odpoledne konala tisková konference o aktuální situaci v cestovním ruchu a autobusové turistice do České republiky, kterou pořádala ČCCR, Karlovarský kraj a město Karlovy Vary. Před početným publikem konferenci uváděl za svaz RDA Michael Fleischhauer. Představitel ČCCR Jan Šnajdr obecně zhodnotil český incoming v posledních 10 letech a prognózoval, že vstup země do EU zvýší počet návštěvníků ČR o 20-30 % a počet přenocujících turistů o 10-15 %. Proslovy Josefa Pavla, hejtmana Karlovarského kraje, a Jana Podlipného, předsedy rady karlovarského infocentra, se samozřejmě stáčely ke konání 53. kongresu RDA v Karlových Varech v roce 2004, o jehož přípravách jsme podrobně informovali v minulém čísle COT Business na str. 18-19.
Pokud jde o novinky v autobusové technice a vybavení vozů, žádný z renomovaných výrobců nepředstavil letos nic převratného; ono to vlastně ani není dost dobře možné, každý rok přinášet zásadnější inovace. Návštěvnicky atraktivní byla expozice starých autobusů, která se nostalgicky vrátila do 50. let 20. století, na jejichž počátku byl svaz RDA založen. Nejstarší exponát, autobusová úprava Fordu Model T, pocházel ovšem už z roku 1920.
RDA Workshop 2003 nevybočil ze zaběhnutého stereotypu posledních let a vlastně ničím nepřekvapil. I ten „lidový“ flašinetář, vítající účastníky každoročně u vchodu, je už příliš okoukaný.
Z Kolína nad Rýnem Aleš Krejčí