Evropská unie je tvořena nejen 28 členskými státy, ale také mnoha někdy různorodými regiony. Základem regionálního rozdělení Evropy se stala klasifikace NUTS (Nomenclature of Territorial Units for Statistics). V roce 2013 vešla v platnost poslední aktualizace této klasifikace a na jejím základě jsou definovány mj. regiony soudržnosti NUTS 2. Těch je na území Evropské unie celkem 276, z toho 8 v Česku. Podívejme se podrobněji na tyto části evropského společenství z pohledu cestovního ruchu, konkrétně návštěvnosti ubytovacích zařízení v roce 2016.
Vnitřní charakter cestovního ruchu
Cestovní ruch v Evropské unii by se mohl označit z velké části za vnitřní záležitost. Téměř 90 % přenocování v Evropě uskuteční její obyvatelé, tedy rezidenti EU. Pouze okolo 10 % nocí stráví v ubytovacích zařízeních mimoevropští hosté. Také při výjezdech Evropanů se 85 % přenocování uskuteční na území starého kontinentu a pouze 15 % mimo něj.
Graf – Počet přenocování v HUZ dle regionů NUTS 2 v roce 2016 – TOP 30 v milionech osob

Zdroj: Eurostat
Bezkonkurenční obliba jižní Evropy
Dlouhodobě nejatraktivnějšími destinacemi Evropy jsou země na pobřeží Středozemního moře, a proto se také jejich regiony řadí na špičku žebříčku dle počtu přenocování. V roce 2016 byl nejnavštěvovanější oblastí Evropy region Kanárských ostrovů, kde se uskutečnilo více než 102 mil. přenocování. Na druhém místě s poměrně velkým odstupem byl region Katalánska, kde hosté strávili více než 79 mil. nocí. Třetí příčka patřila perle Jadranu – chorvatskému pobřeží se 74 mil. přenocování.
TOP destinace jsou ve Francii, Španělsku a Itálii
Přehledu TOP 30 evropských oblastí za rok 2016 dle počtu přenocování vévodí Francie se sedmi regiony (Île-de-France, Provence – Alpy – Azurové pobřeží, Rhône-Alpes, Languedoc-Roussillon, Akvitánie, Pays de la Loire a Bretaň), která je následována Španělskem se šesti zástupci (Kanárské ostrovy, Katalánsko, Baleáry, Andalusie, oblast Valencie a region Madridu). Rovněž Itálie je v žebříčku zastoupena šestkrát (Benátsko, Toskánsko, Emilia-Romagna, Lombardie, Lazio a Autonomní provincie Bolzano).
Další turisticky velmi oblíbené regiony se nacházejí v Německu (Horní Bavorsko, Berlín, Meklenbursko – Západní Pomořansko a Šlesvicko-Holštýnsko), po dvou regionech je zastoupeno Rakousko (Tyrolsko, Salcbursko) a Řecko (Kréta, Notio Aigaio). Do výčtu 30 nejoblíbenějších regionů Evropy ještě patří také nizozemské Severní Holandsko, irský Jižní a východní region a samozřejmě chorvatské pobřeží.
V Praze hosté strávili více nocí než ve Vídni
Z českých regionů (NUTS 2) může těm evropským směle konkurovat pouze Praha na 36. místě žebříčku. V první stovce se v roce 2016 ještě umístil Severovýchod (tedy Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj), ostatní tuzemské oblasti byly většinou ve druhé stovce.
Praha se mezi regiony střední Evropy dlouhodobě umísťuje velmi vysoko, nepočítáme-li velmi oblíbené Tyrolsko a Salcbursko. V porovnání například s Vídní se v Praze v roce 2016 uskutečnilo více přenocování (o 2 mil. nocí) a také meziroční tempo růstu bylo vyšší (o 5,5 %) než v rakouské metropoli (o 3,9 %).
Více statistických informací, nejen o regionálním cestovním ruchu, najdete na stránkách Eurostatu:
http://ec.europa.eu/eurostat/web/tourism

www.czso.cz