O cestovním ruchu v Pardubickém kraji, konkrétně o aktivitách a plánech krajského úřadu na jeho podporu, jsme hovořili s krajským radním pro sport, cestovní ruch a informatiku René Živným. Navázali jsme tím na rozhovor, který jsme spolu vedli přesně před rokem.
Loni jsme vás představovali jako nového radního odpovědného za cestovní ruch a ptali jsme se na představy, s jakými jste se ujímal této funkce. Nyní již můžete s odstupem hodnotit, co se z těchto představ podařilo zhmotnit v konkrétní činy. Kde cítíte spokojenost?
Spokojený jsem s tím, jak je náš kraj stále více vnímán jako příjemná a kvalitní turistická destinace. Vyplývá to nejen z různých anket a statistických šetření, ale hlavě ze zpětné vazby našich návštěvníků. Počet hostů, kteří k nám přijeli v roce 2013, se meziročně opět zvýšil o téměř tři procenta a zahraničních hostů přijelo za minulý rok dokonce o 13 procent více než v roce 2012.
V kraji se za poslední dva roky významně zvýšila kvalita služeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních. Máme vybudovanou síť turistických informačních center, jejichž činnost kraj finančně podporuje granty. Systém řízení cestovního ruchu v kraji funguje jako dobře namazaný stroj – oddělení cestovního ruchu krajského úřadu má na starosti strategické plánování, Destinační společnost Východní Čechy připravuje kompletní marketingové kampaně a projekty a oblastní turistické organizace propagují svoji turistickou oblast v nejbližším okolí.
Pohled z vrcholu Králického Sněžníku |
A kde naopak realita zůstala za vašimi očekáváními?
Hned od počátku svého působení ve funkci radního pro cestovní ruch jsem se účastnil jednání k přípravě návrhu zákona o cestovním ruchu. Jsem trochu zklamaný, že za více než rok se návrh nijak významně neposunul. Přijetí zákona je nutné pro kontinuální rozvoj cestovního ruchu v celé republice a vytvoření funkčního systému financování a řízení v krajích.
V tuto chvíli mě ale trápí mírná zima bez sněhu. Bohužel se to odrazí na návštěvnosti a počtech přenocování v našem kraji. Vybudováním významných lyžařských středisek v Dolní Moravě a Červené Vodě se Pardubický kraj zařadil k vyhledávaným zimním destinacím. Milovníkům bílé stopy již tradičně nabízíme kilometry upravených a značených tras v okolí Králického Sněžníku, v Orlických a Železných horách. Jen ten sníh tuto zimu chybí…
Čemu konkrétně jste se v oblasti cestovního ruchu věnoval v uplynulém roce vy osobně? Co považujete v problematice turismu v kraji za nejpodstatnější?
Mou srdeční záležitostí jsou cyklostezky, jelikož mé původní povolání trenéra bikrosu se cyklistiky týká. Určitě vidím potenciál v rozšíření sítě cyklostezek napříč krajem a nalákání většího množství cykloturistů.
Osobně jsem se snažil právě cykloturistiku propagovat v rámci naší soutěže Letní pecky, poznej všecky a objel jsem na kole všech 22 turistických cílů zapojených do soutěže. V současné době intenzivně pracujeme na propojení dvou velkých měst Pardubic a Hradce Králové cyklostezkou v rámci Labské cyklotrasy číslo 2.
Klíčovým přínosem turistiky v našem kraji bude letos výstavba nového letištního terminálu v Pardubicích a rovněž dokončení rekonstrukce některých významných památek, jako jsou Zámecké návrší v Litomyšli či národní hřebčín v Kladrubech nad Labem.
René Živný osobně projel všechny cíle v soutěži Letní pecky, poznej všecky |
Dovolte také jednu osobní otázku: pokud se na Pardubický kraj podíváte jako turista, která oblast je vám osobně nejmilejší, a proč?
U mě je to jednoduchá volba, vyrůstal jsem na Přeloučsku v obci Semín a ta leží dva kilometry od národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. V okolí Semína je nádherná krajina, z jedné strany rozlehlé lesy, z druhé strany soutok Opatovického kanálu s Labem. Navíc obcí prochází dálková cyklotrasa číslo 2, tedy Labská cyklostezka. Bohužel, hlavní atrakce Semína, bývalý zámeček a pivovar, rodiště slavného architekta Josefa Gočára, poněkud chátrá, ale i tak si zde turisté mohou najít několik zajímavých míst k prohlédnutí. Osobně bych doporučil semínský akvadukt, což je mimoúrovňové křížení dvou vodních toků, Opatovického kanálu a Sopřečského potoka. Neopomenul bych rovněž návštěvu místního kostela sv. Jana Křtitele a dřevěné renesanční zvonice či chráněného území výskytu vzácného kozince písečného. Celá obec je protkána odpočinkovými místy s lavičkami a informačními tabulemi. Semín je ideální k spojení návštěvy právě se sousedním hřebčínem v Kladrubech nad Labem.
Pokud bych se na kraj podíval jako turista – sportovní fanoušek, pak bych jednoznačně zamířil do Pardubic. Nadarmo se jim neříká, Pardubice, město sportu. Je tu k vidění mnoho velkých sportovních událostí všech možných sportovních odvětví. Jejich aktuální nabídku můžete průběžně sledovat na našem webu www.vychodnicechy.info.
V čem je podle vás Pardubický kraj v oblasti cestovního ruchu jedinečný v rámci České republiky?
O Pardubickém kraji se říká, že je krajem koní. A skutečně tomu tak je. Myslím, že tolik míst spjatých s koňmi nemůže nabídnout žádný jiný kraj. Dostihový sport i chov koní má v tomto regionu velkou tradici. Velká pardubická steeplechase je nejtěžším a nejstarším překážkovým dostihem kontinentální Evropy. Chovem starokladrubských koní jsou proslaveny hřebčíny ve Slatiňanech a Kladrubech nad Labem. Ten kladrubský byl založen již v 16. století císařem Maxmiliánem II. Starokladrubského koně dokonce darovala Česká republika jako svatební dar britskému princi Williamovi a jeho manželce Kate.
A dalším unikátem Pardubického kraje je systém příhraničního vojenského opevnění z let 1935 až 1938. V oblasti Králického Sněžníku a okolí naleznete síť zachovalých bunkrů, tvrzí, pozorovatelen a pěchotních srubů. Králická pevnostní oblast v současné době již svému účelu, tedy obraně hranic, naštěstí sloužit nemusí. Je však jako stvořená pro filmování historických snímků z vojenského prostředí. Určitě se přijeďte přesvědčit na vlastní oči na vojensko-historickou akci Cihelna, která se koná každý rok na konci srpna v samém centru pevnostní oblasti nedaleko Králík.
Pardubický kraj je krajem aktivní dovolené |
V loňské anketě mezi podnikateli v cestovním ruchu v kraji mj. zaznělo postesknutí nad tím, že kraj s podnikatelskou sférou komunikuje méně, než by bylo třeba, a také názor, že podnikatelské projekty by si ze strany kraje zasloužily větší podporu. Jak spolupráci s podnikateli vnímáte vy?
Pořádáme pravidelná setkání se zástupci hospodářské komory a osobně navštěvuji místa, na kterých se spojuje cestovní ruch a podnikání. Většinou se na mě podnikatelé obracejí se dvěma požadavky, prvním je propagace a druhým finance. V prezentaci Pardubického kraje se snažíme držet krok s novými trendy a neustále inovovat způsoby jeho propagace, právě ve spolupráci s naší destinační společností. Finančně pak přispíváme formou grantového programu.
Ve svém portfoliu máte kromě cestovního ruchu také sport, volnočasové aktivity a informatiku. Zastavme se u poslední jmenované oblasti – jaký jí přikládáte význam ve spojení s cestovním ruchem? Předpokládám, že zřejmě velký, vždyť váš kraj patří ve využívání IT v cestovním ruchu mezi průkopníky – stačí připomenout několika cenami ověnčený portál Vychodni-Cechy.info či úspěšně se rozbíhající hru GEOFUN… Plánujete v oblasti IT nějaké novinky?
Máte pravdu, že náš turistický portál www.vychodnicechy.info je opravdu profesionální. Máme velký datový sklad, fotobanku, denně aktualizovaný kalendář akcí, funkční rezervační systém a plánovač výletů, virtuální prohlídky, mapové podklady a mnoho dalšího. Navíc funguje v devíti jazykových mutacích, jejichž návštěvnost pravidelně sledujeme, abychom mohli správně cílit marketingové kampaně. Web je samozřejmě přizpůsoben i pro prohlížení na chytrých telefonech a tabletech. Uživatelsky je velice příjemný a navíc jsme ho v loňském roce ještě vylepšili a provedli i grafický redesign. Jedni z prvních jsme založili i facebookovou stránku, ke které je teď navázána komunita více než dvou a půl tisíce lidí. Používáme i QR kódy, například při oblíbené soutěži Letní pecky, poznej všecky.
Chceme být vstřícní k mladé a střední generaci turistů, kteří stále více vyhledávají informace prostřednictvím chytrých telefonů. Cestovní ruch a informační technologie se v poslední době hodně propojují. Ale i tak musíme myslet na velkou skupinu konzervativních turistů, kteří si raději dojdou pro mapku do infocentra.
Jaké plány v oblasti cestovního ruchu a jeho podpory nosíte v hlavě, resp. které budou realizovány v příštích měsících?
Rádi bychom Pardubický kraj představovali více jako kraj koní. Destinační společnost Východní Čechy připravila projekt Po stopách koňských kopyt, který bude financován z dotačního programu Euroregionu Glacensis. Partnerem tohoto projektu jsou Dostihové závodiště Pardubice a polské město Vratislav.
Třetím ročníkem bude pokračovat úspěšná soutěž Letní pecky, poznej všecky. Návštěvníci kraje sbírají razítka z vybraných míst do vandrovní knížky nebo v těchto místech načítají QR kódy. Výhry jsou lákavé, a tak doufáme, že letošní ročník bude mít opět velký ohlas.
Na druhou polovinu roku máme připravenu velkou kampaň v krajských městech, která ale závisí na tom, zda projekt Vaše východní Čechy bude podpořen z dotačního programu ROP NUTS II Severovýchod.
Text: -pmu-
Foto: archiv KrÚ Pk