Odbor cestovního ruchu Ministerstva pro místní rozvoj ČR ve spolupráci s profesní veřejností, která dlouhodobě poukazovala na nedostatek relevantních informací o kongresovém a incentivním cestovním ruchu České republiky, zahájil v roce 2009 realizaci projektu „Zkvalitnění informací o kongresovém a incentivním cestovním ruchu".
Cílem projektu je zjištění nových a zkvalitnění stávajících statistických dat o počtu a struktuře organizátorů akcí kongresového a incentivního turismu (KIT) působících na trhu cestovního ruchu České republiky, o poskytovatelích prostor pro akce organizované v rámci KIT působících na trhu cestovního ruchu v České republice, jež budou pro uživatele dostupné ve zdrojové databázi. Záměrem projektu tedy je poskytnutí komplexního obrazu daného segmentu a využití získaných dat a informací odbornou veřejností.
První realizovanou aktivitou bylo zpracování komplexní analyticko-syntetické studie problematiky kongresového a incentivního cestovního ruchu v České republice s názvem „Analýza kongresového a incentivního segmentu cestovního ruchu ČR". V analýze byla zmapována současná situace v oblasti dostupných statistických dat na celostátní i regionální úrovni, zjištěny potřeby uživatelů statistických informací a byla navržena metodika a dotazník jednorázového plošného šetření. Studie byla na základě veřejné zakázky zpracována společností KPMG Česká republika.
Graf 1 – Konference v hromadných ubytovacích zařízeních
podle krajů ČR za rok 2012 – počet akcí
Zdroj: MMR dle dat čsú
Průzkumem, který byl proveden v rámci analýzy, bylo zjištěno, že subjekty mají největší zájem o ukazatele počtu konaných akcí, strukturu konaných akcí dle typu akce a dle počtu účastníků, ukazatel celkového počtu účastníků akcí, doby trvání akcí (délky akce), procentní rozložení zadavatelů akcí dle jejich typu a původ zadavatelů akcí (tuzemští, zahraniční). O něco menší zájem zástupci odborné veřejnosti projevili o ukazatele tržeb z akcí a struktury tržeb z akcí, což může být způsobeno neochotou respondentů poskytovat ekonomicky citlivé údaje třetím osobám.
Jako nejvhodnější formu plošného sběru dat označila studie dotazování prostřednictvím webové aplikace, která by byla zabezpečena proti zneužití a umožnila subjektům data vkládat postupně v jimi preferovaných časech. Zároveň se jedná o jednu z nejméně nákladných variant a to jak z finančního, tak i časového hlediska. Zpracování údajů může probíhat on-line a sníží se riziko chybovosti během přepisování dat z ručně vyplněných dotazníků. S ohledem na potřebu zachycení celkového rozvoje a trendů v segmentu kongresového a incentivního cestovního ruchu byl do šetření zahrnut nejen rok 2012, ale i období dopadů ekonomické recese 2010–2011. Analýza také nastavila parametry metodiky šetření, která byla před zahájením šetření upřesněna ve spolupráci s Českým statistickým úřadem a dalšími partnery projektu.
Statistické šetření organizátorů akcí KIT segmentu cestovního ruchu a poskytovatelů prostor pro akce KIT segmentu cestovního ruchu probíhá jednorázově od začátku roku 2013 prostřednictvím elektronického dotazování s následným došetřením formou osobního dotazování. Pro zajištění maximální response využilo Ministerstvo pro místní rozvoj pro toto šetření Program statistických zjišťování za rok 2012, v němž je podle zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, účast respondentů povinná.
Graf 2 – Celkový počet konferenčních zařízení dle typu
Zdroj: MMR ČR
Realizací šetření byla na základě výběrového řízení pověřena společnost ppm factum research, která komplexně zajišťuje sběr dat i zpracování výsledků šetření. Pracovníci společnosti realizující šetření jsou vázáni mlčenlivostí o veškerých šetřených skutečnostech. Ochrana individuálních údajů je zajištěna dle výše uvedeného zákona.
Výsledky šetření budou sloužit výhradně pro účely statistiky tohoto segmentu, aktivní investiční politiku státu, aktivní politiku zaměstnanosti v jednotlivých regionech České republiky a pro podporu cestovního ruchu a subjektů aktivních v tomto segmentu. Po jeho ukončení budou získané výsledky agregovaně zpracovány do závěrečné zprávy, která bude dostupná široké profesní veřejnosti pro případné využití na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj ČR a v již zmíněné zdrojové databázi.
Kompletní výstupy šetření budou k dispozici na konci tohoto roku. O jejich výsledcích vás budeme informovat v některém z příštích článků věnovanému tomuto tématu.
Text: Ing. Jiří Frumar,
odbor cestovního ruchu MMR