Letošní rok se ponese v duchu Karla IV., od jehož narození uplyne 14. května sedm set let. Kulturní, akademické a vědecké instituce stejně jako subjekty působící v oblasti cestovního ruchu připravují široké spektrum aktivit od tematických výstav po speciální prohlídky a akce v památkách vztahujících se k osobnosti císaře.
Do příprav oslav se zapojují nejen státní instituce, jejichž činnost koordinuje ministerstvo kultury, ale i další subjekty, například spolek Otec vlasti Karel IV. Ten založil platformu „Spolek karlovských míst“, která má za cíl v rámci 700. výročí narození Karla IV. ukázat, kde všude lze najít odkaz Karla IV. a jeho vlády. Spolek bude fungovat dlouhodobě a i v dalších letech hodlá rozvíjet ohromné dědictví, jež Karel IV. českým zemím i Evropě zanechal. „Karlovská místa jsou místa, která mají s Karlem IV. přímo spojenou svou existenci či historii. Právě tato místa, ať už jsou to přímo města či obce, hrady, či tvrze, nebo církevní památky, jsou nositeli a dědicové odkazu, který přetrvává dodnes, a setkáváme se s nimi doslova každý den. Karlovská místa, jichž je v republice více než 200, si mohou v rámci tematických akcí našeho spolku vybrat program tzv. na míru. Sami pak pořádají mnoho aktivit a městských slavností, které se ponesou v duchu Karla IV.,“ říká Ondřej Chrást, předseda spolku a projektový manažer ve spolku Otec vlasti Karel IV. Podle něj se dá předpokládat, že zájem na celorepublikové úrovni vzbudí hlavně mezinárodní výstava Císař Karel IV. 1316–2016 ve Valdštejnské jízdárně a historických prostorách Univerzity Karlovy v Karolinu, kterou pořádá Národní galerie v Praze. V mimořádně vzácném výběru představí památky kultury a umění doby Karla IV. Velká část z nich bude v České republice vystavena vůbec poprvé. „Cílem výstavy je ukázat portrét Karla IV. oproštěný od zkreslujících nánosů ideologických předsudků a nabídnout veřejnosti plastickou podobiznu výrazné historické osobnosti s jejími pozitivními i stinnými stránkami,“ říká Jiří Fajt, hlavní autor mezinárodního výstavního projektu, který je současně první česko-bavorskou zemskou výstavou a po Praze bude mít své druhé pokračování v Germanisches Nationalmuseum v Norimberku. Prostřednictvím mimořádných exponátů všech uměleckých a uměleckořemeslných oborů, kulturně-historických a archivních dokumentů vypůjčených z více než stovky prestižních muzeí a církevních i soukromých sbírek budou mít návštěvníci možnost poznávat zblízka nejen osobnost Karla IV., jeho inspirace, motivace a psychologii, ale také život na císařském dvoře v Praze a roli, kterou v říšské politice určil umění a umělecké oslavě panovnického majestátu. K výstavě je připravován bohatý mezinárodní doprovodný program propojující na padesát karlovských památek in situ mezi Prahou a Norimberkem. V Norimberku se bude konat ve spolupráci Národní galerie v Praze, GWZO Lipsko a univerzity v Bamberku vědecká konference na téma Norimberk v době Lucemburků. Nesporným magnetem výstavy se stanou oblíbené kurátorské prohlídky a mnoho dalších doprovodných programů.

Pořadatelé karlovských akcí je mohou zviditelnit na portále www.kudyznudy.cz, kde je vytvořena samostatná sekce pro eventy související s výročím.
|
 |
 |
 |
Výročí narození Karla IV., význačné postavy českých a evropských dějin, zařazené mezi světová výročí UNESCO, připomene ve svém hlavním výstavním projektu roku 2016 také Národní technické muzeum. Od května představí výstava „Vita Caroli. Stavitelství doby gotické“ ve velkém výstavním sále stavitelské umění v době velkého stavebního rozmachu, který byl umožněn vládou Karla IV. Prezentována bude řada dobových stavebních prvků a stavitelských postupů. „Návštěvníkům představíme například funkční repliku středověkého dřevěného jeřábu na lidský pohon, zkonstruovanou na základě vyobrazení v Bibli Václava IV. Tento stroj byl vyroben výhradně ručními středověkými tesařskými a kovářskými technologiemi a postupy a jeho funkčnost byla úspěšně ověřena při zdvihání břemen během stavebních prací – mimo jiné při obnově krovů na hradě Točník a Kost. Dalším z velkých stavebních strojů bude plně funkční replika gotického beranidla používaného pro beranění/zatloukání dřevěných pilotů při zakládání staveb nebo stavbě mostů,“ popisuje generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.
CzechTourism: místa Karla IV. „tváří“ kampaně
Na všestranné propagaci oslav výročí narození Karla IV. se bude v zahraničí i tuzemsku významně podílet také agentura CzechTourism. Místa spjatá s dobou Karla IV. budou v letošním roce tváří kampaně pro zahraniční a domácí turisty. Fotografie a spoty natáčené na ikonických místech, jako jsou Karlštejn, Karlovy Vary, Praha nebo Loket, budou lákat na královské zážitky. S komunikací výročí začal CzechTourism už loni, naplno propagaci spustí začátkem turistické sezony 2016, kdy bude k dispozici i mikrostránka s karlovskými místy, příběhy a itineráři. „S tématem budou také po celý rok pracovat všechny naše zahraniční pobočky a promítne se i do vzhledu veletržní expozice. Ačkoli samostatné karlovské akce nechystáme, plánujeme partnerskou spolupráci na vybraných eventech, které jejich organizátoři přihlásili k podpoře a úspěšně prošly systémem hodnocení,“ říká mluvčí agentury CzechTourism Martina Fišerová. Zároveň dodává, že pořadatelé karlovských akcí je mohou zviditelnit na portále www.kudyznudy.cz, kde je vytvořena samostatná sekce pro eventy související s výročím.
PCT: speciální web, brožura i program vycházek
U domácích i zahraničních turistů a v médiích bude oslavy propagovat i Prague City Tourism. „Ostatně s výročím už jsme loni seznamovali účastníky zahraničních veletrhů a informovali o něm také v našich newsletterech a sezonních brožurách,“ upřesňuje mluvčí PCT Kateřina Bártová. Už na konci listopadu spustil Prague City Tourism webové stránky www.karlovapraha.cz, kde je k dispozici kalendář akcí, které se v rámci výročí v Praze uskuteční. Stránky také přinášejí další zajímavosti o životě a díle Karla IV. Anglická verze webu je k dispozici na www.charlesivinprague.com. Oba weby se podle Kateřiny Bártové budou průběžně rozrůstat o nové články, podrobnosti k akcím, PCT na nich zveřejní i trasy po karlovských památkách Prahy.

Na konci ledna plánuje PCT vydat brožuru Praha Karla IV. – 700 let s podtitulem Když všechny cesty vedly do Prahy. „Kromě češtiny bude dostupná v angličtině, němčině, francouzštině, italštině a v polštině. Budeme ji nabízet návštěvníkům našich turistických center, bude ale dostupná i elektronicky na webu www.prague.eu,“ dodává Kateřina Bártová. Pro domácí návštěvníky Prahy a Pražany je připraven nový cyklus Pražské univerzity pro každého, kdo se bude detailně zabývat historií Prahy Karla IV., a to nejen v přednáškách, ale především přímo na komentovaných vycházkách Starým a Novým Městem. Stejně tak budou každý měsíc v programu vlastivědných vycházek PCT zařazeny akce, které se budou dotýkat osobnosti císaře Karla IV. a jeho vztahu k Praze. Budou to vycházky nejen pro dospělé, ale tématem Karla IV. chce PCT oslovit i děti.
S tématem výročí Karla IV. se Prague City Tourism představí i v zahraničí hned v lednu, konkrétně na vídeňském veletrhu Ferien Messe, jehož je Česká republika partnerskou zemí a Prahu na něm bude zastupovat agentura CzechTourism.
Jižní Morava ve znamení Lucemburků
Ačkoli velká část aktivit ke karlovskému výročí bude soustředěna do hlavního města, případně do dalších měst spojených s Karlem IV, akce související s tématem budou uspořádány i v regionech. Konkrétně nový turistický produkt Po stopách Lucemburků, který připravila Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava nabízí turistům program čtyřdenního putování na místa bezprostředně spojená s působením a pobytem Lucemburků na jižní Moravě. „Putování začíná v kostele sv. Tomáše v Brně, jehož založení patřilo k prvním činům moravského markraběte Jana Jindřicha, mladšího bratra Karla IV. Turisty samozřejmě vedeme také do starobrněnského kláštera augustiniánů za deskovým obrazem Madony svatotomské, kterou augustiniánům daroval Karel IV., dále je v programu návštěva obou brněnských hradů: Špilberka, tyčícího se nad městem, a Veveří na jeho západním okraji na břehu Brněnské přehrady. Oba historické objekty byly sídelními hrady moravských markrabat z rodu Lucemburků, hrad Špilberk se stal také místem pobytu Karlovy první ženy Blanky z Valois. Součástí dvoudenního pobytu v Brně je samozřejmě také poznávání dalších místních zajímavostí – v budově někdejšího augustiniánského opatství dnes sídlí stálá expozice starého umění Moravské galerie, v areálu nynějšího augustiniánského opatství na Starém Brně mohou turisté vychutnat pohostinství vinárny U královny Elišky, umístěné jen pár kroků od Basiliky Minor, v jejíž dlažbě písmeno E označuje místo posledního spočinutí Elišky Rejčky Tato část programu je zakončena návštěvou některého ze sklepů vinařské uličky v Hustopečích, aby si turisté připomněli péči moravských Lucemburků o zdejší vinohradnictví. Druhá část programu je zaměřena na dějiny královského města Znojma, kde došlo k řadě událostí spojených s lucemburským rodem. Za všechny připomeňme alespoň smrt císaře Zikmunda Lucemburského, která ukončila tradici Lucemburků na českém trůně,“ popisuje zajímavý program Zuzana Vojtová, ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava. Zároveň připomíná, že aktivity pořádané v regionech je nutné financovat z vlastních velmi omezených prostředků krajských příspěvkových organizací. „Z toho plyne, že v regionu, jakkoli výrazně spojeném s lucemburským rodem osobami moravských markrabat, jako byli Karel IV., Jan Jindřich nebo Jošt, sotva může vzniknout třeba velký výstavní projekt, který by mohl konkurovat hlavnímu městu a dokonce přilákat návštěvníky ze zahraničí…“ Nicméně i zájemci na jižní Moravě si budou moci Lucemburky připomenout na výstavách. Znojmo a Vyškov plánují putovní výstavu kopií korunovačních klenotů, v Jihomoravském muzeu ve Znojmě se uskuteční i menší výstava na téma významu Lucemburků pro toto město. Také Muzeum Brněnska bude ve znamení karlovského jubilea koncipovat dvě akce. Památník písemnictví na Moravě v Rajhradě připraví představení a prezentaci literárních děl z karolinské doby, jejímž základem bude výběr 40 svazků rajhradské rukopisné sbírky ze 14. století, Podhorácké muzeum v Předklášteří pak uspořádá komorní výstavu představující vztahy lucemburské dynastie k místní královské fundaci sester cisterciaček Porta coeli na pozadí středoevropských událostí.
Foto: Univerzita Karlova, Prague City Tourism