Nabídka vysokých škol, na kterých je možné v České republice studovat cestovní ruch, se rozrůstá o Metropolitní univerzitu Praha (MUP). O detailech jsme hovořili s vedoucím Institutu cestovního ruchu MUP doc. Ing. Josefem Abrhámem, Ph.D., a jeho kolegy – PhDr. Norou Dolanskou, MBA, Ing. Petrem Lžičařem, Ph.D., a PhDr. Jolanou Kopřiva Myslivcovou.
 |
 |
|
Jolana Kopřiva Myslivcová
|
Cestovní ruch se aktuálně v Česku vyučuje na 14 vysokých školách. Čím je program vyučovaný na MUP specifický?
Nora Dolanská: Program je akreditován na kvalitní univerzitě, která má více než 15 000 absolventů a řadu úspěšných oborů. Věříme, že se k nim přidá i program Cestovní ruch. Působení absolventů v mezinárodním prostředí je podpořeno nejširší nabídkou zahraničních studijních pobytů a pracovních stáží mezi soukromými vysokými školami v Česku. Každý student programu Cestovní ruch může v případě zájmu absolvovat semestrální pobyt v zahraničí.
Jolana Kopřiva Myslivcová: Moderně koncipované studium klade velký důraz na intenzivní propojení s praxí, které je základním předpokladem pro budoucí uplatnění absolventů na trhu práce. Bakalářský studijní program Cestovní ruch je konzultován a spoluvytvářen s představiteli významných podniků, profesních asociací a institucí veřejné správy. V rámci Rady profesního studijního programu působí např. předseda Fóra cestovního ruchu Viliam Sivek nebo předseda České eventové asociace Jan Kubinec. Profesně zaměřené studium zahrnuje vedle kvalitního vzdělání také semestrální praxe, přednášky předních expertů, top manažerů a exkurze v podnicích cestovního ruchu.
Nora Dolanská: Nespornou výhodou je rozšířené zaměření programu na rozvíjející se segment e-commerce a informačních technologií, které připraví studenty pro činnosti a budoucí výzvy v rámci on-line trhu cestovního ruchu. Perspektivní a zároveň společensky potřebnou součástí studia je přístupný (bezbariérový) cestovní ruch. Tato oblast studia byla připravena ve spolupráci s výkonnou ředitelkou společnosti Pestrá (CK Bezbatour) Ing. Janou Sirotkovou, Ph.D., a předsedou správní rady nadace Pohyb bez pomoci doc. MUDr. Jiřím Křížem, Ph.D.
Petr Lžičař: Chtěli bychom se rovněž zaměřit i na osobnostní rozvoj studentů tak, aby jim studium nabídlo příležitost korektně a správně komunikovat s kolegy a svými zaměstnanci. Ukázat jim co ve skutečnosti znamená „team leader“ a v neposlední řadě i to, aby se na trhu práce dokázali prosadit a prodat své znalosti a vědomosti.
S kým se mohou studenti setkat na přednáškách v programu Cestovní ruch?
Josef Abrhám: Podařilo se nám sestavit tým zkušených pedagogů a odborníků z praxe. Posluchači tak mohou navázat spolupráci s budoucími zaměstnavateli nebo objevit příležitost pro vlastní podnikání již v průběhu studia. Studenti se mohou těšit na řadu uznávaných odborníků z praxe, např. PhDr. Noru Dolanskou, MBA, Ing. Petra Lžičaře, Ph.D. (generálního ředitele Le Hotel Group), PhDr. Jolanu Kopřiva Myslivcovou (místopředsedkyni Asociace cestovních kanceláří ČR a ředitelku společnosti Tyrkys), Ing. Tomáše Sedláčka, Ph.D. (makroekonomického stratéga ČSOB), Mgr. Ondřeje Špačka (senior manažera společnosti CE Traffic).
Petr Lžičař: Vzhledem k tomu, že jsme stále aktivní v podnikatelském prostředí cestovního ruchu, můžeme studentům nabídnout simulace reálných situací a jejich řešení tak, aby při ukončení studia byli dobře připraveni na své budoucí pracovní pozice. Obchodní strategie, HR nebo Revenue bude nedílnou součástí výuky.
Vysoké školy se obvykle věnují vědecké a výzkumné činnosti. Jak tomu budev případě programu Cestovní ruch na MUP?
Josef Abrhám: Vědeckovýzkumná činnost je primárně orientována na aplikovaný výzkum. Cílem je budovat pozici expertního pracoviště pro partnery z veřejného a podnikového sektoru. V rámci společných konferencí, vzdělávacích seminářů a výzkumných projektů je podporován transfer znalostí a poznatků výzkumu mezi profesní a akademickou sférou. V publikační činnosti se zaměřujeme zejména na kvalitní publikace evidované v renomovaných světových databázích.
Foto: Metropolitní univerzita Praha
