Praha se v posledních čtyřech letech opět zařadila mezi nejlepší kongresové destinace. Oproti roku 2010, kdy zaujímala 19. místo na světovém žebříčku, se jí během tří let podařilo posunout o osm pozic. V roce 2012 již obsadila 11. místo, které si udržela i v loňském roce. Velkou příležitostí pro Prahu bude rok 2017, kdy bude hostit 56. kongres Mezinárodní kongresové a konferenční asociace ICCA.
Svou kandidaturu obhájila Praha až napodruhé. Poprvé se všichni členové Mezinárodní kongresové a konferenční asociace ICCA v České republice, zkušení profesionálové v oboru, spojili pod vedením Prague Convention Bureau v jeden tým již v roce 2013, kdy společně kandidovali na 55. kongres ICCA v roce 2016. Díky svým bohatým zkušenostem a dobré organizaci předložili kvalitně připravenou nabídku, na jejímž základě postoupila Praha do užšího výběru společně s malajsijským Kuchingem. Na zasedání představenstva asociace ICCA konaném v rámci mezinárodního veletrhu IMEX ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu roku 2013 pak byla vyhlášena vítězná destinace, kterou se stal malajsijský Kuching. Tým, který přijel do Frankfurtu představit nabídku Prahy, však po vyhlášení výsledků získal sympatie představitelů asociace ICCA svým přátelským přístupem ke konkurentům. Bylo to kvitováno jako vzorový příklad týmové práce a jednání mezi členy ICCA.
ICCA se velmi často musí rozhodovat mezi nabídkami z různých kontinentů, avšak v roce 2013 se jednalo pravděpodobně o nejextrémnější rozdíly mezi kandidujícími destinacemi. Tehdy asociace ICCA srovnávala obchodní argumenty a ostatní faktory nové rozvíjející se destinace v nejrychleji rostoucím regionu na světě s dobře známou evropskou kulturní metropolí s velkým poten-ciálem posílit povědomí a členskou základnu ICCA ve střední a východní Evropě. Oba týmy předložily kvalitní nabídky, přednesly velmi dobré prezentace a projevily nadšení a angažovanost. Kuching však ve své prezentaci vystupoval jako vzorový model, který může inspirovat ostatní města druhé kategorie tím, jak dokázal využít vzdělávací a marketingovou platformu ICCA, a na základě nabytých znalostí tak postupně zvýšit svou profesionalitu a kreativitu.
Unikátní postoj českého a malajsijského týmu
Po vítězství Kuchingu nad Prahou oba týmy překvapily, když odložily rivalitu a rozhodly se vyměnit si řadu zkušeností a praktických nápadů, jak vylepšit strategie kandidatur. Tento přístup, kdy konkurenční týmy dokázaly vy-užít příležitosti a navázat vzájemně prospěšnou spolupráci, předat si užitečné informace a sdílet své poznatky získané v rámci intenzivních týmových konzultací, byl v rámci kandidatur na kongresy ICCA ojedinělý a vyplatil se. Praha se poté rozhodla znovu kandidovat na kongres ICCA o rok později a uspěla. Spolu s Prahou se o kongres ucházely další dvě silné evropské kongresové destinace – ruský Petrohrad a polský Gdaňsk.
„Druhá kandidatura Prahy byla postavena na významu kongresů a konferencí pro strategický plán rozvoje města a celé České republiky. Jsme velice rádi, že se prezentace osobně zúčastnil také pan primátor Tomáš Hudeček a jeho náměstek a předseda představenstva KCP pan Václav Novotný. Jejich účast a podpora byla představenstvem ICCA vnímána velmi pozitivně,“ říká Aleš Hozdecký, ředitel Prague Convention Bureau, které zaštítilo i letošní kandidaturu.
Klíčovým faktorem úspěchu předložené kandidatury byla plánovaná rekonstrukce, rozšíření a modernizace Kongresového centra Praha, která bude stát přibližně miliardu korun a měla by Kongresové centrum Praha katapultovat mezi nejmodernější stavby tohoto typu v Evropě. Dokončení prací je plánováno právě na rok 2017, tedy těsně před termínem konference.
Prezident ICCA Arnaldo Nardone ve své závěrečné řeči na zasedání představenstva asociace letos v květnu prohlásil, že vítězné destinace mezi sebou jako vždy svedly nesmírně těžký a ambiciózní souboj, který se ovšem nesl v úžasném duchu přátelství a spravedlnosti, jež ctí i ICCA. „Všichni kandidáti prokázali kreativitu, profesionalitu a odhodlání držet se strategických obchodních cílů ICCA včetně snahy o další rozvoj členství v asociaci ve střední Evropě. Ačkoli se kongres ICCA ještě nikdy nekonal v České republice, nemám pochyb o tom, že naši přátelé v Praze se postarají o skvělé zážitky pro naše členy a že naši experti z celého světa obohatí svými znalostmi a zkušenostmi místní profesionály a naopak,“ řekl.
Vyhlášením vítězů však celý proces teprve začíná. Všechny zúčastněné teď čekají tři roky tvrdé a intenzivní práce a také příprav, s cílem přesvědčit nejen delegáty kongresu, že Praha na přední příčky žebříčku kongresových destinací skutečně patří.
Šance i pro regiony
Rovněž zástupci regionálních kongresových kanceláří vidí v kongresu ICCA velkou příležitost prezentovat své regiony. „Kongres ICCA je velkou příležitostí dát odborníkům vědět, že v České republice jsou také regiony připravené hostit významné konference. Máme možnost vzbudit zájem odborníků z celého světa, najít si relevantní partnery a především potenciální klienty. Ovšem je třeba mít jasně stanovené cíle a na kongres přijít s konkrétní představou spolupráce,“ tvrdí Lukáš Bačík, výkonný ředitel Moravia Convention Bureau.
Ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy Alena Horáková upozorňuje, že Pardubický kraj nemůže kapacitně konkurovat kongresovým zařízením v hlavním městě, ale podnikatelé v regionu jsou schopni poskytovat kvalitní služby a moderní vybavení pro akce středního a menšího rozsahu. „Tady máme rozhodně co nabídnout a nahrává nám poloha kraje v blízkosti hlavního města a výborná dopravní dostupnost. Přínos kongresu ICCA pro náš region pak vidím hlavně v předání informací účastníkům o tom, že nedaleko Prahy existuje velmi dobře dostupný region vhodný pro takové typy akcí,“ uzavírá Alena Horáková.
Také ředitelka Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu Andrea Závěšická si myslí, že kongres by mohl být pro Jeseníky prospěšný, pokud by se region mohl prezentovat v hlavním nebo doprovodném programu osobní účastí zástupců regionu a ochutnávek regionálních produktů. „Vhodná by byla i poznávací cesta nebo fam trip zájemců přímo do regionu v průběhu konání kongresu nebo před ním či po něm,“ doplňuje Andrea Závěšická a dodává: „Rádi bychom také zvýšili povědomí o možnostech pořádat kongresové akce v Jeseníkách a přesvědčili odborníky, že i kongres lze uspořádat ‚v přírodě‘, a ne pouze v běžných kongresových sálech velkých měst.“