Zaměstnavatelé dnes mohou řešit problémy svého oboru, spojené s dostupností a kvalitou pracovníků, prostřednictvím tzv. sektorové rady. Sektorová rada je dobrovolným sdružením významných zaměstnavatelů z určitého oboru, které tyto problémy pojmenovává, popisuje a navrhuje jejich řešení. Koordinovaná akce více firem z jednoho sektoru je daleko efektivnější a má významnější dopady – je zkrátka lépe vidět a více slyšet.
Sektorová rada neslouží k pouhé kritice neutěšeného stavu, ale sama se hlásí ke spolupráci na inovativních opatřeních k řešení nedobré situace na trhu práce a v celoživotním učení. V této souvislosti je potřeba ocenit státní podporu systému tohoto celoživotního učení. Příslušná legislativa dnes lidem umožňuje získat „papíry“ na kvalifikaci, kterou získali i jinak než klasickým školním vzděláním (příkladem může být vyučený kuchař, který se celý život živí jako pokrývač střech).
Sektorová rada se momentálně soustřeďuje na dva základní úkoly. Prvním z nich je práce na tzv. Národní soustavě povolání (NSP), druhým je rozvoj Národní soustavy kvalifikací (NSK).
Co NSP přináší?
- umožňuje předávat vzdělavatelům i veřejnosti přesné informace o skutečně uplatnitelných profesích na trhu práce;
- zaměstnavateli formulované požadavky na vykonavatele jednotlivých povolání mají významný dopad na rozvoj lidských zdrojů;
- slouží jako zdroj aktuálních informací pro zaměstnavatele při strategickém řízení lidských zdrojů.
|
V NSP sektorová rada (SR) popisuje povolání, která se v jejím sektoru na trhu práce běžně vyskytují. Celostátní katalog povolání, který SR takto vytvářejí, tedy vychází z reality – z poptávky zaměstnavatelů. Obsahuje především popis podrobných požadavků na jednotlivá povolání ve formě měkkých, obecných a odborných kompetencí. Národní soustava povolání je jakýmsi vzkazem zaměstnavatelů státu (úřadům práce, školám), agenturám práce i veřejnosti (uchazečům o práci, nezaměstnaným, studentům a jejich rodičům), jaké profese trh práce vlastně žádá. Skutečnost, že sektorovou radu tvoří reprezentativní zástupci klíčových zaměstnavatelských sdružení a firem, zaručuje kvalitu a všeobecnou uznatelnost NSP. Požadavky zaměstnavatelů se pak přenášejí ke vzdělavatelům a do vzdělávací soustavy obecně.
Co NSK přináší?
- uznávání skutečných odborných znalostí a dovedností nezávisle na způsobech jejich získání;
- NSK využijí účastníci nejrůznějších forem a procesů dalšího vzdělávání, aby zjistili hloubku a rozsah požadavků, které na ně budou kladeny při výkonu nových pracovních činnosti;
- vzdělávací instituce využijí NSK při vymezování odborné složky profilu jejich absolventů;
- NSK napomůže pracovní mobilitě v rámci EU a umožní řešit nedostatky na trhu práce prostřednictvím migrantů.
|
Práce sektorové rady na Národní soustavě kvalifikací bezprostředně souvisí s tvorbou Národní soustavy povolání. NSK je celostátně platný registr profesních kvalifikací, ve kterém je možné najít způsob jakým se ověří, že uchazeč o získání certifikátu takové kvalifikace disponuje kompetencemi, jež byly definovány zaměstnavateli při popisu odpovídajícího povolání v NSP. Lidé se tak mohou nechat vyzkoušet z kompetencí, které získali v průběhu praxe a pro něž nemají žádný oficiální doklad. Vyučený kuchař, který se celý život živí jako pokrývač střech, tedy může získat celostátně uznávaný certifikát dokládající jeho kompetence k pokrývání střech, aniž by musel zpět do školních lavic.
Při naplňování NSK opět platí základní princip, že způsoby ověření daných kompetencí definují prostřednictvím sektorové rady zaměstnavatelé, a nikoliv stát nebo vzdělávací instituce. NSK využijí školy při nastavení obsahu studijních oborů, stane se východiskem pro cílené (a trhem žádané) rekvalifikační kurzy, ale i pro jednotlivce usilující o získání tzv. dílčí kvalifikace.
Více informací o sektorové radě v oboru hotelnictví a gastronomie:
sekretariat@ahrcr.cz
www.ahrcr.cz