Není to tak dávno, co bylo Slovácko vnímáno spíše jako folklorní oblast, k níž přináležely takové ty tradiční atributy, jako je víno, jízda králů, specifická cimbálová muzika a juchání s rukama nad hlavou. Dnes je to z hlediska cestovního ruchu velmi přitažlivá a mnohovrstevná destinace s velmi slušnou nabídkou aktivit i „pasivit“.
Zámek ve Valticích |
Skanzen ve Strážnici |
Slovácko není jen nížina kolem Moravy a vinice, ale také kopce Pavlovských vrchů, Chřibů a Bílých Karpat. Na Slovácku najdete nejkrásnější ze zámků – jmenujme alespoň ty v Lednici, Buchlovicích nebo v Mikulově – a hradů, například Buchlov, od něhož „větor věje“. Sáhneme-li do ještě hlubší historie, narazíme na památky velkomoravského osídlení v Pohansku, Mikulčicích nebo Starém Městě. Přírodní podmínky i v poslední době intenzivně budovaná infrastruktura nabízejí nejrůznější formy aktivně trávené dovolené nebo jen víkendu od pěší a cykloturistiky přes vodní turistiku a sporty, rybolov, závěsné létání, a v zimě dokonce i lyžaření. Ale jsou tu i lázně v Luhačovicích a Hodoníně nebo lákavá možnost sladkého nicnedělání na březích Ostrožských jezer. A nakonec samozřejmě to nejcharakterističtější: vinohrady, běžné i historicky cenné sklípky (jako třeba plže v Petrově), košty vín, hody a folklorní festivaly.
To všechno, co obsahuje předcházející odstavec, jsou jen pouhé ingredience, z nichž každá je sice zajímavá, ale sama o sobě není dostatečným důvodem, aby turista na Slovácku strávil déle než půlden. K tomu, aby se tento region stal turistickým magnetem, je potřeba jednotlivé suroviny důmyslně pospojovat do různě dlouhých a odlišně chutnajících řetězců a ty pak – ne nepodobny pečlivě vybranému menu solidní restaurace – nabídnout za konkurenceschopné ceny turistickému trhu.
Pohansko – rekonstrukce slovanského obydlí |
Pečlivý destinační management se samozřejmě o takovou kuchařinu stará a snaží se, aby strávníci netrpěli podvýživou a monotónností jídelníčku a aby na něm čas od času našli něco nového, o co jejich chuťové pohárky dosud nezavadily.
Na rok 2006 připravilo Slovácko sedm nových turistických produktů v délce trvání od tří do jedenácti dnů. Podívejme se, jak vypadají na talíři.
Historicky cenné plže v Petrově |
Plavba na hausbótu po Baťově kanálu |
Víkend v Bílých Karpatech
Třídenní akce, která předpokládá prohlídku přírodní rezervace Čertoryje už v den příjezdu, sobotní prohlídku větrného mlýna v Kuželově, zámku Buchlovice, plavbu po Baťově kanálu z Veselí na Moravě do Strážnice a večeři s ochutnávkou vín a cimbálovou muzikou v petrovských plžích. Neděle je věnována skanzenu a zámku ve Strážnici.
Krajinou romantiků na kole
I tady jde prakticky o víkend. Začíná ubytováním v Mikulově a prohlídkou jeho památkové rezervace. Návrh sobotní vyjížďky propojuje nejpůvabnější místa Lednicko-valtického areálu a obnáší mezi 35 a 40 km. Sobotní večer se odehrává samozřejmě ve sklípku.
Nedělní trasa vede kolem Pálavy (Sirotčí hrádek, Stolová hora, Pavlov, Děvičky, Dolní Věstonice, Novomlýnské nádrže apod.). Měří 25 km, má o poznání větší převýšení než sobotní a je tak akorát, aby se člověk dostal téhož dne domů, nedělí-li jej od něho stovky kilometrů.
Vinařský lis v Pavlově |
Vinařské oblasti pro gurmánya milovníky vín
Produkt mezinárodní kuchyně, plánovaný na osm dní. Obnáší možnost porovnat nejlepší vína ze tří vinařských zemí – z rakouského Weinviertelu, jižní Moravy a západního Slovenska. Každý den je připraveno několik ochutnávek vín a prohlídek zajímavých turistických cílů. Toto menu je určeno zejména zahraničním turistům, protože začíná i končí ve Vídni.
První dva dny jsou zasvěceny Vídni a oblasti Weinviertel (nocleh je v Lednici). Třetí den je věnován Znojemské oblasti, čtvrtý Mikulovské, pátý Lednicko-valtickému areálu, šestý Strážnicku a sedmý slovenské Malokarpatské vinařské oblasti a Bratislavě. Z té se účastníci poslední den přepravují do Vídně lodí proti proudu Dunaje.
Slovácko a Praha
Jen málokdo ze zahraničních návštěvníků je ochoten Prahu ze svého výletu do ČR úplně vypustit. Další osmidenní program proto slibuje, že klienti si v závěru poznávacího pobytu Prahu opravdu užijí. První den je v plánu transfer z Prahy do Valtic. Následující dny si návštěvníci prohlédnou valtický zámek a salon vín, Mikulov, projdou se po Lednicko- -valtickém areálu, zavítají do Břeclavi, Mikulčic a Hodonína a pátý den stráví na Pálavě a Novomlýnských nádržích. Šestý až osmý den tráví v Praze: absolvují prohlídku Pražského hradu a historického centra s průvodcem, jinak mají dostatek volna pro individuální program nebo na nakupování.
Vinný sklípek v Petrově |
Praha a slovácké lázně
Jedenáctidenní pobyt je určen střední generaci a seniorům, začíná i končí opět v Praze. Šest dní je v něm věnováno pobytu ve vybraných lázních s polopenzí a procedurám, které je možno doplnit dalšími lázeňskými službami, kulturními programy a výlety. Osmý den se klienti přesouvají zpět do Prahy, kde je čeká večeře s živou hudbou na lodi. Nazítří si prohlédnou Pražský hrad a centrum, další dva dny mohou strávit podle své ctěné libosti.
Moravská jantarová stezka
Představuje další přeshraniční jedenáctidenní putování po trase patrně nejstarší moravské obchodní stezky. Začíná ve Vídni, prochází nejkrásnějšími moravskými městy a končí v polském Krakově.
Po prohlídce Vídně zhlédnou účastníci Mikulov, Dolní Věstonice a Pálavu a stráví večer ve vinném sklípku. V dalších dnech je čeká Lednicko-valtický areál, Pohansko, jeden z nejstarších moravských klášterů v Rajhradě, Brno, bojiště Bitvy tří císařů ve Slavkově u Brna (Austerlitz) a noční prohlídka zámku v Lednici. Pátý a šestý den jsou věnovány dalším slováckým městům: Strážnici, Veselí nad Moravou, Starému Městu, Buchlovicím, Velehradu a Luhačovicím. Pak už se výprava vydává na sever – přes Zlín a Hostýn do Rožnova, kde je na programu prohlídka Valašského muzea v přírodě a výstup na Radhošť. Následuje Nový Jičín, Štramberk, kopřivnické automobilové muzeum a rodiště Sigmunda Freuda Příbor. V Polsku se účastníci podívají do koncentračního tábora Osvětim a prohlédnou si královské město Krakov.
Firemní akce a kongresy
Již na začátku jsem naznačil, že Slovácko je region pestrý a zážitkový, až požitkářský. Tyto vlastnosti – krom nezbytné infrastruktury – tvoří ideální prostředí pro pořádání firemních akcí. Z mnoha možností vybrali slováčtí manažeři dvě:
Kongres v Mikulově
Návrh třídenního programu předpokládá dvoudenní jednání ve velkém zámeckém sále včetně technického zabezpečení, welcome drinku a coffee breaků a bohatý doprovodný program, který první den zahrnuje šermířské vystoupení, noční prohlídku zámku s Bílou paní, ochutnávku vín u obřího sudu, raut a dobovou hudbu, druhý den výlet do Lednice s prohlídkou areálu, posezení ve sklípku s občerstvením v moravském stylu a cimbálovou muzikou a třetí den prohlídku města Mikulova.
Minaret v Lednicko-valtickém areálu |
Relaxačně-sportovní pobyt na Hodonínsku
Pětidenní pobyt v sobě zahrnuje balneologické procedury (jodobromové koupele a zábaly, perličkové, přísadové, bylinné a vířivé koupele, podvodní a reflexní masáže) a výběr pohybových, společenských a gastronomických aktivit, které sice nikoho nevyléčí, ale zato potěší na těle i duši.
Frekventanti využijí saunu a fitness, vydají se na cyklovýlet do Milotic a Dubňan, prohlédnou si strážnický skanzen, projedou se po Baťově kanálu a navštíví plže v Petrově. Krom toho si zatancují, absolvují slováckou zabíjačku a vůbec si užijí řádné relaxace.
Většina programových balíčků se dá modifikovat podle momentální situace a událostí, které se na Slovácku právě odehrávají. Více informací o konkrétních akcích najdete na adrese
www.slovacko.cz
Dean Valášek
Foto: Eva Frindtová,Dean Valášek a CzechTourism