Slovenská zima 2008/2009 a novinky lyžařských středisek

Tisková konference Slovenské agentury pro cestovní ruch (SACR) spojená s následným workshopem odtajnila na MADI horké lyžařské novinky pro nadcházející zimní sezonu. Vzhledem k faktu, že Slovensko je po Chorvatsku v pořadí druhým nejoblíbenějším prázdninovým cílem českých turistů, padaly vyřčené informace bezesporu na úrodnou půdu.

Základní údaje

Zástupci SACR i představitelé některých slovenských lyžařských center připomněli, že v současné době je na Slovensku 950 lyžařských vleků a 55 lanovek s celkovou přepravní kapacitou více než 460 tisíc osob za hodinu. Dohromady u našich východních sousedů najdeme 20 velkých, 40 středních a 250 místních lyžařských středisek. Z prezentace dále vyplynulo, že v lyžařské sezoně 2008/2009 bude více než 95 slovenských horských center disponovat technikou na umělé zasněžování (pro celkovou plochu 550 ha), důsledkem čehož se délka zasněžovaných tras zvýší asi na 180 kilometrů. Lyžařská sezona na Slovensku trvá přibližně 130 až 160 dní. V posledních letech byly také na slovenských horách investovány značné finanční prostředky do vylepšení infrastruktury, modernizace výstavby nebo do dobudování ubytovacích kapacit či vylepšení podmínek lyžování. V následující zimní sezoně tak čekají na lyžaře milá překvapení v podobě nových lyžařských vleků, parkovišť, stravovacích zařízení, ubytovacích objektů, zábavy a volnočasových aktivit.

Kategorizace lyžařských středisek Slovenska

Na Slovensku je od roku 2006 v platnosti kategorizace lyžařských středisek. Toto dělení je platné na období 2006 – 2009 a zapojilo se do něj 75 zimních center. Jejich hodnocení probíhá na základě vybavenosti, komplexu poskytovaných služeb, údržby svahů, bezpečnosti a ochrany lyžařů. Základní přehled si můžete prohlédnout zde:

Kategorie Počet středisek Středisko Pohoří
***** 6 středisek Jasná Vrátna free time zone
Snowparadise Veľká Rača
Parksnow Donovaly
Skipark Ružomberok
Parksnow Štrbské Pleso
Nízké Tatry
Malá Fatra
Kysucké Beskydy
Velká Fatra/Nízké Tatry-jih
Velká Fatra
Vysoké Tatry
**** 8 středisek Relax Center Plejsy
Ski Drienica
TLD – Tatranská Lomnica
Ski Kubínska hoľa
Snowland Valčianska dolina
Jasenská dolina
TLD – Starý Smokovec
Roháče – Spálená dolina
Volovské vrchy
Čergov
Vysoké Tatry
Západní Tatry
Malá Fatra
Velká Fatra
Vysoké Tatry
Západní Tatry
*** 33 středisek    
** a * 28 středisek    

Zásadní novinky

Novináři, zástupci cestovních kanceláří i další odborná veřejnost se nejvíce těšili na nejžhavější a nejpodstatnější lyžařské aktuality ze slovenských hor. Níže přinášíme jejich přehled.

Výstavba lyžařského střediska v Tatranské Lomnici

Klenot Slovenska, Vysoké Tatry, v současnosti prožívá velký stavební boom, který byl začátkem prosince korunován otevřením nového lyžařského střediska. Nová tatranská investice zahrnuje systém technického zasněžování v úseku od Tatranské Lomnice k výstupní stanici Štart až po vrch Čučoriedok (včetně k tomuto účelu zbudované vodní nádrže) stejně jako zprovoznění nové čtyřsedačkové lanovky ze Štartu na Čučoriedky. Vodní nádrž v Tatranské Lomnici bude kapacitně stačit i na další etapu výstavby lyžařského střediska. Součástí první etapy je také rozšíření existující sjezdovky ze Štartu do Tatranské Lomnice a sjezdovky v úseku Skalnaté pleso – Štart. Nový zasněžovací systém až do výšky 1 357 metrů a nová lanovka přinesou středisku nižší závislost na počasí a tím vyšší garanci sněhu, jakož i zvýšení kapacity střediska až na 5 865 osob za hodinu. Ve středisku bude až 20 hektarů uměle zasněžovaných tratí a přibude 4,9 kilometru nových sjezdovek. Až 1 300metrové převýšení a garance sněhu jsou zárukou skvělého zážitku na prvotřídní 6,5 kilometru dlouhé carvingové trati – nejdelší na Slovensku. Šedesát metrů široké modré a červené lyžařské tratě zaujmou hlavně začátečníky, seniory a rodiny s dětmi. Pro lyžařské nadšence a extremisty je k dispozici nejstrmější slovenská černá sjezdovka v Lomnickém sedle.

Tatranské lanové dráhy, a. s., provozují celoroční střediska ve Vysokých Tatrách – kabinkovou lanovku z Tatranské Lomnice na Skalnaté pleso, sedačkovou lanovku ze Skalnatého plesa do Lomnického sedla, visutou lanovku ze Skalnatého plesa na Lomnický štít, lyžařské vleky ve středisku Jamy (Tatranská Lomnica), pozemní lanovku ze Starého Smokovce na Hrebienok, lyžařské vleky na Hrebienku a v lokalitě Jakubkova lúka (Starý Smokovec), lyžařské středisko Liptovská Teplička pod Kráľovou hoľou a novou atrakci léta 2008, projížďky na lodičkách po Štrbském plese. Více na www.tldtatry.sk nebo www.vt.sk .

Druhá nejvyšší letošní investice – lyžařské středisko Skalka Arena v Kremnických horách

Středisko se nachází na středním Slovensku v nadmořské výšce od 1 000 do 1 230 metrů, garance sněhu je asi 130 dní v roce. Novinkou je čtyřmístná sedačka Doppelmayer s délkou 1 000 metrů a přepravní kapacitou je 2 400 osob za hodinu, nově vybudovaný sportovně-rekreační komplex s bazénem, saunami, fitnesscentrem a bowlingem a nový apartmánový komplex. Skalka Arena spolu s lyžařským střediskem Ski Skalka budou disponovat pěti vleky a jednou lanovkou, k dispozici bude sedm sjezdovek s celkovou délkou čtyři kilometry. Celková přepravní kapacita v obou střediscích se tak zvýší na 5 500 osob za hodinu. V okolí Kremnice jsou také výborné podmínky pro milovníky běžkového lyžování (asi 123 kilometrů běžeckých tratí). Více na www.skalkaarena.sk .

Velká investice v lyžařském středisku Martinské hole

Středisko se nachází v regionu Turiec v nadmořské výšce od 597 do 1 453 metrů. Celý projekt modernizace střediska má tři etapy (2008 – 2018). Ve středisku se v současné době nachází jedna lanovka a čtyři vleky, jejichž celková přepravní kapacita je 6 320 osob za hodinu. K dispozici je deset kilometrů sjezdovek. Novinkou je vybudování šestimístné sedačky Doppelmayr v délce 1 057 metrů s přepravní kapacitou 2 600 osob za hodinu a s výškovým převýšením 218 metrů. Další součástí modernizace by mělo být vybudování parkoviště a kvalitního zasněžovacího systému. Více na www.martinskehole.sk .

Dvě velké investiční novinky u česko-slovenských hranic

První velká investice se chystá do nového lyžařského komplexu Ski Vitanova v Oravském regionu. Hlavní novinkou je samotný vznik střediska, které bude mít k dispozici pro své návštěvníky čtyřmístnou sedačkovou lanovku Poma Galski s délkou 1 000 metrů. Pro lyžaře jsou přichystané čtyři lyžařské trasy s celkovou délkou 5,5 kilometru. Druhým oravským střediskem, které má pro tuto sezonu přichystané novinky, je Skipark Racibor – Oravský Podzámok. Stěžejní novinkou tohoto mladého lyžařského střediska je nově vybudovaná čtyřmístná sedačková lanovka Poma Unifix s délkou 1 050 metrů a dva vleky. Přepravní kapacita ve středisku je 2 000 osob za hodinu. Ve Skiparku Racibor najdete sedm kilometrů sjezdovek různé obtížnosti. Více na www.skivitanova.skwww.racibor.sk .

Otevření nového lyžařského střediska Salamandra Resort

Lyžařské centrum se nachází na středním Slovensku ve Štiavnických vrších v nadmořské výšce od 500 do 900 metrů. V první etapě budování střediska bude pro návštěvníky k dispozici čtyřmístná sedačková lanovka Doppelmayer s délkou 1 270 metrů a přepravní kapacitou 2 000 osob za hodinu. Délka sjezdovky bude 1 400 metrů. Nedaleko lyžařského vleku bude bezplatné parkoviště, lyžařský svah bude uměle zasněžován. Pro běžkaře je k dispozici asi 22 kilometrů běžeckých tras. Více na www.ski-centrum.sk .

Novinky ve středisku Ski Jezersko – Bachledová

Lyžařské středisko se rozprostírá na jižním a severním svahu Spišské Magury s nádherným panoramatem Belianských Tater. Sedačková lanovka, která se nachází přímo v obci Ždiar, je hlavním přístupovým bodem střediska. Horské centrum obsahuje členité sjezdovky v celkové délce 9 530 metrů v kombinacích modré až černé obtížnosti. Přepravní kapacita je 5 410 osob za hodinu. Garance sněhu – vybudovaný plně automatický systém zasněžování od společnosti Technoalpin vybavený padesáti sněžnými děly. Novinky sezony: samoobslužná restaurace v dolní stanici trojsedačky, bufet Hniezdo a výstupní stanice s překrásným výhledem z terasy na Ždiarsku Vidlu, parkoviště pro 500 aut. Více na www.skibachledova.sk .

Slovenský workshop

Tradiční doprovodnou akcí veletrhu MADI byl slovenský workshop. Letošního pracovního setkání se zúčastnilo dvacet čtyři subjektů cestovního ruchu, o čtyři méně než v minulém roce. Mezi účastníky byli především hoteliéři, ale i lázně či zábavní parky. Workshopová místa využily například hotely Barónka, Flóra, Metropol nebo Senec. Z lázeňských subjektů se představily Bardejovské kúpele, Kúpele Vyšné Ružbachy, Rajecké Teplice či Lázně Trenčianské Teplice. Nabídku nadcházející zimní dovolené nabídly Tatry Mountain Resort nebo Ski Zábava – Hruštín.

Čilý ruch na slovenském workshopu

 

Klára Badinková, ředitelka SACR v Praze, prezentuje novinky zimní sezony na Slovensku

Závěrem je vhodné zdůraznit, že intenzivní propagace Slovenska na českých veletrzích vychází z aktuálních velmi pozitivních statistik. Z nich vyplývá, že Česká republika je z hlediska aktivního zahraničního cestovního ruchu pro Slovensko teritoriálně prioritním trhem. V počtu návštěvníků stejně jako v počtu přenocování v ubytovacích zařízeních na Slovensku jsou hosté z České republiky na prvním místě. V průměru stráví na Slovensku čtyři dni, přičemž jejich podíl na slovenském trhu je okolo 27 %.

Text a foto: -jp- a SACR

www.slovakia.travel

Nejnovější články z rubriky Slovensko

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

I za loňský rok hlásí Slovensko úbytek turistů

Cestovní ruch na Slovensku i loni negativně ovlivnily dopady nemoci covid-19. Služeb ubytovacích zařízení v zemi využilo méně turistů, meziroční tempo propadu počtu hostů bylo ale mírnější než o rok dříve. Vyplývá to z aktuálních údajů slovenského statistického úřadu.

Číst více
Foto: CPI Hotels

Bratislavský Mercure rozšířil portfolio CPI Hotels

Hotelová skupina CPI Hotels v tiskové zprávě informovala, že do svého portfolia připojila bývalý hotel Mercure Bratislava Centrum. Ten se v uplynulých dnech proměnil v Clarion Congress Hotel Bratislava.

Číst více