Slovensko krásné překrásné Kysuce: gule, Očšadnica, Vychylovka

V minulém čísle COT Businessu jsem vám slíbil seriál o zajímavých místech na Slovensku. Tady z něj máte první porci. Náš seriál by neměl být jen zábavným počtením. Klade si mnohem ambicióznější cíle – měl by sloužit jako inspirace kam se zajet podívat, kam poslat klienty na fakultativní výlet, kterou atrakci zařadit do případného poznávacího balíčku po Slovensku. Na mnoha místech lze zastavit při cestě na Slovensko nebo zpátky a využít je k tomu, aby si vaši pasažéři protáhli tělo. Takže do toho.

Kysucké gule

Kysucké gule jsou prvním překvapením, na které narazíte po překročení hranic. Pravda, musíte je trochu hledat. Vyskytují se v širokém pásu, který se táhne od Čadce směrem k mile rázovité obci Klokočov. O co jde? To je právě to, co zřejmě nikdo pořádně neví. Napohled jsou to kamenné koule nebo jejich části, usazené mezi ostatním hranatým kamením nebo v kamenných lůžkách. Koule mohou být malé, v průměru půl metru nebo i zatraceně velké a těžké. Ta, kterou jsme v Čadce – Megoňkách fotili, měla v průměru přes dva metry.
Kolem jejich původu existují různé teorie – od mimozemšťanů, kteří kámen opracovali dokulata a znova zahrabali, abychom se měli čemu divit, až po serióznější možnosti, z nichž rozumně například vypadá ta, která předpokládá, že kameny byly do podoby koulí opracovány mořem a pak se staly součástí pozdějších sedimentů. Nicméně koule jsou to vzácné, převzácné – podobné mají až kdesi ve Venezuele.

Vzhůru na Oščadnicu!
Ponechme teď stranou bohatou historii Oščadnice a její zajímavé sakrální památky a soustřeďme se na to, že Oščadnica a za kopcem uvelebené Lalíky leží pod mohutnou horou, která se zove Velká Rača. A Velká Rača je největší a nejoblíbenější lyžařský terén na Kysucích. Z obou středisek vedou nahoru lanovky, takže se můžete nechat vytáhnout z Oščadnice Dedovky na Raču a dolů si to sjet do Lalíků nebo obráceně. Říká se, že v kysuckých dolinách se dá lyžovat ještě v době, kdy všude jinde kvetou jabloně. Okolí Velké Rače je v létě vhodné i pro horskou turistiku a extrémní horské bikery. Krom toho tam rostou ke konci léta skvělé houby.
A až už se nebudete po prosjezdovaném dni moci ani na nohy postavit, zajděte v Dedovce do krčmy U medveďa a zeptejte se, jestli náhodou nemají pálenku s horcom, tedy s hořcovým kořenem. Věřte tomu nebo ne, chutná podobně jako kořalka s žen-šenem a místní říkají, že má i podobné účinky.

Od úvratě ku úvrati a do Muzea Kysucké dědiny
Kdysi vedla z Kysuc na Oravu (a nebo chcete-li opačně) úzkorozchodná lesní železnice, která v době své největší slávy měřila téměř 110 kilometrů. Neměla to lehké – směrem od Kysuc musela překonat příšerné převýšení. Tunel nepadal v úvahu a na serpentiny nebylo místo. Vyřešil to úvraťový systém – mašinka stoupá horským úbočím, a když už to dál nejde, zastaví, strojvůdce přehodí výhybku a vlak couvá k další úvrati, tam opět přehodí výhybku a pokračuje popředu a tak dále, až se dostane k poslední úvrati na sedle Demänová. Pak už sjíždí k Oravské Lesné.
Tak to bývalo. Dnes je v provozu jen kousek železničky, který začíná v Muzeu kysucké dědiny ve Vychylovce a končí u první úvrati. Ale zbytky kolejiště najdete i na sedle Demänová. Vyjížďka je příjemná a romantická – výletní vozy táhnou různé druhy parních lokomotiv.
Krátký výlet historickou lesní úvraťovou železnicí bývá součástí prohlídky Muzea kysucké dědiny. I v něm je mnoho k vidění, zvláště pak když máte to štěstí a koná se v něm nějaká akce. To pak uvidíte ukázky řemesel, prací na loukách a tu i onde ladnými hlasy zpívající děvčiny i babky při různých agrárních činnostech. Prodává se tam vkusná keramika a proutěné výrobky. K nejzajímavějším exponátům v přenesených domech patří různě provedené dveře a vytápěcí zařízení – tedy různé druhy pecí.

Příště vás čeká kousek Oravy a kousek Liptova.

Dean Valášek
Foto: Dean Valášek a Luděk Sládek

 

Tato kamenná koule se nachází v Čadci – Megoňkách
a v okolí má i několik sestřiček

 

Kdo by se dobrovolně do kopce vláčel pěšky?
Takhle jste nahoře za pár minut.

 

Krčma v Muzeu kysucké dědiny ve Vychylovce.
Nedejte se mást zevnějškem, vevnitř je veskrze moderní.

 

Trocha folkloru vždycky potěší…

 

Parní lokomotiva ČKD 2612/1948 se do Vychylovky
přestěhovala ze zrušené lesní železnice Víglaš a Kriváň

 

Toto je úvrať v nejvyšším bodě Kysucko-oravské
lesní železnice, na sedle Demänová mezi Kysucami a Oravou

 

Nejnovější články z rubriky Slovensko

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

I za loňský rok hlásí Slovensko úbytek turistů

Cestovní ruch na Slovensku i loni negativně ovlivnily dopady nemoci covid-19. Služeb ubytovacích zařízení v zemi využilo méně turistů, meziroční tempo propadu počtu hostů bylo ale mírnější než o rok dříve. Vyplývá to z aktuálních údajů slovenského statistického úřadu.

Číst více
Foto: CPI Hotels

Bratislavský Mercure rozšířil portfolio CPI Hotels

Hotelová skupina CPI Hotels v tiskové zprávě informovala, že do svého portfolia připojila bývalý hotel Mercure Bratislava Centrum. Ten se v uplynulých dnech proměnil v Clarion Congress Hotel Bratislava.

Číst více