Veřejné mínění o slovensko-maďarských vztazích (vydatně živené mediálními kauzami) není zrovna nejlichotivější. Přesto existují počiny, které nedbají na hranice států, politické sympatie toho či onoho ani na národnostní třenice. Výmluvným příkladem budiž turistický přeshraniční projekt Tours without borders, na kterém spolupracují slovenské subregiony Spiš a Gemer (nebo chcete-li Košický kraj) a severomaďarská župa Borsod-Abaúj-Zemplén Megye.
Přesný název projektu zní Közös turisztikai termékfejlesztés és promóció – Vytvoření společných turistických produktů a jejich propagace. Je financován Programem přeshraniční spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007–2013, maďarským a slovenským národním spolufinancováním a spolufinancováním obou partnerů projektu. Během prezentačně-propagační roadshow byl projekt představen v Bratislavě, Vídni, v Praze a dalších středoevropských metropolích. Hlavním organizátorem akce jsou KULCS-TOUR Communication and Tourism Nonprofit Ltd.Co. of Borsod-Abaúj-Zemplén County Government (North-Hungary) a město Spišská Nová Ves. Mezi odborné garanty patří především Maďarská centrála cestovního ruchu (Maďarská turistika) a Slovenská agentura pro cestovní ruch. Potud oficiality.
Příčiny vzniku projektu vycházejí z následujících faktů. Ač mají obě území bohaté přírodní, historické a kulturní dědictví, jeho využití pro účely cestovního ruchu je nedostačující a neefektivní. U obou partnerských regionů absentuje kvalitní webové zastřešení a funkční on-line rezervační systém, který by umožnil snadné objednání služeb elektronickou formou. Nefunguje dlouhodobá a udržitelná spolupráce mezi organizacemi cestovního ruchu a podnikateli. Mezi hlavní cíle projektu patří vytvoření společných turistických balíčků podél tří tematických tras. Jedná se o tzv. Gotickou cestu, Železnou cestu a Cestu po hradech a zámcích. První z nich zavede turisty na hrady a středověké kostely (např. Spišský hrad, Žehra, Diosgyör, Füzér nebo Tornaszentandrás), druhá se soustředí na technické a průmyslové památky hornické tradice (např. Ózd, Lillafüred-Ómassa, Rudabánya, Spišská Nová Ves, Rožňava) a třetí, jak již název napovídá, má v hledáčku kromě hradů také zámecké objekty (např. Markušovce, Sárospatak, Szerencs či Krásna Hôrka).
Projekt samozřejmě počítá také s využitím dalších turistických lákadel, například jeskyní, vinařství, kulturních a společenských akcí nebo lázeňství. Župa Borsod-Abaúj-Zemplén se chlubí dvěma památkami UNESCO (jeskyně Aggtelek s přilehlou krasovou oblastí a Tokajská vinařská oblast), několika termálními lázněmi a koupališti (např. Miskolc-Tapolca; Bogács nebo Mezőkövesd), dvěma historickými vinnými oblastmi (Bükkalja a Tokaj-Hegyalja), dvěma národními parky (Bükk a Aggtelek) a více než osmi sty památkami všeho druhu. Slovenská strana nezůstává pozadu a „nabízí“ například národní park Slovenský ráj, Slovenský kras, památky UNESCO (např. Spišský hrad, Levoča) či vzácné jeskynní systémy (Ochtínská aragonitová jeskyně či Gombasecká jeskyně). Organizátoři projektu věří, že zařazení zmiňovaných balíčků služeb do katalogů nejen českých cestovních kanceláří bude inspirovat turisty k návštěvě „jejich“ regionů.
Text: Jan Pomykal; Foto: SACR
www.tourswithoutborders.eu , www.spis-gemer.sk , www.baztour.hu