Stanislav Eichler: Soustava rozhleden v našem kraji nemá v Česku obdoby

Malý, ale šikovný. Tato charakteristika Libereckého kraje mě napadla okamžitě po rozhovoru s hejtmanem Stanislavem Eichlerem. A má své logické opodstatnění. Na nevelkém území je totiž nakumulována neuvěřitelně pestrá paleta krajinných typů a nevšedních památek. O tom, jak se v kraji daří „naroubovat“ na tento skvělý turistický potenciál zdařilé produkty cestovního ruchu, by vás měly zpravit následující řádky.

Stanislav EichlerS výjimkou hlavního města Prahy je Liberecký kraj se svými 3 163 km2 nejmenší v České republice. Vnímáte tento fakt jako handicap, či spíše jako přednost?

Rozlohou jsme sice nejmenším krajem České republiky, ale co se nabídky týká, rozhodně se řadíme mezi nejbohatší kraje. Jedná se o oblast s bohatou historií a velkým množstvím přírodních, kulturních i historických památek, která je právem označována jako ráj turistů, lyžařů, milovníků přírody i obdivovatelů historie a vyznavačů regionálních produktů. Přírodní scenerie skalních měst a hraniční pohoří jsou důvodem, proč je v našem kraji nejvíce chráněných přírodních oblastí z celé České republiky. Návštěvník zde najde celou řadu zajímavým míst, zejména starobylých hradů a romantických zámků. Na mnoha místech se dochovala unikátní roubená stavení, ojedinělá je i soustava kamenných a kovových rozhleden, která nemá jinde v republice obdoby. Jedním z důvodů pro návštěvu Libereckého kraje může být i zdejší světoznámé sklo a bižuterie, které mají v tomto regionu opravdu bohatou historii. Liberecký kraj, to však není jen historie a kultura, ale i ideální místo pro trávení aktivní dovolené. Pro milovníky sportu jsou zde ideální terény pro letní i zimní sporty a nechybí ani široká nabídka nejrůznějších adrenalinových aktivit. Spojení pestré nabídky a kvalitních služeb je důkazem toho, že je Liberecký kraj každoročně vyhledávaným cílem turistů.

Města jako Jablonec nad Nisou, Harrachov nebo Liberec jsou dnes mimo jiné známá jako významná střediska sportu. Podporuje kraj nějakým způsobem konkrétní sportovní projekty? Participuje na jejich přípravě či pomáhá při jejich prezentaci?

Díky rozmanitému terénu i dobrému technickému zázemí se u nás organizuje velké množství mezinárodních sportovních podniků, mezi které patří světové poháry v klasickém lyžování, severské kombinaci i ve skocích na lyžích, tradiční Jizerská padesátka – závod v běhu na lyžích, který má již několikátou sezonu i svou letní cyklistickou verzi či mezinárodní maraton horských kol Malevil Cup. Liberecký kraj významné sportovní projekty samozřejmě podporuje a propaguje. V současné chvíli je připravován EYOWF – Evropský olympijský festival mládeže, který se koná každé dva roky a kopíruje „klasické“ olympijské hry. Soutěže v ledním hokeji, krasobruslení, snowboardingu, běhu na lyžích, sjezdovém lyžování, biatlonu a alpském lyžování jsou určeny pro sportovce ve věku 14 – 18 let. Pravidelně se jich účastní asi 1 300 sportovců. Na základě rozhodnutí Evropského olympijského výboru se pořadatelem 10. evropského zimního olympijského festivalu, který se uskuteční od 12. do 19. února 2011, stal Liberecký kraj. Centrem festivalu mládeže se stane Liberec, ale sportovní klání se budou konat také v okolních horských střediscích.

Jedním z nejambicióznějších krajských projektů cestovního ruchu je výstavba páteřní cyklostezky Greenway Jizera. Mohl byste čtenářům přiblížit, o jaký počin se jedná a v jaké fázi se v současné době realizace trasy nachází? Jak v tomto směru funguje spolupráce se Středočeským krajem, kterého se projekt také dotýká?

Cílem projektu Greenway Jizera je vybudovat páteřní cyklostezku podél toku řeky Jizery, která bude součástí tras pro různé druhy bezmotorové dopravy (pěší, vodní atd.). Je vybudován a funguje na principech partnerské spolupráce a trvale udržitelného rozvoje území. Cyklostezka se stane součástí evropské sítě bezpečných stezek Greenways. V České republice se tak připojí například ke Greenway Praha – Vídeň nebo k Moravským vinařským stezkám. V současnosti se zpracovává projektová dokumentace pro stavební povolení v úseku Dolánky – Rakousy – Malá Skála – Líšný. Pokud se týká širší spolupráce se Středočeským krajem, je to pro nás zadání, které se snad podaří splnit začátkem příštího roku. Prozatím se statutární náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová, odpovědná za resort, do kterého spadá cestovní ruch, opakovaně setkala s představiteli Pardubického a Královéhradeckého kraje, se kterými jsme v jednom NUTS Severovýchod. I z tohoto důvodu je naše spolupráce nutná. Náměstkyně také jednala se svým protějškem z Ústeckého kraje, kudy povedou další významné cyklostezky. Se Středočeským krajem nás mimochodem nespojuje pouze zmíněná cyklostezka, ale rovněž území Českého ráje, kde je třeba mimo jiné rozvíjet téma Geoparku Unesco.

Jaké nejaktuálnější projekty cestovního ruchu jsou nebo budou realizovány z evropských fondů prostřednictvím kraje?

Až do roku 2011 bude realizován Integrovaný projekt cestovního ruchu Libereckého kraje, který je financován ze zdrojů Evropské unie v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. Projekt se bude realizovat na území všech turistických regionů Libereckého kraje, tedy na území Českého ráje, Jizerských hor, Krkonoš a Českolipska. Vzhledem k tomu, že tyto regiony přesahují i do sousedních krajů, budou aktivity tohoto projektu probíhat zčásti i na území Královéhradeckého a Středočeského kraje.

Projekt zahrnuje osm aktivit, které mají vést k lepší spolupráci mezi poskytovateli služeb cestovního ruchu v Libereckém kraji a k větší informovanosti návštěvníků o aktivitách a zajímavostech kraje. Jednou z aktivit, které jsou v rámci projektu realizovány, jsou statistické průzkumy cestovního ruchu. Celostátní statistické šetření nepodává ucelený obraz cílových skupin a jednotlivých zahraničních destinací v turistických regionech České republiky. Pro potřeby cestovního ruchu je proto nutno zinventarizovat území z hlediska potenciálu cestovního ruchu a na základě místního dotazníkového šetření, které vydefinuje profil návštěvníka v letní i zimní sezoně. Součástí této aktivity je i motivační šetření mezi hosty a poskytovateli služeb. Výsledné poznatky budou uspořádány do Nabídkového katalogu cestovního ruchu Libereckého kraje. V rámci aktivity rozvoj internetového portálu dojde k obohacení současného internetového portálu www.liberecky-kraj.cz  o zajímavé videosekvence, panoramatické fotografie a ke zlepšení propojenosti odkazů či vytvoření mapového portálu. Díky projektu budou vydány letáky přibližující zajímavosti turistických podoblastí, tipy na výlety nebo cykloturistické mapy. V rámci projektu byl také pořízen nový výstavní stánek s maketou Ještědu – symbolem Libereckého kraje.

Poloha Libereckého kraje napovídá, že bonitní klientela komerčních subjektů pochází hlavně z Polska a SRN. Platí stále tato „rovnice“? A ještě podotázka – snaží se kraj přilákat hosty ze zahraničí přeshraničními projekty cestovního ruchu?

Bohužel v době krize musíme přiznat, že i Liberecký kraj zaznamenal úbytek návštěvníků. Celkový pokles se pohybuje okolo 16 % jak u domácích, tak i ze strany zahraničních návštěvníků. Stále ale platí, že hlavní skupinu zahraničních návštěvníků tvoří Němci, další místa patří Polákům a Holanďanům. Liberecký kraj se snaží v těchto destinacích propagovat, využívá k tomu veletrhy, výstavy a různé propagační akce. Co se týká přeshraničních projektů, je v současné době připravován projekt Nová Hřebenovka, jehož cílem je propojit pohraniční pohoří od Krkonoš až do Českosaského Švýcarska v podobě tří paralelních cest pro každý druh sportu (pěší, cykloturistika a lyžařská turistika) tak, aby se zvýšila bezpečnost turistů díky oddělení tras a zároveň došlo k rovnoměrnějšímu rozprostření návštěvníků v oblasti a současně i k redukci negativních efektů cestovního ruchu na životní prostředí. Doposud byl realizován subprojekt Jizerská magistrála pro pěší turistiku, který vede od polského přechodu Orle až do Albrechtic na Frýdlantsku a měří 42 kilometrů. Celý projekt bude nyní podáván do programu Ziel III/Cíle III, jak v česko-saském programu, tak v česko-polském.

Poslední otázka směřuje k blížící se zimní sezoně. Chystají se nějaké horké novinky v lyžařských střediscích Libereckého kraje?

Horkou novinkou pro letošní zimu je karta OPUScard a její využití v cestovním ruchu. Karta OPUScard je multifunkční čipová karta, která umožňuje využití jak ve veřejné dopravě, tak i v rezervačním systému, cestovním ruchu atd. Na území Libereckého kraje funguje Integrovaný dopravní systém IDOL, který dává návštěvníkovi možnost zvolit si dopravní prostředek i trasu, vše na jedinou elektronickou jízdenku. Pro zimní období bude karta OPUScard akceptována jako slevová karta v některých lyžařských střediscích a zároveň ve veřejné dopravě. Na OPUScard jsou poskytovány i slevy v lyžařských školách a půjčovnách lyžařského vybavení nebo při zimních adrenalinových sportech. Kartu lze však využít i v aquaparcích, bowlingových centrech, muzeích a galeriích či ve wellness centrech, při ubytování a na řadě dalších míst.

Text: Jan Pomykal
Foto: archiv Libereckého kraje

Nejnovější články z rubriky
Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 264

Warning: Attempt to read property "name" on null in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 264


Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 267

Warning: Attempt to read property "slug" on null in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 267
Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více