Jedním z matadorů českého lázeňství je Imperial Karlovy Vary, společnost, která prezentuje klasickou lázeňskou péči na velmi vysoké úrovni. Do Imperialu a do Sanssoucci opakovaně přijíždějí hosté z celého světa, aby udělali něco pro své zdraví. Přijíždějí v rámci prevence a péče o své zdraví, ale i na doléčení. Na vlastní kůži si mnohokrát vyzkoušeli, že kvalitní lázeňská péče funguje a šetří mnohem vyšší náklady spojené s klinickou medicínou a farmaceutickou léčbou. Proč to tedy takto nevnímá také český stát? O tom jsme si povídali s Alexandrem Rebjonkem starším, místopředsedou představenstva a spolumajitelem společnosti.
Ministerstvo zdravotnictví připravuje změny v indikačním seznamu a s tím související změny ve financování lázeňské péče. Jaký to bude mít podle vás vliv na zaměstnanost, tržby lázní apod.?
Souhlasím, že s vývojem nemocí by se měl měnit i indikační seznam, který je jen určitým nástrojem v oboru lázeňské péče. Pojďme se ale na tuto problematiku a lázeňskou péči vůbec, podívat z jiného pohledu. Česká republika je nejen v rámci Evropy unikátní z hlediska lázeňské péče, která zde má tradici přes 500 let. Lidé nejezdí do Varů za kvetoucími magnoliemi, ale protože lázeňská péče založená na přírodních zdrojích jim pomáhá udržovat jejich zdraví. Současně lázeňství zaměstnává mnoho lidí. Zejména pro Karlovarský kraj je lázeňství nosným průmyslem. Z 370 tisíc obyvatel kraje je jedna třetina zaměstnána v lázeňství a souvisejících oborech.
Problém je, že stát nechápe podstatu oboru lázeňství a co znamená pro přínos do státní pokladny. Jaká je filozofie státu? Chce mít zdravější obyvatelstvo, nebo prosperující farmaceutický průmysl? Příkladem toho, že lázeňská péče je levnější než klinická medicína, je jedna z civilizačních chorob – žaludeční vředy. Je prokazatelné, že pravidelný pobyt v lázních během čtyř let dokáže vředy minimalizovat nebo dokonce i zlikvidovat. Operace při akutním stavu stojí cca 20 000 USD plus připočtěme pooperační péči. Lázeňská péče je v tomto směru 5–6× levnější.
Stát si musí ujasnit svůj postoj k lázeňské péči z pohledu výdajů a příjmů do státní kasy. Musí si umět spočítat, co stojí lázeňská péče v podobě prevence a postklinické péče a co stojí farmaceutická a klinická medicína. Pravá lázeňská péče dokáže zdraví ošetřit; pokud stát nechce toto vnímat a pokud vidí lázeňskou péči jen jako lůžka a doléčovací lůžka, vydá na zachraňování zdraví obyvatelstva větší peníze, než kdyby podporoval lázeňskou péči.
Současné Ministerstvo zdravotnictví, bohužel, vůbec nechápe úlohu lázeňské péče, neuvědomuje si, co znamená, podléhá nátlaku klinické a farmaceutické medicíny.
Postoj státu je patrný v samotném faktu, že na rozdíl od jiných zemí, kde zdaleka není lázeňství na takové úrovni jako u nás, v naší výuce medicíny neexistuje fakulta balneologie. Byl zrušen výzkumný ústav balneologie, např. Německo a Rusko tyto výzkumy ponechalo a úspěšně v nich pokračuje.
Dalším co trápí lázeňská zařízení, je problematika autorských poplatků…
Je dost těžké k tomu něco říci, pokud bych se měl vyjadřovat slušně.
Nejsem proti autorským poplatkům za produkci ve veřejných prostorách, ale na hotelovém pokoji se nejedná o veřejnou produkci. Jsme zdravotnické zařízení a nejsme ochotni platit za lázeňské hosty za produkci na pokojích.
Budou lázeňské domy plátci DPH?
Lázeňské domy jsou plátci DPH, jako každý jiný. Odvádí DPH za stravovací a hotelové služby a to je naprosto v pořádku.
Pokud ale jsou lázeňské domy skutečná lázeňská zařízení dle všech regulí a splňují podmínky nestátního zdravotnického zařízení stejně jako soukromé nemocnice nebo kliniky, v čem je rozdíl? Máme stejně školený zdravotní personál, platíme odborné lékaře, … Proč by měla nestátní zdravotnická zařízení v podobě lázeňských domů odvádět DPH z lůžka a nestátní zdravotnické zařízení v podobě soukromé nemocnice nebo kliniky nikoliv? Pokud stát není schopen zabránit odpočtu DPH u neregulérních, falešných lázeňských domů, je to jeho chyba. Jen proto, že stát nezvládá povolovací, kontrolní a represivní systémy, nemůže přece postihovat všechny paušálně, ale pouze v jednom oboru.
Text: -efr-
Foto: Imperial Karlovy Vary