Každý rok v srpnu se celé bavorské městečko Furth im Wald přenese o několik století zpět a stává se na 10 dní dějištěm nejstarší německé lidové hry – historického Skolení draka. Tato obdoba chodských slavností je ve východním Bavorsku považována za nejstarší tradiční slavnost. Z dochovaných písemností můžeme vyčíst, že boj s drakem probíhá ve Furthu již více než 500 let. Během této doby hra nedoznala v podstatě žádných změn. Skolení draka líčí osud obyvatelstva v pohraničí na bavorské straně Šumavy a předkládá divákům nejčernější dějiny kraje v době středověkých husitských válek.
„… když člověk na hranici žije, je vždycky chudý, svou zemí si nikdy není jistý, ale za to je volný jako pták. A když pak přijdou časy, kdy se jeden k druhému chová jako hovado k hovadu, pak přichází drakův čas…“
postava starce ve hře Skolení draka
Ve své 500leté historii byla hra zasazována do různých období. Z jednoduché lidové bitky s netvorem se vyvinula v rytířské klání, jehož vrcholem je vbodnutí kopí do dračí tlamy.

Letos začal největší svátek roku v pátek 9. srpna. V zahajovacím slavnostním průvodu kráčelo městem na 1200 postav v historických kostýmech, přes 200 koní, kapely a historické vozy, které odráželi více než tisícileté dějiny tohoto pohraničního území. Po celých 10 dní se, stejně jako každý rok touto dobou, mohli návštěvníci Furth im Waldu nechat unášet pestrou škálou barev při sledování historických představení na náměstí, historické dětské slavnosti a zejména furthských rytířských her.

Během furthského kulturního léta byla pro návštěvníky ze širokého i dalekého okolí připravená široká nabídka hudebních programů různých žánrů, pouťové atrakce a prodejní výstavy dobových řemeslných výrobků. A jak bývá při takových slavnostech v Bavorsku zvykem, mnoho místních restaurací
téměř zrušilo zavírací dobu.
-pf-
www.drachenstich.de