Svátek přes hranice

V letošním roce se připravuje již 10. ročník Sasko-českého hudebníhofestivalu, který se pravidelně koná na počátku léta. V tomto roce připadlozahájení na 13. června a festival potrvá až do 7. července. V rámci festivaluse uskuteční rekordních 74 koncertů, z toho na české straně 28 koncertů.
Zakladatelem a tvůrcem myšlenky festivalu je významný německý dirigentUlrich Backofen, který pochází z Drážďan. Základní myšlenkou festivaluje rozvíjení kulturní spolupráce mezi Českou republikou a Spolkovou republikouNěmecko, konkrétně rozvíjení spolupráce mezi severočeským Podkrušnohoříma Saskem. Festival se snaží navázat na historické vazby těchto regionůa vytvářet kontinuitu hudebního dění v Sasku a Drážďanech s hudebním děnímnejen v severních Čechách, ale i v Praze.
Samozřejmě to není jediný důvod, proč se festival koná. Na dalšízajímavosti o této významné kulturní akci jsem se zeptala PhDr. Lenky Přibylové,ředitelky festivalu pro Českou republiku.

Můžetestručně festival charakterizovat?
Slovo festival ve svém základu znamená „svátek“ a my bychom chtělivytvořit zde v severních Čechách a Sasku hudební svátek, který pozve obyvatelek netradičnímu hudebnímu zážitku. Mimo jiné se také snažíme o rozvoj turistickéhoruchu, protože na koncerty do Čech přijíždí mnoho cizinců, především zeSaska, a zase naopak milovníci hudby ze severních Čech navštěvují koncertyna saské straně festivalu. V rámci rozvoje turistického ruchu se snažímerozšířit povědomí o kultuře ve spřátelené oblasti a samozřejmě prostřednictvímhudby též usilujeme o bourání jazykových bariér. Je to takový nášpříspěvek pro příští sjednocenou Evropu. Snažíme se také o to, aby cestovníkanceláře zařadily festival do své programové nabídky pro své zahraničnínávštěvníky.

Jaká je programová koncepce festivalu?
Programová koncepce je česko-německá. My zveme špičkové české a německéumělce k účinkování na našem festivalu a samozřejmě z dramaturgického hlediskajednotlivých koncertů je zde česko-německá role dominující.Tuto koncepci obohacuje každoročně se střídající hostující země. V letošnímroce je touto zemí Norsko. A také k této zemi se váže zahajovací koncert,který bude patřit hudbě k Ibsenově hře „Peer Gynt“. Toto věhlasné dílobudou společně interpretovat – Drážďanský filharmonický sbor, vynikajícíSymfonický orchestr norského královského města Trondheima prvotřídní sólisté.

Kde se koncerty konají?
Jak z výše uvedených údajů vyplývá, nehovořím jen o jednom městě, ikdyž je tato situace běžná pro řadu jiných festivalů. Nejsme vázáni kjedné lokalitě, ale pořádáme koncerty v celém severočeském Podkrušnohoří.Koncerty se konají na hradech, zámcích, v chrámech, klášterech, ale i vnovodobých koncertních síních, v divadlech apod. Každoročně připojujemenovou zajímavou lokalitu, jako např. Barokní špitál v Lounech nebo nověrestaurovanou židovskou synagogu v Děčíně apod. Jde nám především o to,abychom si vybrali výjimečný interiér, jelikož krásná hudba má znít v krásnémprostředí. Spojení krásné hudby s historickým kouzlem místa, v němž sekoncert koná, je také důvodem pořádání koncertů na vybraných lokalitách.

Letos se koná jubilejní 10. ročník. Je vidět expanze od 1. ročníkua máte připraveny nějaké novinky?
Expanze je samozřejmě výrazná. Ze začátku se počet koncertů pohybovalněkde mezi 40 až 50, a v letošním roce pořádáme rekordních 74 koncertů.Nárůst je způsoben tím, že hledáme nové krásné interiéry, kam bychom mohlinaše posluchače pozvat, a též nárůstem publika. Samozřejmě pozorujeme izvětšující se zájem zahraničních umělců na našem festivalu účinkovat.
Novinkou pro letošní ročník je snaha získat mladého posluchače. Součástífestivalu je tzv. Mladý festival, kam jsme pozvali mladé účinkujícíz České republiky, Německa i Norska. V rámci mladého festivalu jsme zařadilistudentskou soutěž, ta je naprostou novinkou nejen v našem festivalu, alevůbec v hudebním dění. Do soutěže se mohou přihlásit studentské kolektivy,v počtu od 6 do 10 žáků, a společně zpracovat dokumentaci k několika tématům,které jsme jim nabídli a které se vztahují k české, německé a norské hudbě.
Dále pak je to Benefiční koncert na zámku v Jezeří. Výtěžekz koncertu bude věnován na rekonstrukci zámku. Poprvé také festival vstupujedo Prahy. V Praze se uskuteční dva koncerty – jeden v Obecním domě a druhý,věnovaný Německu, v budově Německého velvyslanectví.

-mk-

www.sbmf.de

Nejnovější články z rubriky
Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 264

Warning: Attempt to read property "name" on null in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 264


Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 267

Warning: Attempt to read property "slug" on null in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 267
Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více