Zcela novou expozici zaměřenou na „filmohraní“, která skrze tvorbu filmu a obrázků přiblíží zejména optiku, dále novinku seznamující netradičně s čistou matematikou i rozšíření jedné ze současných expozic nabídne ještě letos Techmania Science Center v Plzni. Areál věnovaný popularizaci vědy a techniky, jenž má na ploše 6 500 m2 15 interaktivních výstav, chce mít stále aktuální témata, ročně potřebuje přilákat 200 000 lidí, řekl ČTK ředitel Techmanie Vlastimil Volák.
„Snažíme se obnovovat všechny expozice, které tu jsou. V tuto chvíli například rozšiřujeme Editorium, zaměřené na fyziku. Na podzim přibude expozice orientovaná čistě na matematiku, kde ji ale ukážeme na spojení s atletikou,“ uvedl Volák. Menší expozice podle něj budou v Techmanii přístupné týdny až pár měsíců, velké půl roku až rok. „Ty, jejichž kapacita se pro region vyčerpá, poskytujeme jinam. Životnost expozice je zhruba deset let,“ řekl.

Velkých interaktivních bloků, každý na ploše v řádu set metrů čtverečních, má nyní Techmania devět, menších šest. Návštěvníky láká například velká výstava Člověk a zvíře, kde si na ploše 800 m2 může každý otestovat dynamiku svého oka v porovnání s orlím zrakem, vyzkoušet vnímání frekvence sluchem v porovnání s delfíny atd. Kombinační schopnosti, postřeh, zručnost i paměť rozvíjí menší expozice MáToHáček, tedy kolekce tří desítek hlavolamů, kreativních stavebnic, vědeckých hraček atd.
Rozpočet na provoz centra je 40 milionů korun, z toho polovinu si vydělá samo, druhou očekává od partnerů, tedy města Plzně, Plzeňského kraje i velkých firem. „Protože průměr na jednotku vstupenky se pohybuje kolem 100 Kč, potřebujeme ročně 200 000 návštěvníků. To se nám daří plnit,“ uvedl Volák.
Kromě interaktivních výstav nabízí Techmania špičkově vybavené laboratoře pro školy i veřejnost, klubovny, dílny, show, workshopy, projekce a velké zázemí pro občerstvení a odpočinek. Od listopadu 2013 náleží ke komplexu Techmanie také 3D planetárium.
Foto: -pmu-