Rok 2018 byl Evropskou komisí pro cestovní ruch vyhlášen rokem evropsko-čínského turismu. Aktuální data ukazují, že tato strategická politická iniciativa nese kýžené plody – příjezdy čínských turistů do států Evropské unie utěšeně rostou.
Evropská komise pro cestovní ruch (ETC) ve svém říjnovém reportu, který vychází ze studie společnosti ForwardKeys, mimo jiné uvedla, že příjezdy z Číny do EU se od ledna do konce srpna letošního roku meziročně zvýšily o 4 procenta. Dynamičtěji přitom příjezdy rostly v prvních čtyřech měsících (o 9,5 procenta), od května došlo ke zpomalení tempa růstu na 2,2 procenta. Předpověď pro zbytek roku pak hovoří o tom, že v posledních čtyřech letošních měsících vzrostou příjezdy o 4,7 procenta oproti stejnému období roku 2017. Evropa si tak v globálním kontextu vede velmi dobře – výjezdy Číňanů do zbytku světa mají do konce roku vzrůst o 3,6 procenta.

Víc se cestuje z Hongkongu a Macaa
Hlubší pohled do zmiňované studie pak napoví, že klíčové jsou pro Evropu Hongkong a Macao. Výjezdy z těchto částí Číny do zemí EU od května do srpna meziročně vzrostly o 5,1 procenta, pro zbytek roku je předpovídán růst o 6,8 procenta. Pokud jde o kontinentální Čínu, růst byl a bude výrazně pomalejší (1,3, resp. 4,7 procenta). Za růstem přitom stojí zejména města „druhého stupně“, tedy Čcheng-tu, Šen-čen, Chang-čou a Sia-men, z kterých se příjezdy meziročně zvýšily o 13,5 procenta a od září do prosince mají stoupnout o 22,6 procenta oproti stejnému období roku 2017. U tradičních měst jako Peking, Šanghaj a Kanton naopak od května do srpna letošního roku došlo k mírnému poklesu (−2,6 procenta), pro zbytek roku je předpovídán jen mírný růst (+1,4 procenta).
Střední a východní Evropa na špici zájmu
Podobně nerovnoměrný je i růst příjezdů do jednotlivých států EU. Obecně platí, že nejvíce rostou příjezdy z Číny do zemí střední a východní Evropy. Ve druhém trimestru letošního roku byl v této části EU zaznamenán růst příjezdů z Číny o 10,3 procenta, do konce roku pak má příjezdů meziročně přibýt o 9,4 procenta. Podle ETC to signalizuje úspěšné naplňování snahy o vyšší propagaci méně známých částí Evropské unie. Na špici, pokud jde o tempo růstu příjezdů z Číny, byly v uplynulých měsících Estonsko a Bulharsko, kde společnost ForwardKey hlásí meziroční nárůsty o 45,3 procenta, resp. 43,4 procenta. V posledním trimestru prý může Estonsko počítat s dalším růstem o 48,2 procenta, v Bulharsku mají příjezdy z Číny meziročně vzrůst o 21,6 procenta. Tradiční trhy západní a severní Evropy naproti tomu vykazují výrazně horší výsledky. Například v severní Evropě došlo ve druhém trimestru k poklesu o 0,6 procenta, západní Evropa pak v závěru roku očekává nejmenší přírůstek (2,5 procenta v porovnání se stejným obdobím roku 2017). Pokud jde o jižní Evropu, hvězdou je podle ETC Chorvatsko – od května do srpna se tam příjezdy čínských turistů meziročně zvýšily o 46,2 procenta, v posledním trimestru je očekáván dokonce 66,4procentní růst.
Zlatý týden opravdu zlatý
Velká očekávání měli analytici od tzv. Podzimního festivalu a Zlatého týdne (tedy období 18. září – 8. října). Zejména Zlatý týden, tedy týdenní volno začínající Dnem vzniku Čínské lidové republiky, je obdobím zasvěceným cestování. Odhady hovořily o tom, že se během Zlatého týdne vydá na cesty asi 705 milionů Číňanů, z toho asi šest milionů do zahraničí. Rezervace letenek do zemí EU se na tuto dobu v Číně zvýšily o 0,6 procenta, což nepředstavuje právě skvostný výsledek, zvlášť když si uvědomíme, že rezervace do jiných vzdálených destinací se zvýšily o 3,6 procenta. Nejvíce na tuto dobu vzrostly rezervace do Švédska (+26,3 procenta), Rakouska (+13,1 procenta) a Nizozemska (+8,7 procenta). Výrazně vyšší přírůstky však vykázaly země mimo EU, jmenovitě Srbsko (+174,9 procenta), Turecko (86,5 procenta) a Černá Hora (+49,1 %). Pochopitelně je třeba brát v úvahu rozdílné základy, z kterých jsou přírůstky počítány…
Foto: Shutterstock.com