Nositelů titulu MBA v poslední době stále přibývá, jen americké univerzity „vychrlí“ každoročně tisícovky absolventů s touto prestižní ozdobou. Ani Evropa, potažmo Česká republika ale není pozadu. Schválně se zamyslete, kolik vizitek vašich obchodních partnerů či spolupracovníků zdobí titul MBA. Rok 2008 je ale pro střední a vyšší management působící v turistickém ruchu stěžejní. Ten, kdo se nechce spokojit „pouze“ s titulem bakalář, inženýr či magistr, má nyní příležitost přihlásit se ke specializovanému studiu MBA na Vysoké škole hotelové v Praze. Okamžik je to jistě zlomový, nejen pro samotnou vzdělávací instituci, ale i pro pracovníky v oboru gastronomie, hotelnictví a turismu. Na více jsme se zeptali rektora VŠH doc. Ing. Štěpána Müllera, CSc.
V poslední době se v některých médiích objevily zprávy o tom, že Vysoká škola hotelová v Praze hodlá zahájit specializované studium MBA se zaměřením na obor gastronomie, hotelnictví a turismu. Mohl byste k tomu říci něco bližšího?
Studium MBA, tedy oficiálně Master of Business Administration, jak zní titul, který vznikl již na začátku minulého století na univerzitách v USA, se v posledních třiceti letech rozšířilo do celého světa. Je to nejvyšší stupeň manažerského vzdělávání a studium se řídí poměrně přísnými pravidly. Klasický titul MBA by měl být co do obsahu přednášených předmětů srovnatelný po celém světě tak, aby si manažeři mezi sebou rozuměli (znalost angličtiny se předpokládá) a mohli bez problémů řešit otázky řízení společností v různých zemích po celém světě. Zejména pro nadnárodní firmy se titul MBA stal téměř nutnou součástí výbavy špičkového manažera.
Prozraďte, které předměty se v programu MBA vyučují a kdo je vůbec určuje.
Každá škola si samozřejmě stanoví osnovy tak, aby vyhovovaly jejímu profilu. Pokud však má jít o studium, které je akreditované, a tudíž reprezentuje určitou kvalitu, měly by osnovy na kterékoli škole MBA obsahovat zejména předměty jako management, finance, manažerské účetnictví, organizační struktura a chování organizací, marketing, ekonomie, personální management, operační management, statistika, informační systémy, kvantitativní metody, mezinárodní finance, management změny a celou řadu dalších specializovaných předmětů, které jsou důležité pro řízení firmy. Obvykle bývá obsahem studia MBA okolo 25 až 30 předmětů, které by měli přednášet jak špičkoví učitelé z vysokých škol, tak zkušení praktici – manažeři z tuzemských i zahraničních (nadnárodních) podniků.
Podstatnou náležitostí studia MBA je závěrečný projekt, kde budoucí absolvent na konkrétním příkladu z praxe (obvykle absolventi zpracovávají projekty zaměřené na řízení firmy, ve které pracují) prokazuje nabyté znalosti a schopnost jejich vy-užití pro konkrétní řešení zadaného úkolu. Protože český vysokoškolský zákon titul MBA nezná, není možné získat akreditaci pro výuku MBA na českých vysokých školách prostřednictvím MŠMT. Školy a instituce, které v České republice nabízejí akreditované studium MBA, se sdružují v Asociaci škol MBA CAMBAS. Členství v CAMBAS není automatické, školy musí před přijetím splnit určité požadavky. O přijetí rozhoduje podrobné kvalitativní hodnocení studijního programu včetně vyučujících. Samozřejmě je možné nabízet studium MBA i mimo rámec CAMBAS, pak však musí každý zájemce o studium sám zvážit kvalitu nabízeného programu.
MBA, které nabízí Vysoká škola hotelová, je tedy akreditované?
Ano, toto studium má akreditaci, ovšem jejím nositelem není VŠH, ale Pražská mezinárodní manažerská škola při VŠE Praha (PIBS – Prague International Business School), jejímž prostřednictvím studium MBA nabízíme. Pro spojení s PIBS jsme se rozhodli z několika důvodů. Především PIBS je nejstarší podnikatelskou školou (Business School) u nás, založenou již v roce 1992 při VŠE, a je zároveň zakládajícím členem CAMBAS. Za léta své existence prokázala PIBS svou kvalitu a stovky absolventů studia MBA u nás i v zahraničí jsou toho jasným důkazem.
Druhým důvodem je zkušenost PIBS se specializovaným MBA. Pokud jsem v úvodu řekl, že studium MBA by mělo mít po celém světě určitou jednotící strukturu, je nutné ještě dodat, že až jednu třetinu specializačních předmětů si může každá škola volit sama. Standardních studií MBA se nabízí v Česku i jinde celá řada, ovšem specializované MBA bylo až donedávna výjimkou. Právě PIBS přišla před několika lety se specializovaným studiem MBA zaměřeným na zdravotnictví a tyto kurzy úspěšně ukončily desítky manažerů, kteří řídí nemocnice a zdravotnická zařízení, ale také přednostové klinik, primáři a špičkoví lékaři, kteří se rozhodli rozšířit si své medicínské vzdělání o další, ekonomickou dimenzi.
Domnívám se, že obdobně jako ve zdravotnictví také v odvětví gastronomie, hotelnictví a turismu (jak zní úplný název odvětví, pro něž VŠH vychovává vedoucí pracovníky) je nejvyšší čas nabídnout pro vybrané manažery více než jen standardní bakalářské či magisterské (inženýrské) studium. Stejného názoru je zřejmě i řada vedoucích pracovníků v hotelových řetězcích, kteří naše rozhodnutí nabízet studium MBA přivítali a přihlašují sebe i některé perspektivní pracovníky, u kterých se počítá s dalším kariérním růstem. Titul MBA je v každém případě určitou konkurenční výhodou a při čtení personálních stránek v odborných časopisech na něj narazíte stále častěji u manažerů přecházejících na vyšší pozice. Rád bych přitom zdůraznil, že nejde o módní záležitost a získání titulu MBA je plně zasloužené a podložené tvrdou prací, o to obtížnější, že až na výjimky je studium MBA studiem při zaměstnání.
Jak budete organizovat studium vy?
V souladu s vyzkoušenou praxí PIBS chceme nabízet tzv. rezidenční formu výuky MBA, kdy výuka probíhá první tři semestry studia každý měsíc po dobu čtyř dní (obvykle středa – sobota). Přihlásit se může každý absolvent vysoké školy (bakalář, inženýr, magistr) jakéhokoli zaměření, s nejméně tříletou praxí, přednostně v řídící pozici. Přijímací řízení je vedeno formou pohovoru, kdy v komisi budou zástupci obou spolupracujících škol, tedy VŠH a PIBS. V tomto pohovoru se prověřuje zájem o studium, dosavadní praxe, osobnostní charakteristiky a časové možnosti, dále také zájem zaměstnavatele o zvyšování kvalifikace. Součástí přijímacího řízení je rovněž test zaměřený na logické myšlení (ten je založen na testu GMAT, využívaném v západní praxi) a test z angličtiny. Studium sice probíhá v češtině, ale znalost angličtiny by měla být samozřejmou součástí profilu absolventa studia MBA.
Jde o velmi intenzivní formu výuky, jejíž velkou předností jsou nejen přednášky kvalitních lektorů, ale také možnost sdílení zkušeností s ostatními posluchači. Konečně s trochou nadsázky je možno říci, že toto sdílení zkušeností a kontakty, které studenti získají, patří k hodnotám studia MBA stejně jako vlastní titul. Samozřejmě vzhledem ke specializaci studia na gastronomii, hotelnictví a turismus předpokládáme, že převážná část posluchačů se bude rekrutovat z tohoto odvětví.
Čtvrtý semestr je vyhrazen přípravě a obhajobě závěrečné práce, která je shrnutím a vyvrcholením teoretického studia při praktické aplikaci na konkrétním příkladu.
Za jakých podmínek je možno se přihlásit a kolik celé studium stojí?
Základní podmínky jsem již zmínil – uchazeč by měl mít alespoň bakalářský titul a nejméně tři roky praxe, pokud možno na pozici středního nebo vyššího managementu. Výuku chceme zahájit již v září 2008, mnoho času na rozmyšlenou již tedy potenciálním zájemcům nezbývá. Celé čtyřsemestrální studium MBA stojí 255 000 Kč + DPH, ovšem v souladu se stávající legislativou je možno dát celou sumu do nákladů jako zvyšování kvalifikace. Je to proto vhodná forma pro perspektivní manažery a jejich zaměstnavatele.
Kde se má potenciální zájemce přihlásit a dokdy?
Protože specializované MBA je nabízeno jako společný studijní program PIBS a VŠH, přihlášku je možné podat na kteroukoli z obou škol. Většina již přihlášených se registrovala na VŠH, proto bychom přivítali, kdyby i další zájemci vyplnili předběžnou přihlášku ke studiu MBA, kterou naleznou na webových stránkách www.vsh.cz . Sekretariát rektora pak bude zájemce kontaktovat a domluví další nezbytné kroky. Zahájení výuky je plánováno na září 2008, do té doby je teoreticky možno se ještě hlásit, pokud již nebude kapacita kurzu vyčerpána.
-vho-
Foto: Eva Frindtová
www.vsh.cz