
Železný Brod, město se silnou sklářskou tradicí, ukrývá ve své staré části zvané Trávníky jedinečný soubor pozoruhodných roubených chalup, zděných klasicistních domů a pískovcových kašen. Historické objekty, pocházející vesměs z 18. a počátku 19. století, propojuje nenáročná, asi kilometr dlouhá naučná stezka, která je jako stvořená pro malý rodinný výlet. Pokud procházku spojíte s návštěvou sklárny Kortan, Galerie na Rynku a expozic městského muzea, máte postaráno o nevšední celodenní program.
-ovsko, kam se podíváš
Památková rezervace Trávníky představuje typickou lidovou architekturu pojizerské oblasti. Zajímavostí je, že zdejší historické domy jsou z velké části pojmenovány (ve středním rodu) podle původních majitelů. Prohlédnout si tak můžete například Vélovsko, Huškovsko, Náhlovsko či Grosovsko. Prohlídku Trávníků je nejlepší zahájit na malebném Malém náměstí, jehož starobylý podkrkonošský ráz vás zaručeně přenese do časů našich praprababiček či spíše ještě dál. Prostranství vévodí půvabný kostel sv. Jakuba Většího z druhé poloviny 18. století, ke kterému z náměstí stoupá sochami zdobené schodiště. Kostelní návrší doplňuje budova fary, osmiboká kostnice a zvonice, která nedávno doslova povstala z popela. Vzácnou pět set let starou dřevěnou stavbu totiž v roce 2007 zničil oheň. Dnes tu stojí její přesná replika, na kterou se složili místní lidé, a po počátečním nezájmu nakonec finančně přispělo i ministerstvo kultury.
Běliště |
O staré roubenky jejich majitelé citlivě pečují |
Za návštěvu určitě stojí také výše zmíněná Galerie na Rynku, která vystavuje a prodává umělecké práce zdejších sklářských výtvarníků. Severní stranu náměstí uzavírá tzv. Jechovsko, kterému se pro zvláštně přiohnutý tvar střechy přezdívá hrbatá chaloupka. Další zajímavou stavbou je zděný dům Knopovsko, který zdobí původní klasicistní dveře v empírovém portálu a reliéf mořské panny pod trojúhelníkovým štítem. Blízká šestiboká kašna, jejíž autor není znám, byla postavena roku 1828. Ve svahu za náměstím vás již přivítá síť klikatých uliček s dalšími rázovitými domky a upravenými zahrádkami. Většina roubenek je stále obývána, místní lidé chaloupky udržují nebo citlivě rekonstruují, takže Trávníky jsou jakýmsi živoucím skanzenem. Cestou minete Folkrtovsko, krásnou patrovou chalupu z roku 1758 s pavlačí a původními klasicistními dveřmi, projdete kolem tří výstavných řadových domků v ulici Františka Balatky a vaší pozornosti jistě neunikne Vélovsko u kamenné kašny či působivé Grosovsko – empírový kamenný dům zvaný „Trávnická radnice“ s bohatě zdobeným průčelím.
Pohádkové Běliště
Skvostem architektury horního Pojizeří je Běliště – největší roubená stavba v Železném Brodě. Nádhernou usedlost s takřka pohádkovými parametry střeží tři pískovcové sochy z druhé poloviny 18. století – sv. Jan Křtitel, sv. Florián a sv. Jan Nepomucký. Objekt z roku 1807 dnes slouží coby národopisná expozice Městského muzea. Interiér stavení tvoří devět světnic, z nichž každá je tematicky zaměřená na určitou oblast historie Železného Brodu a nejbližšího okolí. Seznámit se tu můžete s geologickým vývojem regionu či s archeologickými nálezy z nedalekého hradu Navárova. K vidění je stará školní třída, cechovní předměty, ševcovský koutek, pekařská dílna, venkovská světnice či lidové betlémy. Zajímavostí jsou realistické modely dřevěných měšťanských domů, které kdysi stávaly na hlavním železnobrodském náměstí. Jednou z oblíbených atrakcí pro návštěvníky je také funkční flašinet s devíti melodiemi, který na Bělišti dodnes často vyhrává. Silnička podél potoka Žernovníka vás dovede zpět na Malé náměstí. Cestou se určitě zastavte ještě u Krumžovska a Huškovska. Prvně jmenované stavení vzniklo v roce 1779 a je výjimečné pro jedinečné zachování architektonických detailů a velkou autenticitu konstrukcí domu. Zvláštním geniem loci oplývá také Huškovsko. Původně zde byla kovárna, kterou později několikrát poničil rozvodněný potok, a vzácný objekt tak byl několikrát upravován. Památková hodnota chalupy spočívá především v roubené křížové světničce v patře, která je vysazena na třech dřevěných sloupech.
Poslední Mohykán
Mimo čtvrť Trávníky najdete ještě jednu zajímavou stavbu, která je spjata s původní zástavbou. Jde o poslední neporušené roubené průčelí na železnobrodském náměstí, zbytek jedné z nejpůvabnějších staveb dřevěného městečka. Průčelí patrového roubeného domu z roku 1792 (Klemencovsko) bylo v roce 1936 bizarně zapojeno do moderní budovy státní spořitelny. Stavení je v přízemí opatřeno podloubím se dvěma arkádami na bohatě vyřezávaných sloupech. Mansardová střecha je kryta šindelem. Objekt je v současné době sídlem městského muzea. Je zde umístěna poutavá sklářská expozice a unikátní galerie světoznámých sklářských výtvarníků Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského.
Kostel sv. Jakuba Většího dominuje Malému náměstí – východišti naučné stezky |
Tzv. Huškovsko, původně místní kovárna. Příklad umělecky hodnotné lidové architektury horního Pojizeří |
Ačkoliv z krovů železnobrodských roubenek dávno zmizely došky a modernější formy zastřešení sem tam „ozdobí“ televizní anténa, nelze trávnickým chaloupkám upřít vysoký stupeň zachovalosti, jedinečnou výtvarnou hodnotu a podmanivou atmosféru „starých časů“. Zdejší soubor lidové architektury je jedním z nejvýznamnějších dokladů precizního umění lidových mistrů, tesařů, kameníků a dalších řemeslníků. Pokud se chcete podrobněji seznámit s jednotlivými objekty památkové rezervace, navštivte stránky www.travniky.info .
Text: Jan Pomykal
(s využitím materiálů Libereckého kraje a města Železný Brod)
Foto: Jan Pomykal a CzechTourism