Co mají společného Bojnický zámek, Čachtický hrad nebo lázně v Trenčianských Teplicích? Ano, jsou krásné. Ale také se všechny tyto slovenské turistické atraktivity nacházejí v Trenčínském kraji. Máte-li letos namířeno do tohoto regionu, vězte, že tam na vás čeká řada zajímavých novinek.
Kraj hradů, zámků a legend
Přesně takto se občas Trenčínskému kraji přezdívá. Ne nadarmo – na jeho území najdete největší množství hradů a hradních zřícenin z celého Slovenska. A tamní památky opravdu žijí – téměř na všech natrefíte v létě na různé kulturní akce, čekají vás noční prohlídky, koncerty apod.

Bezkonkurenčně nejnavštěvovanější (a zřejmě také nezjnámější) je zámek v Bojnicích. Ano, ten, který zná mnoho Čechů z filmové pohádky Šíleně smutná princezna. Ročně na prohlídku tohoto architektonického skvostu ve stylu francouzských zámků na Loiře zavítá kolem 200 tisíc návštěvníků. Letos přišla tamní správa s novinkou v podobě prohlídek bez průvodce. Ty by měly oslovit zájemce, kteří se neradi podřizují tempu skupiny a chtějí se v klidu pokochat nejznámějšími částmi zámku.

Oblíbeným cílem českých turistů je taktéž Čachtický hrad, mimo jiné i díky pověsti o „krvavé“ hraběnce. Zřícenina, v jejíchž útrobách podle této legendy Alžběta Báthory mučila nevinné dívky, přiláká ročně víc než 60 tisíc návštěvníků. Tamní letošní novinkou je replika „železné panny“, tedy mučicího nástroje, který údajně šlechtična používala. V nedalekých Čachticích pak turisty láká i v nedávné minulosti zpřístupněné podzemí. Katakomby, jejichž historie sahá až do 16. století, v minulosti sloužily jako úkryt obyvatel před tureckými nájezdníky. Z rozsáhlého labyrintu propojených sklepů a dalších prostor je v současnosti zpřístupněno asi 150 metrů.

Nad krajským městem se nachází další populární turistický cíl, tedy Trenčínský hrad. I zde přichystali pro letošek novinku. „V letní sezoně bude otevřena nová prodejna vstupenek spolu s kavárnou, prodejnou suvenýrů a moderním bezbariérovým sociálním zařízením. Turisty ale bude jistě kromě těchto nových prostor lákat také doprovodný program, který je připraven pro toto léto. Návštěvníci se mohou těšit na noční prohlídky, tábor sokolníků, ohňové show či koncerty,“ představila hlavní novinky na nedávné tiskové konferenci v Praze výkonná ředitelka krajské organizace cestovního ruchu Trenčín region Eva Frývaldská. A upozornila také na skutečnost, že i na Slovensku se nachází Lednice. Nejedná se ale o zámek, nýbrž hrad, respektive jeho zřícenina. Ta je atraktivní zejména umístěním na strmé skále, díky kterému může nabídnout úchvatné výhledy do okolní krajiny.
Troje lázně
Do Trenčínského kraje ale lákají i jiné atraktivity než historické památky. Například lázně. V kraji se nacházejí hned troje (Bojnice, Trenčianské Teplice, Nimnica), přičemž všechny disponují vysoce mineralizovanou vodou s léčebnými účinky. Trenčianské Teplice jsou slavné nejstarší a nejvyhledávanější protirevmatické lázně na Slovensku. V „Perle Karpat“, jak občas návštěvníci tomuto lázeňskému městečku říkají, se léčí nemoci pohybového aparátu a nervové onemocnění. Jsou to jedny z mála lázní, které si zachovaly ráz čistě lázeňského města. Lázeňští hosté si tady vychutnají venkovní bazén Grand, tradiční horkou koupel v lázeňském domě Hammam, který byl postaven v maurském stylu v roce 1888, i relaxační masáže.
 |
 |

Lázně Bojnice jsou situovány v Hornonitranské kotlině, obklopené ze tří stran jehličnatými a listnatými lesy. Podle slov výkonné ředitelky oblastní organizace cestovního ruchu Región Horná Nitra – Bojnice Andrey Malátové vytváří příjemná atmosféra lázeňských parků, situovaných mimo městský ruch, optimální prostředí pro léčení a výrazně přispívá k tělesné i duševní relaxaci. „Bojnická léčivá voda pozitivně účinkuje na látkovou výměnu a vegetativní nervový systém,“ doplnila Malátová.
A konečně třetí lázně – Nimnica. Ty jsou nejmladší na Slovensku a jsou charakteristické kvalitním minerálním pramenem, který byl náhodně objeven při stavbě Nosické přehrady v roce 1953. Lázně jako takové byly otevřeny o šest let později. Voda se využívá na pitnou i inhalační léčbu, ale i na vanové uhličité koupele, které přinášejí úlevu od bolesti a zlepšují zdravotní stav pacientů.
Odpočinek a úlevu návštěvníci Trenčínského kraje načerpají i ve wellness krásného secesního Hotelu Elizabeth v Trenčíne. Autentický secesní styl hotelu z počátku 19. století je zde v dokonalé harmonii s nejnovějšími moderními technologiemi. I díky tomu získalo toto zařízení několik prestižních ocenění, mimo jiné i „nejlepší městský hotel“ ze soutěže Historic Hotels of Europe Award či titul „nejromantičtější hotel“ ze soutěže World Luxury Hotel Award.
Češi v Trenčínském kraji

Trenčínský kraj loni vykázal 370 tisíc ubytovaných hostů, z toho asi 47 tisíc z České republiky. „Nejvíce zahraničních turistů, kteří přijíždějí do Trenčínského kraje, je z České republiky. Trenčínský kraj je pohostinnou destinací, která nabízí kvalitní služby a množství zajímavých turistických atraktivit. Právě pohostinnost a geografická blízkost je to, co Čechy láká k návštěvě našeho kraje. Velmi navštěvované jsou i tradiční přeshraniční akce Čechů a Slováků – například na Velké Javorině či ve Starém Hrozenkově. Věříme, že návštěvnost si udrží stoupající tendenci,“ komentovala výkonná ředitelka KOCR Trenčín region Eva Frývaldská.
|
Od folklóru k rocku

Na své si podle Evy Frývaldské přijde v Trenčínském kraji i ten, kdo dává přednost kultuře, mimo jiné i folkloru. Město Myjava každoročně v červnu hostí tradiční folklorní festival, na který přijíždí několik desítek souborů ze Slovenska i ze zahraničí. Letos se konal již 60. ročník této oblíbené události! Kdo upřednostňuje populární hudbu, jistě zaznamenal festival Pohoda, jehož historie sahá do roku 1997 a který se v posledních letech koná na trenčínském letišti. Návštěvnost festivalu se pohybuje kolem 30 tisíc lidí. Letošní ročník proběhne v termínu 11.-13. července. Poněkud komornější atmosféru pak mívá multižánrový festival Art in Park, který se odehrává v lázeňském parku v Trenčianských Teplicích. Jeho čtvrtý ročník se uskutečnil během minulého víkendu.
Vzhůru do oblak. A na koupaliště!

Cestovní ruch v Trenčínském kraji reflektuje současné trendy v poptávce. Důkazem může být třeba „Čajka v oblakoch“, tedy vyhlídka ve stylu tuzemských stezek korunami stromů či v oblacích, která byla vybudována nedaleko Bojnického zámku. Tyčí se do výšky 32 metrů a turisté z jejího vrcholu mohou největší atraktivity regionu Horní Nitra, tedy zoologickou zahradu, zámek, areál sokolníků, golfové hřiště, lázně či hornický skanzen. „Turistický centrem regionu Horní Nitra jsou a pravděpodobně i vždy budou všeobecně známé Bojnice. Chceme však poukázat na to, že celý region nabízí bohatou škálu dalších atraktivit, které je škoda při návštěvě Horní Nitry vynechat. Je možné u nás strávit celý týden a zaručujeme, že se návštěvníci nebudou nudit,“ uvedla Andrea Malátová.
Dalším produktem, který jde se současnými trendy, je „pohádkový“ dřevěný domek nabízející nocleh na stromě v lázeňském parku v Trenčianských Teplicích. Je určen pro čtyři osoby, které si mohou vychutnat nevšední romantiku při světle svíček, domek totiž není napojen na elektřinu ani na vodu.

Zajímavou „novinkou“ je také obnovené koupaliště Zelená žaba v Trenčianských Teplicích. Toto funkcionalistické koupaliště bylo postaveno v roce 1937 podle návrhu českého architekta Bohuslava Fuchse a dlouhé roky patřilo k velkým turistickým lákadlům města a kraje. Na přelomu tisíciletí však bylo kvůli špatnému technickému stavu uzavřeno, avšak díky společnosti SYNOT a rekonstrukci v hodnotě 10 mil. eur byl tento architektonický skvost v roce 2015 (proto ony uvozovky u slova „novinkou“) znovu uveden do provozu.
Trenčínský kraj je vyhledáván i cyklisty, kterým nabízí přes 1 400 km značených cyklostezek. V loňském roce také začala výstavba Vážské cyklomagistrály, která má po svém dokončení měřit téměř 100 km. Prvními úseky jsou cyklostezky z Horní Středy do Nového Města nad Váhem a z Púchova do Nimnice. Jak informovala Eva Frývaldská, cyklomagistrála bude mít napojení na zajímavé turistické cíle regionu. Méně zdatní cyklisté se k nim mohou dostat díky cyklobusu, který během sezony jezdí každý víkend a cyklisty přepraví i na delší vzdálenosti napříč celým krajem.
Foto: Shutterstock.com, SYNOT, -pmu-