
Chorvatsko – Hit kempování ve Středomoří?
V Chorvatsku je podle údajů Státního statistického úřadu 526 kempů, z nichž je o něco víc než polovina v Istrii, 30 % v Dalmácii a 20 % v Kvarneru. Chorvatské kempy mohou v jednom dni přijmout 171 039 návštěvníků na celkových 56 703 kempovacích místech.
Chorvatské kempy vznikly na nejatraktivnějších a nejkrásnějších místech u moře. Přestože tyto kempy prosluly již dříve svou kvalitou, začalo se právě v posledních letech do nich víc investovat tím spíš, že velký zájem zahraničních investorů povzbudil i investory domácí. Příklady kempů, jako jsou Valalta, Zaton, Bi Village a Šimuni, jakož i celé řady dalších kempů, ukazují, že se kempy staly významnou součástí chorvatské turistické nabídky a že mají mnohé ctitele v Chorvatsku i v zahraničí.
Milovníci kempování mají velký zájem o pobyty v Chorvatsku. Chorvatsko je známo jako země výjimečných přírodních krás a nenarušeného přírodního prostředí. Například Francouzská federace kempů je toho názoru, že Chorvatsko je jedinou zemí ve Středomoří, která má velké možnosti rozvoje v nabídce kempů.
Velké středomořské země již příliš vyčerpaly své prostorové zdroje a nové kempy mohou vznikat pouze na lokalitách ležících dále od pobřeží.
Při srovnání chorvatských kempů s konkurencí je zřejmé, že jsou kempy v Chorvatsku vzhledem ke svým přírodním předpokladům v mimořádně výhodné situaci. Průvodce německého autoklubu ADAC označil 88 chorvatských kempů z celkového počtu 93 hodnocených kempů v roce 2004 zvláštní značkou pro výjimečnou krásu a mimořádnou polohu kempu. Tak vysokým podílem se nemůže pochlubit ani jedna z konkurenčních zemí.

V letošním roce zařadil ADAC do svého průvodce 93 chorvatských kempů (to je 18 % z celkového počtu všech chorvatských kempů). Bylo ohodnoceno 8 nových kempů ve srovnání s rokem 2003. Chorvatské hodnocení je v tomto roce celkově lepší. Tak například 15 kempů si zlepšilo celkové hodnocení, 6 kempů si zlepšilo hodnocení úrovně svého sanitárního zařízení a současně se u 9 kempů ohodnocení zhoršilo.
Nejlepšího hodnocení dosahují kempy Valalta – Rovinj a Zaton – Zadar, jejichž průměrné hodnocení dosahuje 4,0 hvězdičky, následují kempy Lanterna – Tar, Istra Naturist – Poreč a Bijela uvala – Poreč, které dosáhly hodnocení 3,8 hvězdičky, a Ladin gaj – Umag a Zelena laguna – Poreč 3,6 hvězdičky.
Na rozdíl od monotónnosti kempů v některých jiných zemích se chorvatské kempy vyznačují výjimečným krajinným bohatstvím, které v souladu s okolní krajinou mají neocenitelnou hodnotu pro kempování.
Cres, ostrov, který slibuje zážitek navíc
V rámci Hlavního plánu rozvoje Přímořsko-goranské župy do roku 2015, s nímž byli přednedávnem seznámeni odborníci i široká veřejnost, je zvláštní pozornost věnována turisticky velmi atraktivnímu ostrovu Cres. Ostrov Cres je jedním z větších kvarnerských ostrovů, nacházejících se při severní části jadranského pobřeží.
Jeho největší hodnota spočívá v jeho jedinečné biologické rozmanitosti, k níž patří přírodní jev zvláštní krásy – Vranské jezero, jedinečná chráněná rezervace supa bělohlavého, překrásné etnozóny a jedinečné lokality, jako jsou např. Lubenice na západním pobřeží ostrova. Kromě nich skrývá ostrov Cres i mnohé další přírodní atraktivity, které každoročně přitahují stále větší počet návštěvníků, zejména těch, kteří se dovedou těšit z přírodních krás. Právě z těchto důvodů počítá uvedený plán rozvoje i se zvýšením počtu ubytovacích kapacit na ostrově. Především to znamená vybudování butik hotelu a rozvoj agroturistiky jako zvláštního typu cestovního ruchu, kterému se v této ekodestinaci věnuje stále větší pozornost.

Na Cresu je nyní k dispozici asi 8 800 ubytovacích míst a podle plánu rozvoje se plánuje zvýšení na optimální počet cca 11 000 až 13 000 lůžek. Kromě toho je ohlášena i potřeba zvýšit celkovou kvalitu celého ostrova, což znamená, že se do roku 2015 bude systematicky investovat do atraktivních turistických produktů a do kapacit se čtyřmi hvězdičkami, aby se Cres stal „ostrovem, který slibuje zážitek navíc“.
Řeka Gacka, oáza pro milovníky přírody a rybolovu
S příchodem teplých jarních dní začala oficiálně i rybářská sezona na řece Gacce, podle mínění mnohých nejkrásnější řece v Chorvatsku, která svým atraktivním tokem zkrášluje celou lesnatou vnitrozemskou oblast Liky, respektive oblast mezi proslulým národním parkem Plitvická jezera, chráněnou krajinnou oblastí Velebitu a oblastí národního parku Severní Velebit v bezprostřední blízkosti města Otočac.
Řeka Gacka je nedotčený ráj pro milovníky lovu pstruhů. Zvláště v letošním roce, kdy bude do řeky vypuštěno 4 000 kalifornských pstruhů a 20 000 mladých potočních pstruhů, kteří budou nejprve chováni v chovných potocích, a teprve až vyrostou, budou ke spokojenosti četných rybářů přestěhováni do řeky Gacky.
Tuto sezonu si rybáři zapamatují i pro úplnou novinku, která bude znamenat, že se Švičko jezero, nacházející se v bezprostřední blízkosti řeky, změní v pravou oázu pro lov kaprů. Vypustí se do něho asi 500 kg kaprů šupináčů, čímž jezero získá úplně jiný charakter. Vytvořením nové nabídky se celé povodí Gacky stane ještě přitažlivějším.
A nakolik je tato chorvatská říční perla atraktivní a zajímavá, ukazuje i hodnocení četných světových touroperátorů, kteří zaznamenávají stále větší zájem zahraničních turistů o dovolenou na řece Gacce, neboť ona není jen rájem rybářů, nýbrž i všech, kteří chtějí svou dovolenou prožít v kontaktu s nedotčenou přírodou.
Z materiálů CHTS vybral -pš-