V hotelech v Praze nemá kdo uklízet, chybí i jiné profese

Foto: Shutterstock.com Pražské hotely čelí nedostatku personálu Foto: Shutterstock.com

Některým pražským hotelům navzdory nízké obsazenosti chybějí podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) pracovníci na úklid. Potíž je i s přijímáním lidí na další pozice. Týká se to odborníků, jako je kuchař nebo recepční. ČTK to řekl prezident AHR Václav Stárek. V podobné situaci jsou ale hoteliéři i v dalších oblastech Česka.

Češi o úklidové práce nemají podle Stárka příliš zájem. Přijímali se na ně proto agenturní zaměstnanci, například z Ukrajiny nebo dalších zemí mimo Evropskou unii. Tito lidé ale mají nyní podle Stárka problém získat víza. „Máme například informaci, že Hilton nemá vůbec lidi na úklid,“ řekl Stárek.

Hrubá měsíční mzda na pozici uklízečka se podle portálu Platy.cz v České republice pohybuje v závislosti na regionu a zaměstnavateli od 15 000 do 24 000 korun. Průměrná mzda podle Českého statistického úřadu letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,2 procenta na 35 285 korun.

Problém je podle Stárka v hotelech a restauracích i s obsazením pozic, jako jsou kuchař, číšník nebo recepční. V důsledku pandemie a nuceného opakovaného uzavření provozů se z cestovního ruchu stal podle něj rizikový obor. Problém mají dle jeho slov podnikatelé v turismu v Praze a dalších městech, kde se potýkají v důsledku stále omezeného cestování s výpadkem zahraničních hostů. Potíže s obsazením míst v gastronomii a ubytovacích zařízeních mají například i zaměstnavatelé v Libereckém, Karlovarském, Středočeském nebo Pardubickém kraji, přitom některé hotely či restaurace nabízí kuchařům nebo číšníkům i ubytování a stravování zdarma. Problematická je personální situace i v dalších lokalitách, které jsou v létě oblíbenými místy pro trávení dovolené. „Máme zprávy, že je to problém v celé Evropě,“ dodal Stárek.

AHR minulý týden uvedla, že pokud vláda pro podnikatele v cestovním ruchu, alespoň v nejvíce zasažených regionech, rychle nespustí program kurzarbeit na udržení stávajících zaměstnanců, hrozí oboru v následujících měsících další kolaps.

Před vypuknutím pandemie koronaviru pracoval v turismu podle České unie cestovního ruchu každý 22. Čech. Odvětví tak zaměstnávalo kolem 250 000 lidí. Kvůli špatné perspektivě mnoho lidí obor opustilo. „Tento segment vyžaduje pracovníky 24 hodin denně sedm dnů v týdnu a představuje službu lidem. Služby v cestovním ruchu nedisponují pevnou pracovní dobou, výhodami úřednického postu a stabilního platu. Na trhu práce chybí řada odborností a většina absolventů škol spojených s cestovním ruchem, hotelnictvím a gastronomií nekončí dlouhodobě v oboru,“ uvedla dříve unie. Je podle ní třeba ‚resuscitovat‘ vzdělávání v turismu a otevřít trh práce ze zahraničí.

Nejnovější články z rubriky Asociace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Hana Krejbichová / Prague Convention Bureau

Zástupci kongresové Prahy si zvolili nové vedení

Ve středu 4. května se uskutečnila valná hromada Prague Convention Bureau, v rámci níž proběhla volba nového představenstva a členů revizní komise. Kongresový průmysl Prahy, který je oficiálně zastřešován právě Prague Convention Bureau, tak získal nové vedení.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Restauratérům i ubytovatelům se vracejí hosté

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...

Číst více