V létě začne obnova zámku v Litomyšli

Foto: Shutterstock.com Obnoveny budou zejména sgrafitové fasády zámku Foto: Shutterstock.com

Památkáři plánují v létě zahájit rozsáhlou obnovu zámku v Litomyšli, který je na seznamu UNESCO. Opravit by se měly zejména vnější fasády se sgrafity. Návštěvnické prohlídky během prací omezeny nebudou, řekla ČTK mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) na Sychrově Lucie Bidlasová.

„Návštěvníci pochopitelně musí brát v úvahu, že v zámku bude probíhat rozsáhlá stavební a restaurátorská činnost, ale ta by se neměla dotknout prohlídkových tras,“ uvedla Bidlasová. Podle ní však zřejmě stavební činnost a lešení část turistů od návštěvy zámku odradí.

Národní památkový ústav vypsal na opravy zámku a také blízkého Panského domu soutěž koncem října loňského roku, její vítěz by měl být znám na přelomu března a dubna. Náklady jsou kolem půl miliardy korun. Podle zadání tendru by měla být hotová první etapa oprav zámku a Panský dům v říjnu 2023, druhá etapa v říjnu 2027. Část nákladů pokryje evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), část peníze z národního programu Péče o národní kulturní dědictví I.

Opravy zahrnují obnovu střešních plášťů zámku a vybraných vnitřních prostor zámku. Renovovat se má sgrafitová výzdoba vnějších omítek objektu zámku a nedaleký Panský dům, jehož součástí je i oprava opěrné a madlové zdi. Další část peněz by měla směřovat na vybaven vnitřních expozic.

NPÚ se na obnovu zámku a Panského domu v minulosti dvakrát nepodařilo získat evropskou dotaci. Památkáři uvedli, že projekty s požadovanými dotacemi celkem přes 250 milionů korun byly dobře připravené, ale doplatily zvláště na to, že objekty nejsou v havarijním stavu.

Zámek v Litomyšli je cennou ukázkou úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí. Byl postaven v 60. až 80. letech 16. století Vratislavem z Pernštejna jako dar pro manželku Marii Manrique de Lara. Pernštejnské renesanční sídlo doplnily v 17. a 18. století barokní úpravy provedené dalšími majiteli, Trauttmansdorffy a Waldstein-Wartenbergy, za účasti předních barokních umělců. Unikátem je dochované zámecké rodinné divadlo z roku 1797. Na seznam UNESCO byl zámek zapsán v roce 1999. Vloni jej navštívilo více než 29 000 lidí, v běžných letech před pandemií koronaviru to bývalo kolem 50 000.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více