Pražský hotel Mandarin Oriental je dnes dějištěm jednání Česko-emirátského obchodního fóra 2019. Akci, jejímž cílem je vytvoření nových obchodních vztahů a příležitostí mezi Českou republikou a Spojenými arabskými emiráty, pořádá Czech Business Council Dubaj (CBC) ve spolupráci s Dubajskou obchodní komorou a pod záštitou ministra průmyslu a obchodu České republiky. Zítra se účastníci přesunou do Karlových Varů.
Na programu dnešního dne je série proslovů zástupců veřejné i komerční sféry, v odpoledních hodinách pak dva kulaté stoly. Ve výčtu diskusních témat obchodního fóra figurují oblast inovací, robotiky a umělé inteligence, smart cities, certifikace, letectví, řízení letového provozu, turistiky, zdravotnictví,lázeňství, sklářství či organizace světových výstav.
V rámci delegace Dubajské obchodní komory zavítaly do Prahy špičky ekonomického a obchodního života Spojených arabských emirátů – například Mohammed Bin Abdul Aziz Al Shehhi, náměstek ministra průmyslu, Humaid Ben Salem, generální sekretář federální obchodní komory SAE, Hamad Buamim, prezident dubajské obchodní komory a 15 dalších vysoce postavených dubajských businessmanů. Českou delegaci vedou první náměstek Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky Jan Dejl a náměstek ministryně pro místní rozvoj David Koppitz. Všech oficiálních i doprovodných akcí se zúčastní velvyslanec spojených arabských emirátů v České republice Abdulla Mohamed Almaainah
Letem světem prezentacemi

Prvním řečníkem fóra byl prezident CBC Pavel Foubík, který ve svém krátkém uvítacím proslovu poděkoval partnerům, kteří se podíleli na přípravě historicky prvního Česko emirátského obchodního fóra, připomněl historii česko-emirátských obchodních vztahů a roli, kterou v nich hraje CBC. „CBC je v roli hostitele a pořadatele zároveň a tak si dáme velmi záležet na tom, aby se naši emirátští přátelé cítili během svého pobytu v České republice dobře. Víme, že je naše země zajímá a že jsme pro ně atraktivní nejenom turistickou destinací. Moc mě těší, že jim budeme moci představit naši historii, kulturu i současnost,” uvedl Foubík.
Jan Dejl, náměstek ministra průmyslu a obchodu, pak vyjádřil naději, že se ještě prohloubí spolupráce České republiky a SAE v řadě odvětví, zejména pak v oblasti technologií. Ve své prezentaci také představil ministerstvo a jeho, hlavní okruhy činností, stejně jako vybrané státní podniky, které mohou česko-emirátskou spolupráci v různých oblastech usnadnit.
V této části fóra dostali slovo také zástupci delegace SAE. Jako první konkrétně Mohammed Bin Abdul Aziz Al Shehhi, náměstek ministra průmyslu, který zdůraznil, že SAE považují Českou republiku za důležitého obchodního partnera a připomněl, že spolupráce obou zemí se v posledních letech zintenzivňuje – mj. i díky tomu, že již dva roky mají SAE svůj zastupitelský úřad v Česku. V proslovu rovněž zaznělo, že SAE jsou zemí otevřenou zahraničním investicím, zemí, která investorům nabízí skvělé výchozí podmínky. Svoji zemi představil Al Shehhi mj. jako inovační hub. Z oblastí, v kterých mohou české firmy v SAE navázat partnerství, zmínil Al Shehhi například umělou inteligenci, blockchainy apod. Dále vystoupil Hisham Al Shirawi, místopředseda Dubajské obchodní a průmyslové komory, který ve svém proslovu vyzdvihnul, že Česká republika a SAE mají mnoho společného a pojmenoval některé z dalších oblastí, v kterých se nabízí pole pro vzájemně výhodnou spolupráci – např. smart cities, logistika, cestovní ruch aj. SAE je podle něj rovněž strategickým výchozím bodem pro české firmy usilující o průnik na trhy dalších zemí Blízkého východu. Zazněly také informace o některých nástrojích, kterými SAE láká investory. Hassan Al Hashemi, generální sekretář federální obchodní komory SAE, pak krátce představil tuto instituci a její činnost, jejímž smyslem je přispět k rozvoji obchodních vztahů SAE s různými zeměmi, Českou republiku nevyjímaje. I v tomto příspěvku padly zmínky o možných oblastech spolupráce – Al Hashemi je vidí v oblasti výstavby, informačních technologií, automobilového průmyslu či výroby lékařských přístrojů.

Za Ministerstvo pro místní rozvoj ČR vystoupil náměstek David Koppitz. Ten hovořil o investičních příležitostech, které se otevírají zájemcům ze SAE v České republice, stejně jako o konceptu chytrých měst, jehož je ministerstvo koordinátorem. Kromě jiného se Koppitz snažil pozornost případných investorů nasměrovat mimo hlavní město, kde se nabízí řada atraktivních příležitostí.
O vzájemných česko-emirátských vztazích a spolupráci pak mluvil generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal, partnerům ze SAE mj. připomněl řadu konkrétních projektů vzájemné spolupráce, na kterých se agentura CzechTrade v minulosti podílela. Kromě jiného také pozval účastníky k návštěvě českého pavilonu na světové výstavě EXPO 2020, která se bude konat v Dubaji a kde budou mít šanci dozvědět se víc.
Rovněž CzechInvest měl na fóru svého zástupce. Petr Heczko, který je pověřen řízením Divize zahraničních aktivit, představil agenturu a její činnost a vysvětlil, jak může být nápomocna zahraničním investorům při vstupu na český trh. Řeč byla mj. o vládní inovační strategii, které je CzechInvest důležitým partnerem. V příspěvku rovněž zazněl výčet důvodů, pro které je Česká republika ideálním cílem zahraničních investic.

Z pohledu iCOT.cz bylo samozřejmě zajímavé vystoupení ředitele agentury CzechTourism Jana Hergeta. Ten účastníkům krátce představil Českou republiku a její silné stránky. Důraz kladl Herget na bezpečnost (aktuálně je Česko 6. nejbezpečnější zemí světa), dopravní dostupnost (nyní 3 přímé lety denně) a rozmanitost, díky které si zde vybere opravdu každý. Herget se rovněž snažil ukázat, že Česko nejsou jen lázně, resp. že návštěvníci ze SAE při cestách do Česka navzdory všeobecně zažité představě vyhledávají kromě lázní i jiné oblasti a aktivity. Samostatnou pasáž věnoval ředitel agentury CzechTourism MICE potenciálu České republiky.
Česko-emirátské obchodní fórum je dlouhodobě připravovaný projekt ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Abú Zabí, zahraniční kanceláří agentury Czech Trade v Dubaji a agenturou CzechTourism. Za posledních 5 let CBC pořádal zejména v Dubaji celou řadu různých podobných akcí na poli česko-emirátských vztahů, avšak žádnou z nich v takovémto rozsahu. „Tato akce je výjimečná naprosto nadstandardně silným a kvalitní obsazením, což nás ještě více motivuje nabídnutou příležitost snažit maximálně využít,“ uvedl prezident CBC Pavel Foubík. |
Prezentace partnerů
V další části fóra byli účastníci konfrontováni s nabídkou vybraných komerčních a regionálních partnerů. Jako první vystoupil Jan Klas, ředitel Řízení letového provozu, který partnerům ze SAE nabídnul možnost výcviku letových dispečerů, pilotů a dalších zaměstnanců. Služby společnosti Aspironix v oblasti soukromé medicínské péče prezentoval Martin Holub, country manager této firmy pro Českou republiku. S pozvánkou k návštěvě sklárny Moser v Karlových Varech pak k řečnickému pultíku předstoupila MEE manažerka Lucie Bílková. Středočeský kraj a možnosti investování v něm měla představit hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Ta ale v těchto dnech neplánovaně řeší zcela jiné věci a tak museli účastníci její vystoupení oželet. K řečnickému pultíku se tedy postavil náměstek jihočeské hejtmanky Josef Knot a účastníky seznámil s Jihočeským krajem a jeho vybranými příležitostmi pro investice. Největší část své prezentace věnoval možným investicím do Letiště České Budějovice, které se postupně mění v mezinárodní vzdušný přístav. Pro investory jsou zajímavé pozemky kolem letiště, které je možné využít pro výstavbu logistických areálů apod. Tento „komerční“ blok zakončila Milada Fišerová ze společnosti JVS Group, která účastníkům představila koncept putovní výstavy Cosmos Discovery.
Debaty u kulatých stolů
Pro ty, kteří uvažují o vstupu na emirátský trh či se jenom chtějí více dozvědět více ohledně obchodních možností v SAE, připravilo CBC dva tematické kulaté stoly moderované odborníky na diskutovanou problematiku. První z kulatých stolů byl věnován ekonomickým, právním a daňovým novinkám, stejně jako možnostem zakládání firem v SAE. K této debatě se sešli Pavel Foubík a Ivan Hejtmánek z CBC, Michal Nedělka z dubajského zastoupení CzechTrade a Daniel Blažkovec z českého velvyslanectví v Abú Zabí.
Redakci iCOT.cz pochopitelně více zajímala debata u druhého z kulatých stolů, která se točila kolem cestovního ruchu a medicínského turismu. V ní hráli klíčové role Jan Osúch z Travel Advance, Ondřej Soška z CBC, Bořivoj Trejbal z Emirates a také zástupkyně agentury CzechTourism Veronika Janečková a Iveta Jakoubková.

Od Veroniky Janečkové se účastníci dozvěděli, jaké aktivity vyvíjí národní turistická centrála v oblasti Blízkého východu (kromě SAE také v Saúdské Arábii a Libanonu). CzechTourism je v této oblasti systematicky činný od roku 2017. Pokud jde o marketingové aktivity, zaměřuje se centrála zejména na B2B spolupráci, těžištěm aktivity jsou tudíž workshopy a roadshow. V současnosti je připravována roadshow ve spolupráci s ostatními zeměmi V4 a také famtrip zaměřený na MICE. V listopadu se uskuteční další famtrip pro subjekty z Libanonu. Pokud jde o jednotlivé produkty, největší potenciál mají na blízkovýchodním trhu luxusní produkty a rodinná dovolená s akcentem na přírodu a na lázeňství. O propagaci lázeňství na trhu SAE pak krátce pohovořila Iveta Jakoubková.
Jan Osúch z agentury Travel Advance, která na českém trhu zastupuje Dubaj, se na vzájemnou turistickou výměnu mezi oběma zeměmi podíval z hlediska našeho outgoingu. Účastníci debaty se od něj mj. dozvěděli, že i přes nemalé počty turistů, kteří každoročně míří do Dubaje (loni cca 80 tisíc), ještě stále existuje rozpor mezi tím, jak část lidí tuto destinaci vnímá, a možnostmi, které Dubaj nabízí. Osvětu přitom potřebuje nejen široká veřejnost, ale v řadě případů i prodejci či organizátoři zájezdů. Snahou Travel Advance je proto prezentovat Dubaj mj. jako cenově dostupný cíl vhodný i pro rodinnou dovolenou, případně destinaci, kterou stojí za to navštívit v rámci mezipřistání při cestě do dalších (zejména asijských) zemí. Osúch v krátkosti zmínil i aktivity a témata, kterými Dubaj oslovuje novináře. S úspěchem do svých aktivit zapojuje firma i úspěšné Čechy, kteří rozvíjejí své aktivity v Dubaji, stejně jako celebrity a influencery.
Country manager letecké společnosti Emirates pro Českou republiku Bořivoj Trejbal v úvodu svého příspěvku připomněl, že v těchto dnech tomu bylo již devět let, po která tento dopravce spojuje přímými lety Prahu s Dubají. A zájem o přepravu na této trase roste, proto se navyšuje i kapacita. Aktuálně Emirates spolu se sesterskou společností flydubai na zmiňované trase nabízejí zhruba 1 000 sedaček denně. Trejbal pak navázal na Jana Osúcha a stručně popsal marketingové aktivity dopravce na českém trhu. „Pracovat pro Emirates je snadné, protože tato značka se prodává ‚sama‘,“ s úsměvem konstatoval Trejbal a připomněl klíčové parametry hovořící o úspěšném fungování Emirates. Tedy společnosti, která je podle jeho slov nejhodnotnější aerolinkovou značkou na světě. V závěru krátkého vstupu Trejbal informoval, že vedle outgoingu se firma v poslední době čím dál více zaměřuje i na příjezdový cestovní ruch z Blízkého východu.
V následné diskuzi se pak účastníci podělili o některé praktické zkušenosti s fungováním příjezdového i výjezdového cestovního ruchu mezi Českem a SAE. Krom jiného například zaznělo, že „nedostatkovým zbožím“ jsou na českém trhu nadstandardně vybavené chaty u vody, kde by hosté ze SAE mohli trávit nerušenou dovolenou. Někteří účastníci si také posteskli nad na jejich vkus přísnou vízovou praxí konzulátu v Abú Zabí. Diskutovány byly i možnosti spolupráce s agenturou CzechTourism při vstupu na blízkovýchodní trhy cestovního ruchu, resp. při plánování marketingových aktivit v těchto končinách. Na přetřes přišly i otázky týkající se poptávky klientů ze SAE po lázeňských či MICE produktech apod.
Ve středu ve Varech
Zítra se účastníci fóra přesunou do Karlových Varů, kde je uvítá primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová spolu s předsedkyní Asociace krajů ČR Janou Mračkovou Vildumetzovou. Delegace navštíví sklárnu Moser, prohlédne si několikero významných karlovarských hotelů a léčebných zařízení a nasaje také atmosféru 54. Mezinárodního filmového festivalu.
Foto: -pmu- a Shutterstock.com