Za posledních několik let došlo k rapidnímu nárůstu sledování videí jako prostředku k získání validních informací v procesu vyhledávání destinací a hotelů. V tak nehmotném průmyslu, jakým cestovní ruch bezesporu je, kdy jsou klienti při výběru služby závislí pouze na zprostředkovaných, většinou statických informacích, má video díky své dynamice značnou informační hodnotu a tudíž silný přesvědčovací potenciál.
Důvodů, proč vliv videa roste až nyní, je několik, za hlavní bych nicméně označil především rozmach vysokorychlostního připojení k internetu a tedy minimalizaci doby stahování videosouborů.
Ukázka výsledků vyhledávání v sekci Video na Googlu
|
Dle odhadu vyplývajícího ze společné studie Cisco a Google bude během letošního roku 90 procent veškeré návštěvnosti webu zahrnovat v určitém kroku vyhledávání také video. Již nyní se 60 procent cestujících dívá na video o destinaci a 55 procent se na základě videa rozhoduje o výběru ubytování. Role videa v rozhodovacím procesu turistů nadále poroste též s pokračujícím růstem alternativních zprostředkovatelů ubytování jako je Airbnb.
Význam videí podtrhuje graf 1 s ukázkou relevantnosti videa v různých stadiích spotřebního chování hosta v segmentu travel.
Zajímavý je rozhodně fakt, že v procesu rozhodování, kde provést rezervaci, hraje ve více než pětině případů roli právě video.
Uživatelé očekávají videa nejčastěji na hotelových stránkách nebo YouTube, tedy asi na nejběžnějších komunikačních, případně distribučních platformách. Asi nepřekvapí, že jsou to v prvé řadě pokoje a poté wellness, které je důležité zobrazit v rámci videa.
Graf 1 – Procesy ovlivněné sledováním videa

Zdroj: Google – Traveler’s road to decision
Video není tedy v zásadě nijak koncepčně těžko uchopitelný nástroj, pro jeho správné využití stačí vcítit se do pozice potenciálního hosta. Aktuální otázkou pak zůstává především samotná produkce videa. Možností je celá řada od bezplatných aplikací umožňujících animování fotek, jako např. animoto.com, goanimate.com a další, až po nejprofesionálnější placené produkční společnosti, jako např. tvtrip-media.com, které nabízejí kompletní servis včetně zakomponování videa do celkové e-commerce strategie spolu s optimalizací videa pro vyhledávače.
Právě optimalizace pro vyhledávače je jedním z klíčů k úspěšnému využití videí a podpoře celkové optimalizace webové stránky. Podobně jako obrázky, mapy apod., mají i videa svoji vertikálu v Google (viz obr. 1). Pro účely demonstrování správně optimalizovaného videa jsem zadal do vyhledávače klíčové slovo „hotel in Rome“. To je samozřejmě velmi široké klíčové slovo a nelze tudíž předpokládat, že by se webové stránky nějakého hotelu mohly umístit na první stránce výsledků všeobecného vyhledávání (počet výsledků vyhledávání přesahuje v tomto případě 8 mil.). Pokud však hledáme hotel v sekci video, pak je počet výsledků vyhledávání výrazně nižší (zhruba 2,8 mil.). Jak je patrné z obr. 1, první pozici ve výsledcích přirozeného vyhledávání zaujímá hotelový web právě s kvalitním videem. Podstatné je, že odkaz směřuje přímo na hotelový web, a nikoli např. na YouTube nebo jinou stránku, byť by jejím obsahem byl tentýž hotel.
Při plné optimalizaci videa, jeho správné integraci do webové stránky a především booking enginu a vhodně zvoleném obsahu zaměřeném na hlavní prodejní prvky hotelu lze docílit poměrně značného zlepšení základních výkonnostních parametrů webové stránky. V průměru lze na základě dat společnosti TravelClick očekávat 5–10procentní snížení míry opuštění webové stránky, 10–20procentní nárůst míry konverze a zhruba stejný procentuální nárůst doby strávené na stránce.