Dvoudenní blok odborného doprovodného programu pro veřejnost průběžně doplňovaly a během víkendu i nahradily tematicky neméně nahuštěné, o to však živější zábavné pořady a vystoupení. Pod pořadatelskou taktovkou agentury EfektMediA se tak na pódiu v pavilonu V během víkendu vystřídaly téměř dvě desítky regionálních zájmových souborů a sdružení. Tematické ladění bylo různorodé, převažovaly ukázky tanečního a hudebního folkloru, vystoupila ale i skupina historického šermu nebo westernové divadlo.
Na úvod doprovodného programu zpestřujícího již tak velmi nápadité a originální prezentace jednotlivých regionálních firem, institucí či přímo krajů se na pódiu představil hanácký folklorní soubor Trnka Vyškov. Programovou náplní souboru je udržování a rozvíjení hanáckých tradic, každoročně se soubor zapojuje do armádních přehlídek a festivalů, v rámci mezinárodních akcí hanácká Trnka Vyškov vystupuje i na Slovensku, v Polsku, Německu či Itálii. Jakousi obdobou Trnky Vyškov v dětském provedení pak je i uskupení mládeže, hudební a taneční soubor Klebetníček.
Veselou atmosféru lidových písní a barevných krojů přišli rozčísnout Biskupští manové z Kroměříže, skupina historického šermu s již téměř dvacetiletou historií působení. Tematicky se sdružení orientuje zejména na období třicetileté války a tureckých válek. Důraz je kladen na rekonstrukci dobové jednotky Moravské zemské hotovosti, jejíž zbroj a výzbroj se dochovala v loveckém zámečku v Chropyni a arcibiskupském zámku v Kroměříži. Vojenská jednotka Biskupských manů ze 17. století se skládá z velitele, praporečníka, bubeníka, až sedmi střelců a pěti pikenýrů. Účastní se zejména rekonstrukcí bitev z třicetileté války, dále scénických vystoupení při příležitostech, jako jsou historické slavnosti, výročí, rauty, svatby, dětské dny či letní dětské tábory. Příležitostná je také účast spolku při gotických bitvách, zvláště jako obsluha palných zbraní.
Dámám ze souboru Trnka Vyškov to v krojích sluší |
Během dalšího doprovodného programu se mohli diváci potkat například s Václavem a Janem Neckářovými, Valtickou skupinou mažoretek nebo westernovým divadlem Ranče Kostelany. V několika blocích také proběhlo slosování Klubu českých turistů o věcné ceny.
Rovněž v kongresovém centru brněnského Výstaviště měli návštěvníci možnost seznámit se s regionální tematikou, tentokrát však z trochu jiné oblasti. Probíhal zde již 12. ročník festivalu filmů, fotografií a publikací s cestovatelskou tematikou s názvem GO KAMERA. Pořadatelem byla CK Livingstone, k vidění byla prezentace magazínu Lidé a Země, výstavy fotografií Jana Kolbaby nebo projekce s názvem Camera Incognita.
Na ostří nože v podání skupiny Biskupští manové |
Nedělní den pak okořenilo dvouhodinové vyprávění legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda o zážitcích z výpravy do Asie, na kterou se dvojice slavných cestovatelů Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund vydala v roce 1959 a která trvala pět a půl roku.
„Pasáže z ostrova Nias považuji za jedny z nejlepších, které kdy Hanzelka se Zikmundem napsali,“ sdělil publiku Rudolf Švaříček, který byl zároveň spolumoderátorem příjemného odpoledne.
Text a foto: -jah-; archiv bvv