Po ránu mžouráme a rozkoukáváme se v přítmí, sněhové vločky apokalypticky zasypávají české luhy a háje a sloupec teploměru leckdy zeje i kdesi v hlubinách záporných hodnot. Pro některé z nás krásná česká zima se všemi tradičními přívlastky, pro jiné tak trochu zatracované období. Český únor ale nutně nemusí souviset pouze s touhou přežít období chladu a šera, což je již pěknou řádku let vidět i v nabídce českých cestovních kanceláří. Tam jsou dnes totiž pro zimní dovolenou kromě klasických destinací typu Egypt nebo Tunisko také lokality o něco vzdálenější.
Martinik, Réunion, Guyana, Nová Kaledonie anebo třeba Francouzská Polynésie se svým asi nejznámějším ostrovem Tahiti… Že se za exotickými jmény tropických ostrovů již dávno nemusí skrývat pouze „idyla ráje s chýší na pláži“, se můžeme v rámci našich možností přesvědčit i díky tuzemskému trhu. Cestovních kanceláří a touroperátorů nabízejících pobyty v těchto lákavých destinacích není pravda na českém trhu příliš. Nicméně i v časech, kdy se zvěst o finanční krizi táhne světem jako kdysi ve středověku dýmějový mor, může vhodně prezentovaná nabídka oslovit leckterého z dobře situovaných, leč váhavých klientů. Pojďme se tedy s exotikou francouzských zámořských departmentů a regionů seznámit blíže.
Hlavními důvody, proč jsou oblasti francouzských zámořských departmentů dnes vyhledávány, jsou bezpochyby tropické nebo rovníkové klima, které je pro zahraniční turisty příjemné zejména v zimním období, obrovské, dobře udržované a chráněné přírodní a kulturní dědictví, častá obslužnost letovými spoji a dobré vybavení letišť. V neposlední řadě pak také měna euro. Pokud zde v minulosti existovaly obavy z nedostatečné infrastruktury, pak nyní dosahuje více než uspokojivé úrovně. Dnešní zámořská teritoria Francie bývala v předkolonizační éře samostatnými oblastmi, teď jsou ale díky historickým okolnostem navázána na Francii, ať už územněsprávně, politicky či hospodářsky. Mezi zámořskými departmenty a regiony Francie (ve zkratce DOM-ROM) jsou evidovány Guadeloupe, Réunion, Guyana a Martinik, v rámci zámořských společenství neboli COM jsou pak zaznamenány Wallis a Futuna, Francouzská Polynésie, Mayotte, Svatý Pierre a Miquelon, Svatý Martin nebo třeba Svatý Bartoloměj či Francouzská Polynésie s oblíbeným Tahiti.
Réunion
Ostrov Réunion v Indickém oceánu je spolu s Mauriciem a Rodriguesem součástí souostroví s názvem Maskarény. Leží přibližně 800 km východně od Madagaskaru a zhruba 220 km jihovýchodně od Mauricia. Jedná se o zámořský department a zároveň zámořský region Francie, a díky tomu je tedy de iure součástí Evropské unie. S rozlohou 2 512 km2, počtem obyvatel lehce přes 800 000 a francouzštinou jako úředním jazykem je tato destinace schopna nabídnout návštěvníkům mnohé z toho, co by jim v jiných vyhlášených letoviscích zůstalo odepřeno. Této dlouho neobydlené sopečné hoře, vystupující z Indického oceánu, vdechla život od roku 1642 pobočka Indické obchodní společnosti Compagnie des Indes a několik korzárských výpadů. A pak se objevily plantáže cukrové třtiny a ty začaly utvářet podobu ostrova Ile de Bourbon, což bylo jeho původní jméno. Na ostrově existují dvě sopky. Ta vyšší se jmenuje Piton des Neiges (3 069 m n. m.). Jedná se o vyhaslou sopku, jejíž vrchol může být během krátkých období pokryt jinovatkou nebo velmi vzácně i sněhem. Odtud také pochází její jméno. Le Piton de la Fournaise (2 632 m n. m.) je pak trvale aktivní sopka. Její ohromný kráter, který vypadá jako měsíční krajina, lze přejít pěšky, je ovšem naprosto nutné držet se bezpečné, značené cesty. Pravidelné sopečné erupce jsou nezapomenutelným představením. Réunion má nádherné pláže a uzavřenou lagunu. Zdejší divokou přírodu, horskou i tropickou, vyhledávají milovníci pěších túr i přírodovědci. Velmi důsledný přístup místních úřadů chrání toto velkolepé a naprosto unikátní prostředí. Uprostřed ostrova se otevírá jedinečná krajina hor Les Hauts. Velmi prudké stěny kotlů Salazie a Cilaos jsou plné obrovských vodopádů. Kotel Mafate, hluboký trychtýř obklopený hřebeny, je oblíbeným cílem milovníků pěší turistiky. Na východě se nachází deštný prales Bébour-Bélouve, jehož vegetace je vzhledem k vlhkému klimatu velmi bujná. Tady se před očima návštěvníků odehrává okouzlující představení; kaňony Takamaka a Trou de Fer s obrovským pramenem hlubokým několik desítek metrů, z jehož stěn tryskají omračující vodopády uprostřed pralesa. Pobřežní stezka v Sainte-Rose kolem zátoky vodopádů pak působí o něco klidnějším dojmem. Prudké vlnobití zde sice brání koupání, ale neodrazuje odvážné rybáře na bárkách. Nejlepším prostředkem, jak prozkoumat tento ostrov, je pěší chůze. Na místě jsou ale k dispozici také nejrůznější služby spojené se zajištěním výletů, např. místní kvalifikovaní průvodci a instruktoři.
Korálové potápění u Réunionu |
Pokud budete chtít vidět exotickou krásu Réunionu z jiného úhlu, můžete zkusit vzdušné sporty, paraglide se startem z hřebenů Maido a Dimitile nebo ultralight z letiště v Saint-Paul. Při těchto činnostech vás budou doprovázet kvalifikovaní profesionálové.
Pro canyoning se zde najdou mezinárodně proslulé terény, v nichž jsou ideální podmínky od června do října. Pro každou výkonnostní úroveň se nabízejí různé trasy, kterými se vždy prochází za odborného dohledu diplomovaných profesionálů. Trou Blanc poblíž SaintGilles skýtá dobře vybavené vodní cesty, umožňující lehké a zábavné výlety. Vysoko pramenící vodopády u Fleur Jaune, působivé srázy Takamaka nebo Trou de Fer jsou naopak vyhrazeny pro zkušené lezce. Na Réunionu je možné napočítat až dvacítku horolezeckých cest nejrůznějších obtížností, lehčí turistické výlety jsou pak místní specialitou. Ideální je pro ně období od dubna do listopadu. Pro ty nejzapálenější chodce se nabízejí přechody celého ostrova, které trvají 8 až 10 dnů s možností zastavit se v noclehárnách nebo horských chatách. Zkušení vyznavači vysokohorské turistiky se zúčastňují v polovině října velkého „treku“, velmi náročného závodu, který je dlouhý 125 km, zahrnuje 8 000 metrů převýšení a koná se na Grand Raid.
Francouzská Polynésie – Tahiti
Území o rozloze více než 4 000 km2, průzračné moře, nádherné pískové pláže, západy slunce, nad kterými přechází zrak, a exotická změť vůní, chutí a života… I tak může vypadat vaše dovolená na jednom z ostrovů Francouzské Polynésie – Tahiti.
Velké ostrovy Tichomoří (jako Moorea, Raietea nebo Tahiti), které jsou proslulé pohádkovými plážemi a lagunami, kde se před potápěči otevírá výjimečný podmořský svět, mají také velmi atraktivní reliéf pokrytý pralesy. Poblíž hlavního města Papeete na ostrově Tahiti si může zkušený turista dopřát výstup na horu Aorai (2066 m n. m.), pokud se ovšem vyhne období dešťů, které spadá do sezony mezi prosincem a únorem. I divočejší ostrovy Markézy jsou oblíbeným cílem milovníků pěší turistiky. Překrásné laguny, pohostinné džungle a přívětivé klima nabízejí spousty možností ke sportovním i zábavným činnostem s vhodným odborným doprovodem. Pláže a laguny Tahiti a jeho ostrovů jsou zemí zaslíbenou pro všechny vyznavače vodních sportů. Při potápění se otevřou nevídané poklady, zejména na Moorea, Bora-Bora a Tuamotu. Na Tahiti jsou nejvyhlášenějšími potápěčskými základnami Aquarium, hlubiny Saint-Etienne nebo Source. Existuje také spousta míst vhodných pro surfování. Vedle Papeete je mezinárodně proslulá obří vlna Teahupoo, vyhrazená jen těm nejlepším surfařům. Milovníci veslování si mohou vyzkoušet va’a, což je starobylá polynéská verze pirogy. Na této lehké loďce, vytesané ze dřeva, brázdili původní obyvatelé Tichý oceán z ostrovu na ostrov a urazili při tom tisíce kilometrů. Dodnes se tato plavidla používají pro příbřežní lov. V polovině července probíhá Tiurai, tradiční velmi populární závod, kdy se v laguně Papeete utká na 300 posádek se třemi, šesti nebo šestnácti veslaři. Milovníci zelené turistiky se mohou procházet v pralesích ostrovů Raiatea nebo Huahine a objevovat vodopády Afareaitu na ostrově Moorea.
Na ostrovu Tahiti se také můžete setkat s charakteristickou ukázkou národní kultury v podobě tance Tamure, slavného kroucení boků tichomořských žen. Stále tu existují i marae, kamenné svatyně, kde se odehrávaly posvátné obřady nebo korunovace kmenového krále, zejména na posvátném ostrově Raiatea. Zúčastnit se můžete rovněž slavnostního setkání Heiva, které se odehrává během měsíce července v Papeete. Během těchto slavností můžeme vidět tradiční kroje a tance; probíhají velmi populární sportovní klání, jako např. závod Va’a na polynéských pirogách.
Mezi charakteristické projevy místní kultury a kmenové identity patří také tetování. To se vyjadřuje svým vlastním jazykem a často definuje společenské postavení svého nositele.
Co se týče ubytovacích standardů, v Polynésii jsou nejrozšířenějším typem hotelů luxusní bungalovy pod kokosovými palmami nebo komfortně vybavené pokoje na kůlech, které jsou vetknuty do nádherných lagun. Tato hotelová ‘uskupení’ jsou začleněna do přírody, aniž by navzájem těsně sousedila. V takovémto jedinečném prostředí přidávají hotely ke své legendární pohostinnosti ještě služby, které jsou dnes již považovány za klasické – lázeňské služby a relaxační péči.
Martinik
Martinik je jako ostrov nacházející se v Karibském moři součástí Malých Antil a stejně jako Réunion je i on zámořským regionem Francie, a tudíž i součástí EU. S rozlohou 1 100 km2, 432 000 obyvateli a úředním jazykem francouzštinou je vynikajícím turistickým místem pro trávení exotické dovolené.
Oblastní přírodní park pokrývá dvě třetiny rozlohy ostrova. Na úpatí Montagne Pelée, aktivní sopky vysoké 1 397 m n. m., se nachází velkolepý prales, který tvoří především obrovské gumovníky a bambusy. Značené turistické stezky, jimž se říká „stopy“, umožňují dosažení vrcholu za šest hodin. Další túry si mohou turisté užít na severozápadě z karibské strany, zejména na 20 km mezi Pecheur a Grand’Riviere (mys Saint-Martin). Cesty se tady vinou mezi různými plantážemi, na nichž se pěstuje cukrová třtina, banány nebo kakaovníky. Sídlo oblastního parku se nachází v oblasti Tivoli poblíž Fort-de-France.
Ideální teploty a pravidelně vanoucí pasáty (od prosince do května) přejí plachetním sportům poblíž pláží, v nabídce zde bývají především ploutvová plachetnice, windsurfing, kitesurfing a bezmotorový jachting. Již před dvaceti lety si získala srdce všech vyznavačů jachtingu místní charakteristická plachetnice zvaná kulatá jola. První týden v srpnu se na nich odehrává velmi populární závod Tour de la Martinique. V Saut du Gendarme se konají vodní túry, turisté tudy kráčejí korytem potoka s doprovodem místního průvodce. Vnitřní část ostrova, která je hornatá a bohatá na potoky, je ideálním místem pro provozování canyoningu, je možné tu vyzkoušet slaňování, skoky a přírodní tobogány na hladkých kamenech. V rozmanité nabídce jsou tu také charakteristické různé balíčky služeb, jako např. yachting-charter, obytné jachty (s posádkou nebo bez ní) nebo okružní plavby na luxusním parníku kombinované s pronájmem typické kreolské vily, večírky místních lidí či ochutnávky skvělé místní kuchyně.
Guadeloupe
Součástí souostroví s názvem Malé Antily je v Karibském moři i ostrov Guadeloupe, další ze zámořských departmentů a posléze i regionů Francie s rozlohou 1 700 km2 a počtem obyvatel něco málo přes 400 000. Nachází se přibližně 600 km severně od Jižní Ameriky a 600 km východně od Dominikánské republiky. Jedná se v podstatě o dvojostrov v tzv. Závětrných ostrovech Malých Antil. V úředním styku převládá francouzština, běžně používanou řečí je tzv. kreolizovaná francouzština neboli guadeloupština. V roce 2003 se Guadeloupe stal zámořským krajem Francie.
Jeden z četných vodopádů na Guadeloupe |
Ve víru vášní na Guadeloupe |
Od prosince do května jsou ideální podmínky pro provozování klasických vodních sportů, např. vodní lyžování ze strany Saint-Francois, projížďky kolem pobřeží na mořském kajaku s cílem prozkoumat mangrové porosty nebo potápění v rezervaci Cousteau. Oblíbená je i základna na ostrůvku Pigeon naproti Bouillante nebo v Saintes. Nabízejí se také unikátní zážitky na lodi: nalodění na velkou rybářskou loď, která loví modrého marlina, nebo plavba na pozorovací lodi, jež křižuje cesty velkých vorvaňů, ze strany Pointe Noire. Jižní polovinu ostrova zvaného Basse-Terre zabírá národní park, kde se nachází vulkanický reliéf, a pokrývají ho především tropické pralesy. Najdeme zde desítku ubytoven, nejrůznější služby i zajímavá výletní místa oceněná známkou „ekoturistika“. Vegetace na Guadeloupe je hotový zázrak. Ve vegetačních patrech na vrcholu Piton de la Soufriere (1497 m n. m.) se nacházejí jak deštné pralesy se 70 druhy obřích kapradin s obrovskými stromy, tak i spíše sušší typy lesů a konečně také banánové plantáže. Na 260 km značených stezek brázdí úbočí hory Soufriere, na němž můžeme obdivovat obrovské vodopády. Vrchol, který bývá v období od prosince do února skryt v mracích, je vyhrazen pouze velmi zkušeným turistům. Severní část, která je nazývána Grande-Terre (Velká země), je rovinatá a je pokryta rozsáhlými plantážemi cukrové třtiny. Přírodní rezervace Grand Cul-de-sac Marin chrání lagunu a hlavně její mangrové porosty.
Pro surfaře jsou nejlepšími místy Anse Bertrand (v únoru až březnu) nebo Sainte-Anne (v dubnu a květnu), milovníkům canyoningu nabízí Guadeloupe nepřeberné množství více či méně prudkých přechodů, zejména skrz řeku Plaines a řeku Gallion. Kdo touží po silnějších zážitcích, měl by se vydat na úbočí sopky Soufriere. A konečně na Grande Terre nebo Marie Galante, sousedním ostrově, jsou nádherné stezky mezi plantážemi cukrové třtiny, které se dají projíždět na horském kole.
„French gourmets“ na konci světa
Gastronomie zámořských území je stejně pestrá jako její obyvatelstvo. Chutě, které přišly z metropolitní Francie i odjinud, se mísí s obrazotvorností kuchařů a obohacují se místními surovinami, jako jsou ryby, zelenina a koření.
Samoussas, accras z tresky nebo bonbons-piment – chuťovky ke kreolským aperitivům představují strhující zkratku zámořské gastronomie. Accras ze zeleniny nebo z tresky jsou velmi chutné smažené kuličky, které se jedí především na Antilách. Aperitiv se neobejde bez sklenice punče ze zemědělského rumu, který se destiluje jak na Antilách, tak na Réunionu. Po aperitivu vám může dobrá kreolská tabule nabídnout palmový salát, jemná palmová srdíčka. Oblíbený bývá i rybí vývar court-bouillon, dušené mořské škeble zaděnky, grilované langusty, frikasé z mušlí křídlatců To jsou jen některá z jídel, která vás jistě okouzlí. Gurmeti i gurmáni budou potěšeni, až budou vdechovat jemnou vůni colomba, ochutnávat sladkou dužninu manga „Julie“, pít čerstvou šťávu z třešní péyi nebo vychutnávat všechna aromata letitého rumu. Na Réunionu pak není možné vynechat karí, které je inspirováno původním indickým curry. Karí je ragú z masa nebo ryb, dosti kořeněné, podávané s velkým množstvím rýže a „špetkou“ čočky nebo dobře vařeného hrachu. Kořeněnější rougail, který se dá popsat také jako jídlo podobné ragú – nejznámější je rougail saucisses, je místní pokrm, jehož základem jsou papriky a rajčata.
Zámořské departmenty a regiony Francie bývají dnes vyhledávány turisty z celého světa nejen kvůli své neopakovatelné atmosféře, rozmanitým příležitostem k odpočinku a načerpání nových sil. Svoje výjimečné životní chvíle si zde také často vychutnávají čerství novomanželé anebo jen ti, kteří přijeli oslavit výročí dlouholetého svazku. „Ultramarínové“ ostrovy zkrátka táhnou, protože dopřát si exotickou dovolenou aspoň jednou nebo dvakrát prostě stojí za to.
Text: -jah-
Foto: Soriano – Caratini, Ph. Giraud,
P. Albertoni, J. Aktoun