Víza na Šrí Lanku zdarma. Podpoří turismus v zemi?

Cestovní ruch na Šrí Lance se po velikonočních bombových útocích dramaticky propadl. Vláda v reakci na to přistoupila ke zrušení poplatku za víza pro občany pěti desítek zemí světa. Opatření se týká i občanů České republiky.

V červenci se médii prohnala zpráva o tom, že Šrí Lanka zruší víza pro občany téměř 50 zemí světa, včetně států Evropské unie. Pravda je ovšem poněkud jiná – s účinností od 1. srpna letošního roku byl zrušen pouze poplatek za vydání víza, resp. za elektronickou registraci ETA. A to ještě jen na přechodnou dobu – opatření platí do konce ledna příštího roku. Občané pěti desítek zemí (včetně České republiky) tak během tohoto půlroku ušetří při svých cestách na Šrí Lanku 35 USD. Smyslem opatření je znovu přilákat návštěvníky, jejichž zájem o zemi po dubnovém teroristickém útoku prudce klesl. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vládní dokumenty.

Při letošních velikonočních útocích ve třech kostelech a třech hotelech na Šrí Lance přišlo o život přes 250 lidí, včetně 45 cizinců. Několik států poté vydalo varování před cestami do této populární destinace, což mělo výrazně negativní dopad na důležitý místní cestovní ruch. V květnu se počet zahraničních turistů v zemi propadl o 70,8 procenta a byl nejnižší od konce občanské války před deseti lety.

Původní zprávy v médiích hovořily o tom, že se vláda rozhodla zrušit víza pro občany 48 zemí světa včetně České republiky, pravda je ovšem taková, že vízová povinnost zůstává zachována, pouze byla na dobu šesti měsíců zrušena povinnost zaplatit za elektronickou cestovní autorizaci (ETA). To ostatně potvrzuje i naše ministerstvo zahraničních věcí, které na svých stránkách uvádí: „Cestující na Šrí Lanku za turistickým účelem musí před příjezdem na Šrí Lanku obdržet elektronickou cestovní autorizaci, tzv. ETA (Electronic Travel Authori­zation), a to prostřednictvím webové stránky http://www.eta.gov.lk. V rámci pilotního projektu aplikovaného v době od 1. srpna 2019 do 31. ledna 2020 je turistické vízum udělené při příletu na základě této autorizace vydáváno bezplatně.“

Podle šrílanského ministra pro cestovní ruch Johna Amaratungy po tomto půlročním pilotním období vláda vyhodnotí, jaké jsou ztráty příjmů z víz, a rozhodne, jak dál. Odhady příjmů z plateb za víza ministerstvo nemá. Ministr Amaratunga vyjádřil naději, že opatření zvýší počet příjezdů. Cestovní ruch byl loni pro Šrí Lanku třetím největším a nejrychleji rostoucím zdrojem deviz, po převodu peněz obyvatel pracujících v zahraničí a vývozu textilu a oděvů. Na hrubém domácím produktu se podílel 4,9 procenta.

Na Šrí Lance od velikonočních útoků stále platí výjimečný stav a podle webových stránek českého ministerstva zahraničí šrílanské úřady upozorňují na možnost dalších teroristických útoků, neboť řada osob podezřelých z přímé účasti na velikonočních atentátech zůstává nadále na svobodě. České ministerstvo zahraničí v souvislosti s cestami na Šrí Lanku vyzývá občany ke zvýšené opatrnosti a doporučuje, aby se vyhnuli místům s vysokou koncentrací lidí, a to jak náboženským (kostely, mešity), tak veřejně přístupným (například tržiště). Návštěvníci by měli následovat pokyny bezpečnostních složek a aktivně se zajímat o aktuální vývoj situace. Na všech místech je nutné počítat se zvýšenými bezpečnostními opatřeními a kontrolami, upozorňuje Černínský palác.

Redakci COT – Celý o turismu se k bezpečnostní situaci na Šrí Lance vyjádřil i Marek Němec, někdejší spolumajitel cestovní kanceláře Siam Travel, který nově vykonává funkci honorárního konzula Šrí Lanky v České republice. „Šrí Lanku jsem osobně navštívil po útocích v červnu. Bezpečnostní složky odvedly skvělou práci, aktéři útoku byli obratem eliminováni. Infrastruktura i letiště byly plně funkční, všude extrémní bezpečnostní opatření, ale země se vrátila do normálního režimu. Ubytovací kapacity v červnu hlásily cca 25% obsazenost,“ uvádí Němec. Vysoká sezona je ovšem na Šrí Lance až v létě, tedy v červenci a srpnu. „V těchto měsících je zde perfektní počasí, klidné moře a severovýchodní monzun sem přichází až v listopadu a prosinci,“ vysvětluje Němec a dodává, že zatímco loni v létě byly resorty na severovýchodě země zcela vyprodané, letos byla jejich kapacita zaplněna z poloviny.

V loňském roce přijelo na Šrí Lanku 2 333 796 turistů, z toho bylo podle Marka Němce asi 15 000 Čechů. „Podle mého soukromého odhadu Šrí Lanka v letošním roce přivítá celkem asi 2 200 000 turistů, návštěvnost z České republiky bude zhruba stejná jako v loňském roce,“ říká Němec. V druhém pololetí očekává Němec meziroční růst z Česka asi o 5 procent a dodává, že jedním z jeho cílů jako honorárního konzula je zvednout pomocí kampaní a cíleného marketingu, školicích akcí a prezentací do roku 2021 počet návštěvníků na 20 000.

Foto: Shutterstock.com

foto
Petr Manuel UlrychC.O.T. media
šéfredaktor časopisu COT a portálu iCOT.cz
petr.ulrych@cot.cz
 

Autor

Nejnovější články z rubriky Asie

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více