Představit Vltavu jako jednotný ucelený turistický cíl od Šumavy až po Mělník, přilákat k řece nové domácí i zahraniční návštěvníky a podpořit rozvoj turistické infrastruktury po celém jejím toku – to vše je cílem nově zahájeného nadregionálního projektu „Vltava, řeka plná zážitků“, na jehož realizaci se společně podílejí Jihočeský a Středočeský kraj.
Řeka Vltava, nejdelší řeka na území České republiky, propojuje nejen kraje, ale také spoustu aktivit. Od pramene na šumavské Kvildě až k soutoku s Labem u Mělníka má 430 kilometrů. To znamená šest nádherných úseků a především bezpočet zážitků a aktivit na vodě, pro pěší, cyklisty i lyžaře. Projekt se totiž netýká pouze vlastní řeky jako vodní cesty, ale také cyklotras, památek, atraktivit a turistické infrastruktury kolem řeky. Na tento základ lze navázat spoustou událostí a akcí, kterými lze u Vltavy turisty udržet déle než dosud.
V rámci projektu probíhá mapování služeb, které jsou podél Vltavy nabízeny, infrastruktury, řešení odpadů a řady dalších věcí. Cílem je dostat k jednomu stolu pokud možno všechny subjekty podél Vltavy, aby se domluvily na společném postupu a Vltava pak fungovala jako jeden produkt cestovního ruchu. Tomu byla ostatně věnována i jedna ze společných dubnových konferencí na liblickém zámku.
Řeka je pro účely projektu rozdělena na šest úseků. Tři se nacházejí v Jihočeském a tři ve Středočeském kraji. První úsek bude mapovat památky, zajímavosti, služby, možnosti kulturního, sportovního a dalšího využití mezi Kvildou a Novou Pecí, druhý mezi Novou Pecí a Českými Budějovicemi, třetí mezi Českými Budějovicemi a Zvíkovským Podhradím, čtvrtý mezi Zvíkovským Podhradím a Kamýkem nad Vltavou, pátý mezi Kamýkem nad Vltavou a Prahou a poslední šestý od Prahy do soutoku na Mělníku.
Novináři už vědí
Ve dnech 20. a 21. června byl Místní akční skupinou (MAS) Vyhlídky, z. s., organizován press trip, jehož cílem bylo zviditelnit a propagovat finální část řeky Vltavy, kde je MAS Vyhlídky, nezisková organizace na podporu regionálního rozvoje, projektovým garantem tohoto úseku v rámci výše uvedeného projektu.
|
Náplň press tripu byla zaměřena nejen na řeku Vltavu, ale i na propagaci historických, technických, kulturních a přírodních atraktivit, které se nacházejí v její blízkosti a jsou součástí nabídky pro turisty a návštěvníky. Akce byla zahájena na zámku Veltrusy, který je spolu se zámkem v Nelahozevsi a Levým Hradcem důležitým turistickým cílem na dolním toku řeky Vltavy. Po prohlídce historických skvostů pokračovala cesta z Mariny Vltava v Nelahozevsi motorovou jachtou Blue Whale směrem k Mělníku. O zážitek z plavby se postarala posádka lodi v čele s majitelem a kapitánem plavidla panem Koženým, který se ujal role „lodního průvodce“ a přidal spoustu zajímavostí o lodní dopravě, a to nejen na Vltavě. Plavba Miřejovickým zdymadlem, laterálním plavebním kanálem, a zejména pak zdymadlem v Hoříně poskytla zúčastněným zástupcům tisku a sociálních médií dostatek neotřelých pohledů z řeky na okolní krajinu. Zastavení na Mělníku kombinovalo prohlídku historického centra, zámku a mělnického podzemí s ochutnávkou a seznámením se s lokálními produkty. Mělnicko je významnou a tradiční českou vinařskou oblastí, nicméně pochlubit se může i lokální produkcí nejoblíbenějšího českého nápoje, tedy piva. V Mělníku mohli novináři ochutnat „tekutý chléb“ z pivovaru Němý medvěd. Nocleh si užili na Homutově statku, což je citlivě a s velkým vkusem zrekonstruovaná venkovská usedlost v obci Sedlec na Kokořínsku.
Druhý den program pokračoval prohlídkou obnovené technické památky v Lobči, totiž tamního pivovaru, a ochutnávkou zdejšího originálního pivního sortimentu. V obci je kromě pivovaru pro turisty k dispozici rovněž zámek Lobeč. Následovala prohlídka památkové rezervace v obci Nosálov a seznámení s krajinou a přírodními a historickými atraktivitami Kokořínska – jeskyní Klemperka, hradem Kokořín a skalním obydlím ve Lhotce. Tato historická památka je nejdéle obývaným a nejlépe dochovaným kokořínským skalním obydlím. Regionální muzeum v Mělníku zde zpřístupnilo expozici dobového bydlení s malou expozicí zemědělské techniky. Poslední zastávkou byl Zámecký hotel Liblice. Prohlídky barokní stavby a zámeckého parku se ujala pracovnice Střediska společných činností Akademie věd ČR, které hotel provozuje. Účastníci byli seznámeni nejen s historií hotelu, ale i možnostmi současného využití – zámek disponuje jedním z nejmodernějších konferenčních sálů, mramorovým sálem se skvělou akustikou pro pořádání koncertů a širokou nabídkou dalších kulturních akcí či možností relaxace v zámeckém wellness.
Ačkoli dvoudenní akce nemohla obsáhnout představení všech možností pro návštěvu této oblasti, byla alespoň ochutnávkou a pozvánkou pro návštěvu a naplánování dovolených v jakémkoli ročním období.
Foto: MAS Vyhlídky