Ti, kteří dávají přednost při poznávání České republiky především autoturistice, jistě uvítají dvě publikace, jež jim přinejmenším pomohou s výběrem víkendových výletů. Nakladatelství Soukup a David ve spolupráci s firmou Marco Polo připravilo v roce 2003 pro autoturisty dvě rozsáhlé publikace pod názvem „Velká cestovní kniha“ po ČR.
Velká cestovní kniha – Česká republika
První z publikace se zaměřuje na památky UNESCO, národní kulturní památky, městské památkové rezervace, vybrané hrady, zámky, tvrze, muzea, galerie, církevní památky, poutní místa, židovské památky, archeologické lokality, technické památky a v neposlední řadě také na skanzeny, lidovou architekturu, zpřístupněné jeskyně, rozhledny, vyhlídková místa a poutavá přírodní zákoutí.
Každá trasa tu má svůj stručný popis, informace o jednotlivých cílech, včetně míst ležících mimo hlavní trasu. Doplněny jsou výčtem zajímavostí, výsečemi map konkrétní oblasti a tipy pro pěší či cyklo turistiku. Nechybí tu ani upoutávky a praktické informace o ubytování, stravování, využití volného času například v aquaparcích, na koupalištích, golfových hřištích a podobně. Bylo tu použito mnoho překrásných a mnohdy netradičních záběrů nejrůznějších míst, objektů a scenérií.
Velká cestovní kniha – hrady, zámky a kláštery
Tato publikace nabízí, ostatně stejně jako předchozí, 52 mototuristických tras s více než tisícovkou cílů zaměřených na památky UNESCO a národní kulturní památky. Také zde je každý cíl doplněn textem, popisem o stavebně-historickém vývoji objektu a doplněn rodovým znakem s popisem rodu. Každou trasu je možné zkombinovat s pěším výletem, nebo vyjížďkou na kole do okolí. Pro orientaci v oblasti slouží rovněž příslušná výseč autoatlasu s označením doporučených, nebo popisovaných cílů. Je tu popis míst a praktické informace týkající se pravidelně pořádaných akci, tipů na ubytování a stravování, otevírací doby památek a další zajímavosti. Kniha díky bohatým ilustracím, velmi kvalitním fotografiím i celkové přehlednosti je zárukou dobré volby trasy a celkové spokojenosti toho, kdo ji použije jako průvodce.
Obě publikace hodnotím jako kvalitní počin v rozvoji domácího cestovního ruchu. Také mladé generaci mohou populární formou přiblížit krásu země i její historii s využitím všech současných způsobů přepravy. Jen málo z našich spoluobčanů může říci, že zná dobře naši zem, a nyní je tu příležitost, jak s pomocí seriózního průvodce navštívit místa dosud nepoznaná. Knihy jsou vhodné jak pro infocentra, tak pro cestovní kanceláře, recepce hotelů, školy a podobně.
–LGS-