Rada Asociace hotelů a restaurací ČR na sklonku roku udělila výroční ocenění pro rok 2008.
My vám na následující dvoustraně přinášíme rozhovory s držiteli těchto prestižních cen.
Hoteliér roku pro rok 2008
– jako výraz ocenění dosahované kvality služeb v oblasti hotelnictví a gastronomie v netradičním prostředí
Ivana HAMPEJZOVÁ – ředitelka hotelu Zámek Liblice
Paní ředitelko, byla jste oceněna výroční cenou Hoteliér roku 2008. My o vás víme, že jste zvládla velmi náročnou a velmi dlouhou rekonstrukci, transformaci hotelu Zámek Liblice na kongresové centrum. A zároveň jeho spuštění, uvedení do života. Co pro vás za to dlouhé období bylo největší výzvou?
Pro mě určitě bylo velikou výzvou už jenom to, že jsem byla oslovena Střediskem společných činností Akademie věd ČR, které je majitelem a provozovatelem tohoto zařízení, a samozřejmě pro mě bylo výzvou také krásné prostředí barokního zámku. Spojit jej s modernou, která by odpovídala dnešním standardům, dnešním potřebám kongresové turistiky. Myslím si, že se můžu pochlubit, že během jednoho roku po otevření liblického zámku jsme získali management jakosti ISO 9001 a 2001 na ubytovací a stravovací služby a podařilo se nám zavést systém kritických bodů, také na ubytovací a stravovací služby. Hotelové zařízení je certifikováno podle současné hotelové klasifikace. Jinak nás samozřejmě čeká hodně práce do budoucna, čeká nás rekonstrukce západního křídla, kde bychom chtěli dokončit ubytovací kapacitu. Rádi bychom rovněž dokončili další odbytová střediska a také relaxační zónu.
My se těšíme na návštěvu Liblic, bude to určitě zajímavé. Já na vás ještě musím prozradit, že jste také čerstvě zvolenou předsedkyní Středočeské krajské sekce Asociace hotelů a restaurací. Co v této oblasti, jaké jsou vaše hlavní cíle?
Tam bych samozřejmě ráda základnu Středočeského kraje dala, jak se říká, dohromady, aby se členové, kterých je ve Středočeském kraji poměrně dost, pravidelně scházeli, aby se navzájem podporovali a informovali. A samozřejmě další spolupráce s agenturou CzechTourism a také s regionálními kancelářemi cestovního ruchu.
Hoteliér roku pro rok 2008
– jako výraz ocenění dlouhodobě dosahované kvality služeb v oblasti hotelnictví a gastronomie a podpory Krajské sekce Královéhradeckého kraje
Ing. Rudolf HAMRLE – ředitel Orea Hotelu Horal Špindlerův Mlýn
Rudolfe, získal jsi ocenění Hoteliér roku 2008 Asociace hotelů a restaurací ČR, byl jsi u počátků Národní federace hotelů a restaurací a potom následně Asociace hotelů a restaurací, máš velké zkušenosti z hotelového provozu, z řízení lidí. Co pro tebe vlastně znamená být součástí asociace?
Vždy to pro mě znamenalo být mezi lidmi, kteří mají k oboru blízko, se kterými mi je dobře, se kterými získávám spoustu podnětných nápadů a při mnohých, ať už oficiálních nebo neformálních setkáních mě to vždycky nesmírně obohacuje. Je mi ctí, že mohu v tomto seskupení lidí být, a doufám, že budu i nadále.
Naši zákazníci se mění, mění se prostředí, nastává všeobecně doba určitého zpomalení světové ekonomiky. Co si myslíš, že bude nejdůležitější pro hotelnictví a pro hoteliéry do budoucna?
V této složité době hlavně nepropadnout panice, nedělat ukvapené závěry, a já věřím tomu, že minimálně v Krakonošově, jak já říkám regionu Krkonoše, po investicích, které Orea Hotels do našich hotelů provedla, tuhle složitou dobu ustojíme a že s takovým zázemím naše klienty neztratíme. Bude to složitější, ale věřím, že to zvládneme.
Green manažer roku pro rok 2008
– za příkladný přístup a dosahované výsledky při prosazování ekologických zásad v sektoru hotelnictví a gastronomie
Ing. Karel DOUBEK – ředitel Hotelu ADRIA Praha
Mladý manažer roku pro rok 2008
– ocenění za motivaci k dalšímu rozvoji manažerských schopností v českém hotelnictví a gastronomii
Ing. Jan HOUŠKA – Catering's Best Manager Hotel InterContinental Praha
Pane inženýre, od Asociace hotelů a restaurací jste získal ocenění Mladý manažer roku 2008. Já vám položím dvě tradiční otázky, které pokládáme mladým manažerům. Za prvé, co pro vás bylo největší výzvou, když jste začal svou kariéru manažera?
Manažerská pozice přináší výzvy každý den. Ta největší je určitě dosáhnout všech cílů a uspokojit očekávání nadřízených a samozřejmě i uspokojit sám sebe. To, co od sebe očekávám, je snažit se dostát svým závazkům a být úspěšný.
Jaké jsou vaše ambice do budoucna jako mladého manažera?
V horizontu dvou až tří let bych rád dosáhl nějaké exekutivní pozice, zejména ve svém oboru, ať už je to F&B nebo department. Samozřejmě ty následující ambice jsou vždy velké, jsou to potom spíš osobní cíle, které se nedají tak snadno naplánovat.
Restauratér roku pro rok 2008
– jako výraz ocenění vysoké úrovně kvality poskytovaných gastronomických služeb a zavádění nových trendů v oboru gastronomie
Svatopluk PAZDERKA – majitel Hotelu Promenáda, Karlovy Vary
Pane Pazderko, získal jste ocenění Restauratér roku 2008 Asociace hotelů a restaurací ČR, k čemuž vám gratuluji. Chtěl bych vám položit několik otázek. Tou první je váš pohled na českou gastronomii, když jezdíte po restauracích po České republice, ve srovnání třeba s tím, co se dá vidět venku.
Můžu říci, že ten směr, to zlepšení, je tak radikální oproti datům minulým, že to snad každý vidí. Kdo jezdí po světě, může říci, že v mnohých směrech se nemáme za co stydět. Možná jsme ještě lepší než staré evropské země. Samozřejmě, v čem se můžeme zlepšit, je přístup zaměstnanců. Což je ale v podstatě u nás takový zakořeněný stav, který se velmi těžko bude měnit. Je to generační problém, přístup k hostům je úplně jiný než to, na co jsme byli kdysi zvyklí.
Na to navazuje další otázka. Všeobecně, nejen v našem oboru, je problém kvalifikovaného personálu stále větší a větší. Jaký je váš recept na získávání dobrého a kvalifikovaného personálu?
Kdybych ten recept znal, tak bych asi obdržel Nobelovu cenu, protože na to je velmi těžká odpověď. Já pracuji v gastronomii v podstatě celý život a dle mých zkušeností jediný směr nebo jediný způsob, jak získat kvalitní personál, je sám si ho vychovat. Myslím, že největší problém, alespoň v gastronomii, je problém školství, vzdělávání nových zaměstnanců apod. Já osobně jsem měl učňovské středisko celá léta a vybudoval jsem si personál, který postupně přešel ke mně do restaurace a pracuje tady. To je snad jeden z možných způsobů jak získat kvalitní personál. No a pak vybudovat pro personál takové podmínky, aby zůstal a neodcházel, nebyla tak velká fluktuace.
To zní hezky, ale v praxi to bývá těžké
Ano, v praxi to bývá těžké, ale je prostě třeba vytvořit takové podmínky, aby zaměstnanci mohli například vyjet na stáž do zahraničí a rádi se vrátit. To je moje zkušenost.
Když jsme u ciziny a vůbec u dalšího vývoje gastronomie, jaké vidíte trendy do budoucna? Co bude hrát největší roli pro úspěch restauratéra?
Já myslím, že gastronomie jako taková půjde dvěma směry. Jednak ke zefektivnění výroby a zjednodušení, aby nebyly takové nároky na personál. To bude jeden směr – fastfoody a jednoduché restaurace. No a pak bude druhý směr gastronomie a ten se bude vyvíjet formou luxusnějších, lepších restaurací s větší gastronomickou úrovní. Já si myslím, že oba dva směry si najdou svého klienta. V té řekněme ná ročnější gastronomii se budeme přiklánět k domácím surovinám a budeme dodr žovat známý trend, že suroviny musí být do 30 kilometrů od místa, kde se pro dávají, aby byly absolutně čerstvé, apod. A tímto směrem už my jdeme.
Penzion roku pro rok 2008
– jako výraz ocenění úrovně kvality poskytovaných služeb v kategorii penzion
Zuzana Ševčíková – vila KOZLOVKA, Praha
Cena JUDr. Vladimíra ŠTĚTINY
byla udělena
IN MEMORIAM
Ladislavu NODLOVI
– za celoživotní přínos pro rozvoj a dobré jméno české gastronomie a ochotu předávat zkušenosti mladé generaci kuchařů
– ocenění převzal syn Ladislav Nodl
IN MEMORIAM
JUDr. Josefu VLADAŘOVI
– za celoživotní dílo a přínos české gastronomii
– ocenění převzala vdova po Josefu Vladařovi Ludmila Vladařová