Výzva 10 000 kroků: začalo říjnové kolo

Foto: -pmu- Zleva Jaroslav Martinek, juniorská mistryně republiky v chůzi Eliška Martínková, Petr Hlubuček a moderátor Jan A. Duchoslav Foto: -pmu-

Včera odstartovalo říjnové kolo Výzvy 10 000 kroků – cesta ke zdraví. Cílem projektu je motivovat k pravidelné aktivitě vykonané po svých vlastních nohách, a to alespoň po dobu jednoho měsíce. Chcete-li se do říjnové výzvy zapojit, udělat něco pro své zdraví a ještě navíc získat šanci na některou z hmotných výher, neváhejte – registrace probíhají do pondělí 4. října na webu www.desettisickroku.cz.

Výzva 10 000 kroků pracuje s magickou hranicí deseti tisíc, což zhruba odpovídá 7,5 kilometru. Deset tisíc kroků ovšem není v případě tohoto projektu dogma, cíl si můžete nastavit dle svých schopností a možností. „Nejde o to ujít každý den deset tisíc kroků, to je pouze ideální cíl, ale chodit častěji než dosud. Nejlépe každý den, i když to půjde zpočátku třeba jen po velmi malých dávkách a pomalu,“ vysvětlila Sylva Machová, koordinátorka projektu.

Soutěž, v které nejde o vítězství

Podstatné je ovšem nejen se pravidelně hýbat, ale také svoji aktivitu monitorovat. To můžete provádět prostřednictvím k tomu určených aplikací ve fitness náramcích, chytrých hodinkách či mobilních telefonech. Nebo také krokoměrem. Záznam o fyzické aktivitě pak musíte vždy formou screenshotu nebo pomocí GPX souboru nahrát do svého profilu na webu projektu. Využít můžete i spřízněnou aplikaci Na kole Prahou. Za nachozené kroky / kilometry se vám započítají body do soutěže, jejíž vítězové budou slavnostně vyhlášeni a hmotnými cenami odměněni 20. listopadu v Bruntálu.

Foto: Petr Manuel Ulrych Iniciátor výzvy Jaroslav Martinek z Partnerství pro městskou mobilitu Foto: Petr Manuel Ulrych

Byť je projekt postaven jako soutěž, do které se vedle jednotlivců mohou zapojit také týmy či města, smysl projektu je podle jeho iniciátora Jaroslava Martinka z Partnerství pro městskou mobilitu jiný. „O vítězství tady vůbec nejde. Hlavně ohrožené skupiny chceme motivovat k pravidelnému pohybu,“ uvedl při včerejším slavnostním zahajování projektu Martinek a vysvětlil, že pravidla jsou nastavena tak, aby prostřednictvím bonifikace podpořila v pravidelném pohybu zejména osoby s vyšším věkem a nadváhou.

Říjnová novinka: virtuální pouť

Dalším efektem projektu by měla být podpora místních komunit. „Proto jsme i přišli s nápadem virtuální pouti po krásách Česka,“ řekl Martinek.  Pouť je novinkou říjnového kola výzvy. Její trasa měří 900 km, vede z Mníšku pod Brdy do Bruntálu a má 40 zastavení, během kterých se účastníci dozvědí řadu zajímavých informací. A stejně jako výzva samotná, i virtuální pouť je koncipována tak, aby ji mohl zvládnout prakticky každý účastník. Pokud tedy z jakéhokoli důvodu nechcete nebo nemůžete ujít oněch cca 30 km denně, můžete využít tzv. kouzelného koeficientu a trasu si jeho prostřednictvím zkrátit, resp. její procházení zrychlit. Podrobnosti najdete na Virtuální pouť – 10000 kroků ke zdraví (desettisickroku.cz).

Zapojit se mohou i města

Foto: Petr Manuel Ulrych

Celá výzva probíhá v úzké spolupráci s jednotlivými městy, která své občany v chůzi aktivně podporují. Obyvatele o výzvě informují a připraví pro ně nejen zajímavé ceny, ale i příznivé podmínky. Poskytnou jim tipy na zajímavá místa k navštívení a následně s nimi spolupracují na procesech zlepšování města. Jedním z takových měst je i Praha. Včerejšího zahajování říjnového kola se proto zúčastnil mj. i Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí. Ten připomněl, že ne náhodou odstartovala výzva na Mezinárodní den seniorů. „Tato skupina potřebuje podpořit, aby se zapojila do komunitních aktivit, a právě chůze je k tomu ideální příležitostí,“ řekl Hlubuček a dodal, že senioři patří mezi skupiny nejvíce ohrožené jakoukoli epidemií a zapojení do výzvy může přispět ke zlepšení jejich kondice a odolnosti.

Jak už bylo uvedeno, pro zaznamenávání pěších cest po Praze bude možno využít aplikaci Na kole Prahou, která je od 1. října rozšířena o množství zajímavých funkcí pro chodce. Jedná se o funkce nejen navigační, ale i statistické, motivační a informační. Aplikaci tak bude možné využívat jak k plánování zajímavých pěších tras, tak i ke sledování ušlých kilometrů. „Město nyní intenzivně pracuje na propojení tak, aby do systému výzvy deseti tisíc kroků bylo možné zaznamenané trasy z aplikace Na kole Prahou velmi jednoduše posílat. Data o pohybu z aplikace jsou také využívána při plánování nové infrastruktury pro chodce i cyklisty,“ přiblížila Karolína Klímová, která se na pražském magistrátu specializuje na chodce.

Autor

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více