Rodinný pivovar Chodovar v Chodové Plané na Tachovsku, známý svými pravými pivními lázněmi, začal v říjnu nabízet hostům další novinku – léčivé zábaly v pivním mlátě.
Tyto originální zábaly fungují jako rašelina a léčivá bahna, ale kromě prohřívání těla zajistí výživu pokožky minerály, vitaminy B a sacharidy. Zájemci o tuto proceduru se nechají pomazat mlátem a zabalit na 30 až 40 minut do termonosiče. Následné masáže jsou pak účinnější. Cena zábalu bude kolem 200 korun. Mláto, které půjde do pivních lázní výhradně z Chodovaru, obsahuje hodně živin. Originální procedura, která se provádí pod dohledem lékařů a balneologů, zvláčňuje a zpevňuje kůži a podkoží.
Chodovský pivovar nabízí pivní zábaly jako jediná firma v Česku. Podle slov ředitele pivních lázní, hotelu a restaurace Mojmíra Prokeše se dá očekávat, že zábaly budou stejně populární jako masáže v čokoládě, za nimiž jezdí do nedalekých Karlových Varů stovky hostů. Podobně atraktivní jsou masáže horkými kameny.
Další novinky pro návštěvníky
V Pravých pivních lázních v Chodové Plané se už půldruhým rokem koupou hosté ve vanách s pivem a speciální pěnivý mok při tom užívají i vnitřně.
Spolu s pivními zábaly firma dále zahájila nové masáže – sportovní, antistresové a lymfatické a jako jejich doplněk inhalaci vlastní minerální vody Ilsano proti nemocem dýchacích cest. Další novinkou jsou pitné kúry z kašny na zahradě hotelu, kde hosté popíjejí Ilsano. „Půllitr této velmi silné minerální vody denně předepisovali lékaři do roku 1992 proti infarktu a mozkové mrtvici,“ uvedl Mojmír Prokeš. Obsahuje jako jediná dvojmocné železo, které tělo snadněji odbourává. Vylepšuje srážlivost krve a pomáhá krvetvorbě.
V Chodovaru také vzniká z bývalé sladovny druhá stylová restaurace se 152 místy. Otevřená by měla být v první čtvrtletí příštího roku. Bude opět stylová s klenbami a sloupy, starou českou kuchyní, zdravými jídly z ryb a specialitami z piva. Nová restaurace by měla být hlavně pro hosty hotelu U sládka.
Sedmým rokem fungující restaurace Ve skále v bývalých sklepích pivovaru je totiž trvale obsazená. Například za období červen až srpen tam měli podle Prokeše 110 000 hostů, což bylo téměř shodně jako za celý loňský rok. V prostorách bývalé sladovny budou rozšířeny suché procedury lázní. Pivovar příští rok plánuje stavbu bazénu 6 x 8 metrů.
O lázně je velký zájem, víkendy jsou blokované zhruba šest týdnů dopředu. Jde o hosty z celé Evropy, Ameriky a Asie. Pivovarskému hotelu U sládka se 117 lůžky, fungujícímu 2,5 roku, letos vzrostla obsazenost na 65 procent, meziročně o pětinu. Do pivnice Ve skále pro 260 hostů přišlo loni 120 000 lidí, polovina ze zahraničí. Dva roky fungující hotel U sládka loni zvýšil obsazenost na 65 procent, meziročně o 80 procent.
Rozšířením nabídky chce Chodovar zvýšit průměrný pobyt hosta z 2,2 na čtyři noci. Aktivity zaměřené na pivní turistiku mu loni zajistily třetinu ze 150 milionů Kč tržeb a jejich podíl roste.
Boj proti plagiátorům pivních lázní
Chodovar zároveň zvažuje právní kroky proti plagiátorům svých pivních lázní, které považuje za svůj ojedinělý projekt. Jeho registrovanou značku Pravé pivní lázně (PPL) prý využívají bez povolení někteří podnikatelé. Jedná se zejména o minipivovar Novosad a syn v Harrachově, který pivní lázně otevřel v letošním roce (viz strana 59). „Jde o zcela okopírovaný náš projekt, připravujeme právní kroky,“ říká k tomu Mojmír Prokeš, který chce s harrachovským pivovarem jednat přes patentovou, známkovou a právní kancelář.
Majitel harrachovského pivovaru František Novosad obvinění z plagiátorství značky Pravé pivní lázně vyvrací. „Z právního hlediska výraz Pravé pivní lázně nepoužívám. Toto slovní spojení jsem ani nikdy nevyslovil,“ odpověděl na dopis Mojmíra Prokeše Novosad. „Celý areál pivovaru Chodovar je postavený na základech původního hradu z 13. nebo 14. století. Aby někdo zbudoval shodné zařízení, je nemožné. Takže i naše zařízení pivních lázní je zákonitě odlišné. Obavy z konkurence, která je na druhém okraji České republiky, jsou podle mého názoru neopodstatněné,“ dodává Novosad, který chce celou záležitost řešit přímo s vlastníky společnosti Chodovar s.r.o.
Jak ukazují čísla za rok a půl provozu, Chodovské pivní lázně jsou velmi úspěšný projekt. A mají o něj zájem i další provozovatelé. Podnik eviduje zájemce o franchising PPL například z Poděbrad a Luhačovic. Podmínkou pro přidělení licence, na níž nechce Chodovar vydělávat, je, že podnikatel nabídne stejnou kvalitu služeb a bude odebírat pivo Chodovar. Firma, která už připravuje franchisovou smlouvu, neplánuje, že by z tohoto obchodního modelu získávala velké platby. Zaškolí personál a poskytne stavební podklady. „Nechceme ale, aby někdo nabízel služby pod naší hlavičkou například v plastových vanách,“ řekl Prokeš. Chodovar nabízí propojení internetových stránek, kde bude odkaz na všechny poskytovatele ojedinělých služeb.
Text: Jiří G. Souček
(Zdroj: ČTK, Deník a Pivovar Chodovar)
Foto: archiv Pivovaru Chodovar
www.chodovar.cz