Ve dnech 15. – 16. května 2008 se v Praze konalo 48. zasedání Komise pro Evropu Světové organizace cestovního ruchu při OSN (UNWTO) – druhé největší regionální komise v rámci této organizace. Přítomni byli představitelé z 32 zemí včetně nových členů z Černé Hory a Tádžikistánu. Hostitelem a spoluorganizátorem tohoto významného zasedání bylo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Na zasedání zastupoval Českou republiku první místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Nestává se každý den, že vrcholná organizace světové turistiky jedná v České republice, a proto jsme, na rozdíl od jiných médií, nemohli na tomto setkání chybět.
Zasedání Komise UNWTO pro Evropu proběhlo v kongresovém sálu hotelu Ambassador
|
Jak zdůraznil generální tajemník UNWTO Francesco Frangialli při zahajovacím projevu, světový cestovní ruch zaznamenal přes zhoršující se podmínky v minulém roce 6% růst, čímž překonal všechny předpoklady. S počtem 898 milionů příjezdů zahraničních turistů dosáhl nového rekordu. Z tohoto počtu jen Evropa zaznamenala 480 milionů příjezdů. To dokazuje mimořádnou odolnost tohoto odvětví. Avšak pro nastávající období nejsou výhledy moc růžové. Za situace, kdy světová ekonomika musí čelit značnému zpomalení kvůli nestabilitě na světových trzích, pokračujícím válečným konfliktům, rostoucím cenám ropy, základních potravin atd., se není co divit.
Chřipka
Existuje však ještě vážnější hrozba pro světový cestovní ruch ve formě očekávané chřipkové pandemie. Zatímco se tento obor poměrně rychle vzpamatoval z teroristických útoků na USA (9/2001) a ze zničujícího tsunami v jihovýchodní Asii (12/2004), nebylo to tak v případě SARS, který se sice rozšířil jen do 30 zemí, ale tato skutečnost odradila turisty od cestování do mnohem většího počtu cílů. Chřipková pandemie by nejen zabila mnoho milionů lidí, zvláště v rozvojovém světě, ale mohla by zasáhnout cestovní ruch zdrcující ranou na mnohem delší dobu. „Otázka není jestli,“ řekl Frangialli, „otázka je kdy. A až to vypukne, hranice pro cestovní ruch budou zavřeny. Proto spolupracujeme úzce se Světovou zdravotnickou organizací, abychom byli co nejvíce a co nejlépe připraveni.“
Klima
Probíhající klimatické změny představují další výzvu pro všechny v cestovním ruchu. Jak uvedl Frangialli, cestovní ruch není jenom obětí klimatických změn. Do určité míry k nim také přispívá. Podle odhadů UNWTO turistika je odpovědná za 5 % skleníkových emisí, z toho polovinu způsobuje letecká doprava, zbytek místní doprava, ubytovací a jiné služby cestovního ruchu. „Není to snadné, ale budeme muset taky změnit svoje chování a víc prosazovat nové technologie. Musíme více diverzifikovat a najít nové produkty. Zatímco se lyžování ve středně vysokých polohách stává problematickým, tak se musíme více soustředit na jiné možnosti, které tyto lokality nabízejí, například lázeňství,“ nastínil Frangialli.
Mezi VIP hosty zasedání byli mj. (zprava) 1. náměstek ministra pro místní rozvoj Jiří Vačkář, prezident Svazu léčebných lázní České republiky Eduard Bláha, ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška a Milan Sedláček, vrchní ředitel Sekce ekonomické spolupráce a zahraniční prezentace Ministerstva zahraničních věcí ČR
|
Na tiskové konferenci po zahájení zasedání vyzvedl Frangialli nenahraditelnou úlohu UNWTO při rozvoji světového cestovního ruchu. Určitým milníkem pro organizaci byl rok 2003, kdy se stala specializovanou agenturou OSN se stejným statutem jako má například UNESCO. Tento statut znásobil její mezinárodní autoritu a umožnil mnohem efektivnější prosazování odvětví cestovního ruchu na světové úrovni. Vždyť UNWTO se také zabývá základními problémy lidstva, jako jsou chudoba, ekonomický rozvoj a lidská práva. „A přitom,“ řekl Frangialli vehementně, „nesmíme zapomenout, že v rozvinuté části světa, cestování a dovolená jsou považovány za základní lidskou potřebu.“
Politika cestovního ruchu a lidé
Druhý den probíhal seminář za účasti zástupců z řad členů UNWTO a české odborné veřejnosti s názvem „Politika cestovního ruchu a problematika lidských zdrojů“. Seminář oficiálně zahájili generální tajemník UNWTO Francesco Frangialli a náměstek ministra pro místní rozvoj Jiří Vačkář.
Eduardo Fayos-Sola zkritizoval, že vzdělávání v cestovním ruchu není často v souladu se současnými požadavky
|
„Budeme muset změnit svoje chování a víc prosazovat nové technologie. Musíme více diverzifikovat a najít nové produkty,“ řekl Francesco Frangialli, když hovořil o klimatických změnách ve vztahu k cestovnímu ruchu
|
Frangialli však přišel poněkud pozdě, po zřejmě podnětné diskusi s pražským primátorem Pavlem Bémem. Než zahájil svůj oficiální projev, konstatoval s určitou zjevnou radostí, že pražský primátor souhlasil s tím, že Praha musí umožnit regionům podílet se na výhodách, které jí plynou z cestovního ruchu.
Klíčovou přednášku na téma lidských zdrojů a řízení v cestovním ruchu přednesl dr. Eduardo Fayos-Sola, představitel UNWTO pro Evropu. Podrobil vzdělání v oboru cestovního ruchu zdrcující kritice. „Často není v souladu se současnými požadavky,“ konstatoval a dodal: „Obor cestovního ruchu sice nabízí mladým lidem vzdělání, ale nenabízí jim profesní kariéru.“ Zdůraznil, že při koncipování politiky cestovního ruchu úředníci musí zapojit lidi, kteří pracují přímo v cestovním ruchu, a že taková politika nemůže být na základě pouhého akademického poznání. „Stát už nemá totální kontrolu, ale může hrát roli jakéhosi styčného bodu pro všechny hráče,“ konstatoval Eduardo Fayos-Sola.
Na programu zasedání byly také tři odborné panely, kde se diskutovalo o aktuálních otázkách cestovního ruchu
|
Seminář se skládal ze tří odborných panelů, kde čeští zástupci nebyli jen přítomní, ale také hráli, naštěstí, aktivní a pozitivní roli. První se zabýval politikou cestovního ruchu v roce 2008 a dalších letech, kde mimo jiné Zdeňka Petrů z katedry cestovního ruchu VŠE mluvila o řešení strategických problémů. Druhý panel, kde Jaromíra Kotíková z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (VÚPSV) ukázala svoji odbornost, se zabýval rozvojem lidských zdrojů. Mimořádně zajímavý až překvapivý byl příspěvek Rakušana dr. Klause Ennemosera, předsedy soukromé hotelové školy Villa Blanca v Innsbrucku: „Je velký problém přilákat mladé lidi pracovat v pohostinství. U nás chybí kolem 40 000 pracovníků. V rámci Evropy potřebujeme zvýšit migraci. Vždyť my jsme všichni Evropané, že!“ Na druhé straně panelistka Stela Baltova z bulharské Státní agentury pro cestovní ruch vylíčila, jak emigrace z Bulharska škodí domácímu cestovnímu ruchu: „My bychom také uvítali, kdyby pracující ze sousedních zemí přišli k nám.“ Pak stojíme před poměrně složitým a kontroverzním problémem, protože imigrace v jedné zemi automaticky znamená emigraci z jiné. Kdo potom získá, a kdo ztrácí?
Česko na zasedání zastupoval ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek
|
Zážitkem pro delegáty bylo setkání s pravým českým medvědem
|
Poslední a možná nejdůležitější panel se zabýval případovými studiemi v oblasti politiky cestovního ruchu ve vztahu k lidským zdrojům. Českou republiku reprezentovala Blažena Křížová z odboru cestovního ruchu MMR, která důsledně připravila powerpointovou prezentaci o politice cestovního ruchu v České republice. Pro některé přítomné její prezentace byla možná nudná. Uvědomme si ale, že paní Křížová je velice zkušená úřednice, nikoli bavička banánorybičkového typu. Možná proto perfektně v srozumitelné angličtině prokázala propracovanost české politiky cestovního ruchu, která je naprosto v souladu s politikou UNWTO.
Na semináři vystoupili i zástupci Ázerbájdžánu, Bulharska, Francie, Chorvatska, Německa, Rumunska, Srbska, Španělska a dalších členských zemí.
Plynulý a na úrovni
Ti, kteří vymysleli doprovodný program pro delegáty zasedání evropské komise UNWTO v Praze, jim zjevně chtěli ukázat celou škálu vynikajících možností, kterou Praha pro takové akce nabízí: od poněkud rozveseleného „welcome drinku“ v restauraci Vojanův dvůr na Malé Straně přes nóbl (jak by řekl „pan Novák“) večeři s divočinou v nádherných prostorách Španělského sálu Pražského hradu a krásný program u Křižíkovy fontány až k romantickému večernímu výletu po Vltavě. Ze všech zážitků budou asi delegáti nejvíce vzpomínat na setkání s pravým českým medvědem na Výstavišti u fontány. Naštěstí tento medvěd nebyl určen k porcování, aby sloužil k popularitě nějakých poslanců, ani aby naporcovaný zahnal delegátům hlad, což ovšem nemohlo během celého zasedání nastat. Možná by takový vzácný tvor mohl sloužit jako chlupatý symbol udržitelného rozvoje cestovního ruchu ve střední a východní Evropě. Vždyť to je také jedna z nejdůležitějších zásad UNWTO, že?!
Text: Fred Rooks
Foto: M.I.P.
O co šlo
Zasedání Komise UNWTO pro Evropu vyplnilo celý první den pražského jednání v kongresovém sálu hotelu Ambassador. Druhý den při šálku kávy jsem požádal novou a příjemně okouzlující předsedkyni Komise pro Evropu Phoebe Katsouris, která mimochodem je také generální ředitelkou Kyperské centrály cestovního ruchu, aby mi stručně vysvětlila, o co jim na zasedání šlo.
„Mimo jiné komise diskutovala plán činnosti na období 2010 – 2011. Hlavní záležitostí národních organizací cestovního ruchu je řízení tohoto odvětví. Musíme radikálně změnit prostředí, ve kterém pracujeme. V cestovním ruchu probíhají velké změny a jedinou jistotou je, že budou pokračovat. Musíme být připraveni adaptovat se a operovat efektivně podle daných podmínek. Například struktura distribuce se výrazně mění. Dnes máme úplně jiný obraz leteckého sektoru hlavně díky nízkonákladovým společnostem. To platí stejně pro touroperátory, kde probíhají sloučení a fúze, které vedou k novým modelům podnikání.
Národní centrály cestovního ruchu musí být připraveny, aby se dokázaly vypořádat s těmito změnami. Velká změna se týká technologie, která značně posílila postavení spotřebitele. Dnešní cestovatel může porovnávat nabídky mnohem důkladněji než kdykoliv předtím. To je hnací síla, která nutí společnosti změnit svoje metody podnikání. Pro destinace je už mnohem větší konkurence, protože většina států již vybudovala svoji infrastrukturu a soutěží tvrdě v mezinárodní aréně. Diskutovali jsme o tom, jak je nutné, aby se národní centrály cestovního ruchu transformovaly z organizací pro marketing a propagaci na integrované agentury cestovního ruchu, které se zabývají makroekonomickým plánováním. Tohle můžeme dělat jedině ve spolupráci se všemi ostatními hráči. Jakékoliv rozhodnutí musí být kolektivní.
Musíme mít možnost sjednotit zdroje i z jiných ministerstev, regionů, měst a obcí a zejména z privátního sektoru. Nezapomeňte, že privátní sektor se skládá z mnohem více oborů, než jsou jen hotely, restaurace, cestovní agentury, touroperátoři a dopravci. To se týká všech podniků, které mají ekonomický zájem na rozvoji cestovního ruchu. Musíme se také koordinovat s akademickými institucemi a všeobecně s veřejností, protože cestovní ruch není jen otázkou ekonomické politiky, ale je i kulturní záležitostí. Jestliže to platí pro národní organizace, pak to platí také pro mezinárodní organizaci, jakou je UNWTO. Jestli UNWTO představuje úhrn všech členských agentur, musí reagovat v souladu s jejich skutečnými zájmy. Musí nejen podporovat, ale iniciovat hledání nových forem komunikace, spolupráce a řešení aktuálních problémů. Klíčový úkol naší komise je shromažďovat nejdůležitější požadavky všech evropských členů tak, aby vedení globální organizace mohlo na ně reagovat naprosto odpovědným a transparentním způsobem.“
|