Úzce specializované marketingové kampaně sloužící k zásahu specifických cílových skupin, ale i crossmediální kampaně na podporu regionů České republiky či konkrétních produktů cestovního ruchu. Zahraniční zastoupení agentury CzechTourism lákala v loňském roce miliony turistů z celého světa a uspořádala desítky specializovaných B2B akcí.
Přímé linky: nově z Toronta, Šanghaje i Čcheng-tu
Co je crossmediální kampaň?
Za crossmediální bývá označována kampaň, ve které odkazuje komunikační sdělení v jednom médiu na sdělení v médiu jiném. Předání kompletního sdělení vyžaduje interakci příjemce (proklik na navazující sdělení apod.).
|
Marketingová podpora nových, ale i stávajících dopravních spojení mezi Českou republikou a světovými metropolemi letos silně rezonovala na vzdálených trzích, kde sérii aktivit připravilo zahraniční zastoupení v New Yorku s působností pro Kanadu (nové přímé spojení Praha–Toronto), v Šanghaji (nové přímé spojení Praha–Šanghaj) či v Pekingu (Praha –Čcheng-tu).
Nové přímé letecké spojení mezi Torontem a Prahou podpořila květnová kampaň na sociálních sítích připravená ve spolupráci s Air Canada (Facebook oslovil 600 000 uživatelů) i roadshow připravená ve spolupráci s aerolinkou Air Transat a touroperátorem Transat Holidays. „Díky roadshow i tradeshows se nám podařilo oslovit 1 200 cestovních kanceláří z oblasti Ontaria, Quebecu a Britské Kolumbie. V rámci jarního zahájení prodeje letenek z Toronta do Prahy jsme uspořádali speciální networkingovou akci se školením, Českou republiku jsme představili také médiím a odborníkům sdružujícím se pod Travel Massive komunitou,“ dodává Jiří Dužár, digital marketing & strategy manažer zahraničního zastoupení v USA.
Čínská letecká společnost China Eastern slavnostně zahájila pravidelné letecké spojení mezi Prahou a Šanghají v červnu. Zahraniční zastoupení v Šanghaji k této příležitosti připravilo destinační prezentaci regionů České republiky. Střední Čechy byly cílem studijní cesty pro média a přední touroperátory z provincie Sečuán, kterou spolu s agenturou CzechTrade a Středočeským krajem pořádala pekingská pobočka CzechTourism u příležitosti spuštění dalšího přímého leteckého spojení – z Čcheng-tu.
Střední Čechy byly cílem studijní cesty pro média a přední touroperátory z provincie Sečuán
|
Marketingové podpory se dostalo i stávajícím dopravním spojením, on-line kampaň s leteckou společností Vueling připravilo zahraniční zastoupení ve Francii. Českou republiku doporučilo těm, kteří na webových stránkách zvažovali jako cílovou destinaci např. Vídeň či Budapešť. Na podporu letů do Prahy byla zaměřena též cobrandová kampaň připravená zastoupením v Německu a pořádaná spolu s letištěm Praha a Eurowings. Praha lákala k návštěvě i na letišti v Amsterodamu, moravská metropole zase v Eindhovenu. Přímé letecké spojení nově nabízí nejen Nizozemsko ale i Lucembursko. Do Prahy, ale i Karlovarského kraje, který nedávný úbytek ruských turistů pocítil nejvíce, vedl poté společný press trip CzechTourism Jekatěrinburg a ČSA zaměřený na podporu nových letů z Kazaně a Ufy do Prahy.
Aktivitami zahraničních zastoupení se prolínalo hlavní marketingové téma pro rok 2016, které vzpomínalo na 700. výročí narození císaře Karla IV.
|
Partnerství s aerolinkami KLM, Air France či Turkish Airlines přivedla za nejznámějšími českými turistickými cíli, kulturou, gastronomií ale i duchovní architekturou významné novináře a touroperátory z Latinské Ameriky a asijských zemí. Říjnová série prezentací a workshopů představila Českou republiku spolu se zeměmi Visegrádské čtyřky na dynamicky se rozvíjejících a bonitních trzích jihovýchodní Asie – v Singapuru, Malajsii, Thajsku, Indonésii a na Filipínách. „Pro stimulaci objemu aktuálně rostoucího incentivního turismu, skupinových balíčků, cestování bohatých rodin či v případě Filipín tzv. poutních cest je kvalitní letecké spojení prvořadé. Jsme potěšeni, že i loni byla generálním partnerem akce společnost Turkish Airlines, která létá do Evropy ze všech pěti destinací a zároveň svými navazujícími lety pokrývá celý středoevropský region včetně Prahy, Budapešti, Košic či Varšavy,“ dodává Jan Urban, ředitel zahraničního zastoupení v Hongkongu, které kromě Taiwanu a Austrálie pokrývá právě jihovýchodní Asii.
Produkty a regiony v zahraničí: Morava, lázně i golf
Marketingové kampaně zahraničních zastoupení se soustředily především crossmediálně, podpora regionů či konkrétních produktů cestovního ruchu zahrnovala kampaně B2B i B2C.
Jedinečnost pivních lázní i atraktivity Karlovarského kraje mohli ocenit čtenáři španělského lifestyle magazínu Objetivo bienestar, lázeňskou tradici Moravskoslezského kraje zase představili ve Velké Británii. Prezentace medicínského turismu na Moravě byla na počátku června připravena pro britské novináře i zástupce cestovních agentur.
Místa spojená s působením Karla IV.
se významně prosadila i ve slovenských tištěných speciálech (Historická revue)
|
Segment luxusní turistiky byl námětem srpnového fam tripu připraveného pro brazilské touroperátory. Turismus zaměřený na nákupy, gastronomii, ale i kulturu a historii byl propagován v Latinské Americe i v rámci veletrhu Travel Week. Českou republiku coby golfovou destinaci propagovalo stockholmské zastoupení CzechTourism ve Švédsku, Finsku i Dánsku, a to v rámci účasti na golfovém veletrhu v Helsinkách i na největším golfovém workshopu IGTM. Takřka celoroční aktivity doplnily i golfové press tripy a propagace na specializovaných portálech. Golfové téma zaujalo také nizozemské touroperátory, kteří připravili speciální golfový produkt, press trip organizovaný ve spolupráci s městem Ostravou zase propagoval region v tamních médiích.
Fenomén labské cyklostezky od jara do podzimu propagovalo zahraniční zastoupení v Německu. Kampaň v médiích doplnil i přeshraniční press trip přímo na Labské stezce. Rodinná dovolená na jižní Moravě byla tématem pro zahraniční zastoupení ve Velké Británii, součástí byla i soutěž o prázdniny v Jihomoravském kraji. Místní gastronomie a kultura se objevily i v kampani zahraničního zastoupení v Jižní Koreji připravené společně s nejvýznamnějším touroperátorem Hana Tour. Kampaň pozvala korejské turisty nejen na samý jih Moravy, ale i do Kroměříže či Olomouce. Morava se, společně s Prahou a Českým Krumlovem, objevila i na velkoformátových polepech soulského metra, a to na páteřní lince č. 7. Obyvatelé Soulu se tak mohli přímo svézt vagonem ve stylu těchto lokalit; kampaň zasáhla 25 milionů cestujících. Na Olomoucké adventní trhy zamířila i cesta pro novináře ze Slovenska, cílem kampaně bylo získat slovenské turisty pro moravské hory, a to především mimo hlavní turistickou sezonu.
Veškeré turistické regiony se poté objevily během roku v polských, litevských a lotyšských médiích – pozvánka na severní Moravu a do Slezska zasáhla na rádiu Katowice milion posluchačů, dvojnásobný počet čtenářů se poté začetl do článku magazínu Życie na gorąco.
Aktivní letní dovolená na kolech spojená s propagací mistrovství světa horských kol byla tématem on-line kampaně v Beneluxu, oslovila 3 miliony potenciálních turistů. V Jižní Koreji se propagovala atmosféra českých a moravských vánočních trhů, zimní romantická dovolená lákala také cestující v oblasti regionálních letišť Velké Británie. Vysoký zásah on-line kampaní, které byly spojeny s prodejci zájezdů a dopravních spojení, zaznamenalo zahraniční zastoupení pro Skandinávii (spolupráce s agenturou Ticket), Španělsko (spolupráce s Online Travel Agency) i USA (spolupráce s rezervačním portálem Hitlist).
Hlavní marketingové téma pro rok 2016, které vzpomínalo na 700. výročí narození císaře Karla IV., se promítalo napříč aktivitami zahraničních zastoupení. Unikátní místa České republiky se dostala do amerického Atlas Obscura a místa spojená s působením Karla IV. se významně prosadila i v italském tisku (např. Tempo Libero) či ve slovenských tištěných speciálech (Historická revue).
Festivaly 2016: České dny v Po-chaj i UNESCO
Prakticky veškeré regiony České republiky byly prezentovány v rámci putovní výstavy památek UNESCO, seznámilo se s nimi přes milion cestujících vídeňského nádraží a statisíce cestujících na bratislavském letišti M. R. Štefánika. Fotografickou výstavu zrealizovalo i zahraniční zastoupení v Japonsku, a to k 20. výročí partnerství Prahy a Kjóta. „Jednou z nových marketingových příležitostí byl historicky první český festival, který jsme ve spolupráci se zastupitelským úřadem zorganizovali na přelomu září a října,“ doplňuje k loňským aktivitám Martina Cílková ze zastoupení pro Japonsko.
Významné festivaly poté připravily či podpořily všechny tři zahraniční zastoupení pro Čínu. České dny v čínském regionu Po-chaj (Bohai), úspěšný koncept, který již představil Českou republiku v dubnu 2015 v Šanghaji, propagoval nejen potenciál cestovního ruchu, ale i gastronomii či služby. Sérii aktivit projektu, na kterém se podílelo Velvyslanectví České republiky v Pekingu, CzechTrade, čínská státní správa (Hebei Tourism Administration, Tianjin Tourism Administration), Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, CzechTourism i české a čínské soukromé subjekty, vyvrcholilo první světovou konferencí o cestovním ruchu s akcentem na udržitelný rozvoj – First World Conference on Tourism for Development a červnovým 16+1 Local Leader Meeting v městě Tchien-ťin.
Zahájení květnového Czech Beer and Tourism Festivalu v Tchien-ťin
|
Úspěšné festivaly se poté odehrály i v Šanghaji (květnový Czech Beer & Love Mayfest propagoval nejen gastronomické, ale třeba i kosmetické a textilní produkty ČR) a v Hongkongu (ANTOR Carnival pořádaný v tamních obchodních centrech).
Podpora B2B – itineráře na míru, roadshow i odborné workshopy
Akce určené pro odbornou veřejnost letos zahrnovaly cílenou podporu produktů. Mezi ně patří italská podpora projektu Grand Tour a Pilsner Urquell s cílem nárůstu prodeje itinerářů s přespáním mimo Prahu nebo série aktivit zahraničního zastoupení v Polsku, které připravilo desítky návrhů cest na míru pro partnery z Polska i Pobaltí (prodej zájezdů polských cestovních kanceláří zaznamenal nárůst cca o 140 %). Spojení s komunitou Travel Massive se vyplatilo například v USA, kde se sérií tří kulturních akcí podařilo oslovit 300 profesionálů.
Nabídku českých regionů propagovala švédská pobočka CzechTourism ve všech zemích Skandinávie a ve Finsku v rámci své roadshow „V srdci Evropy“. Zahraniční zastoupení v Hongkongu uspořádalo představení Karlových Varů, hlavní japonští nákupčí a novináři se seznámili s novými produkty jižních Čech.
Nabídku České republiky pro segment MICE uvedla londýnská kancelář CzechTourism v rámci akce pořádané asociací ANTOR v prostorách britského hradu Leeds. Před frankfurtským veletrhem IMEX se na fam trip zaměřený na incentivní a kongresový turismus vydali nákupčí z Mexika. O novinkách v produktové nabídce České republiky se dočetli také členové největší britské asociace odborníků ABTA ve speciální 10stránkové sekci květnového vydání magazínu ABTA.
Foto: -CzT-
Informace o filmových a televizních kampaních zahraničních zastoupení čtěte v prosincovém vydání COT business. Zprávu z veletržní sezony pak najdete v letošním lednovém vydání, jež vyšlo pod inovovaným názvem COT. |