Zájem o Egypt – jak na horské dráze

Navzdory nepříznivému vývoji v uplynulých letech patří Egypt mezi turistické destinace budoucnosti. Mezinárodní experti mu předpovídají rychlý ekonomický rozvoj a s ním související růst klíčových parametrů cestovního ruchu. Letošní dosavadní vývoj dává těmto úvahám za pravdu.

Češi v Egyptě

Egypt je oblíbenou destinací i českých turistů. Asociace cestovních kanceláří očekává, že letos zemi navštíví 260 000 až 280 000 Čechů a že se Egypt zařadí do první pětky nejpopulárnějších destinací pro letecké zájezdy. Nejoblíbenější destinací českých turistů je Chorvatsko, které by do konce letošního roku mělo navštívit 850 000 Čechů.

 
Spolu s Kolumbií, Indonésií, Vietnamem, Tureckem a Jižní Afrikou patří Egypt do skupiny zemí označovaných podle jejich iniciál jako CIVETS. Jedná se o země, u kterých se v příštích desetiletích očekává rychlý ekonomický vývoj. Experti je považují za perspektivní kvůli jejich rozvinutým finančním systémům, politické stabilitě (zejména v porovnání s minulými desetiletími), řízené inflaci a také sílící mladé populaci. Společná je těmto zemím také pozornost, kterou věnují rozvoji cestovního ruchu jako podstatné části svých ekonomik – klíčové jsou zejména investice do marketingu a do dopravní a další související infrastruktury. Jedním z hlavních parametrů, který vypovídá o vývoji v jednotlivých zemích, je tzv. složená roční míra růstu. Ta je sice v Egyptě pro období 2016–2021 předpovídána v rámci CIVETS (jen ve výši 1  %) jako nejnižší, ale v porovnání s 9procentním poklesem v letech 2011–2016 jde o podstatné zlepšení.

Graf 1 Vývoj mezinárodních příjezdů do Egypta v letech 1995–2016 (v mil. osob)

 Graf 1 Vývoj mezinárodních příjezdů do Egypta v letech 1995–2016 (v mil. osob)

Jak známo, příjezdy do Egypta utrpěly v uplynulých letech několik ran v důsledku teroristických činů. Poté, co v říjnu 2015 došlo ke katastrofě ruského letadla na letišti v Sharm El-Sheikh, zaznamenaly příjezdové statistiky významný propad. Rusko a Velká Británie – tedy dva pro Egypt klíčové trhy – zastavily do této severoafrické destinace přímé lety; k poklesu příjezdů ale došlo i u ostatních zdrojových trhů.

Sázka na bezpečnost, Číňany a Araby

Cestovní ruch je pro Egypt klíčovým odvětvím, a proto není divu, že tamní vláda dělá vše pro to, aby země znovu získala důvěru mezinárodních turistů. Jedná se zejména o investice do zlepšení bezpečnosti letišť. Ještě v prosinci 2015 podepsala egyptská vláda s britskou poradenskou firmou smlouvu ve výši 32 milionů dolarů, která měla za cíl zvýšení bezpečnosti vzdušných přístavů v zemi, což byl základní předpoklad pro stabilizaci situace a obnovení pravidelných leteckých linek. Bezpečnostní situace na egyptských letištích se díky tomu zlepšila natolik, že v září tohoto roku mohl ruský ministr dopravy Maxim Sokolov pustit do světa myšlenku o tom, že již během října by mohly ruské letecké společnosti obnovit lety do Egypta. Konkrétní datum, ke kterému by tak mělo dojít, však do uzávěrky tohoto vydání COT nezaznělo. Neoblomná je naopak britská pre­miérka Theresa May, která ani přes opakované výzvy od egyptských úřadů nehodlá zrušit zákaz letů britských společností do sinajského letoviska Sharm El-Sheikh. Výpadek ruských a britských turistů je jen zčásti kompenzován vyššími příjezdy z některých jiných zemí, například z Číny či Japonska.

Cestovní ruch Egypta v číslech (2016)

 Cestovní ruch Egypta v číslech (2016)

Zdroj: GlobalData

Příjezdy z Číny dosáhly vrcholu v roce 2010, kdy Egypt navštívilo cca 110 000 čínských turistů, pak ovšem došlo k výraznému poklesu. Od roku 2013 se ale počty Číňanů v egyptských statistikách opět zvyšují. V loňském roce fungovalo mezi oběma zeměmi 15 pravidelných a charterových letů týdně, letadla čínských dopravců přistávala v Luxoru, Káhiře a Hurghadě.

Rovněž v případě příjezdů z Japonska došlo v roce 2011 kvůli politické nestabilitě k radikálnímu propadu. Zatímco v roce 2010 registrovali egyptští statistici asi 130 000 příjezdů z Japonska, o tři roky později již jen necelých 10 000. K obnově přímých charterových letů došlo až v dubnu loňského roku, kdy v Luxoru přistál charterový let z Ósaky s 230 cestujícími na palubě. Analytici Global Data předpovídají, že příjezdy ze země vycházejícího slunce budou v příštích letech průběžně stoupat.

Egypt samozřejmě nespoléhá jen na opětovný růst příjezdů z tradičních trhů, aktivně se snaží oslovovat (mj. tříletou kampaní na sociálních sítích #ThisIsEgypt) potenciál­ní návštěvníky i v jiných zemích. Marke­tingové aktivity zaměřené na propagaci letovisek u Rudého moře tak rozvíjí třeba v Indii, konkrétně v Dillí, Bombaji, Kalkatě a Bengalúru. Cílem egyptských úřadů je také zlepšit možnosti leteckého spojení s Indií. V centru pozornosti jsou zejména indičtí poutníci, kteří při svých cestách do Betléma často navštěvují i Egypt.

Graf 2 – Mezinárodní příjezdy do Egypta podle zdrojových regionů v roce 2016

 Graf 2 – Mezinárodní příjezdy do Egypta podle zdrojových regionů v roce 2016

Zdroj: GlobalData

Klíčovým trhem jsou pro Egypt logicky i další arabské státy. Jen pro ilustraci – turisté ze zemí Blízkého východu představovali v loňském roce asi třetinu všech zahraničních hostů v Egyptě. K dalšímu růstu příjezdů z Libanonu, Kuvajtu, Jordánska a Saúdské Arábie by mělo přispět plánované zjednodušení vízových povinností pro občany těchto zemí.

Vše výše uvedené by mělo podle analytiků společnosti GlobalData v příštích letech znamenat mírný růst počtu příjezdů do Egypta. Do roku 2021 by mezinárodní příjezdy měly dosáhnout hodnoty 6,1 mil. turistů. Rekordní příjezdy zaznamenal Egypt v roce 2010, kdy zemi navštívilo více než 14 milionů zahraničních turistů. Vývoj mezinárodních příjezdů do Egypta zachycuje graf 1.

2017: velmi pozitivní výsledky

Dosavadní výsledky letošního roku napovídají, že rok 2017 se do egyptských příjezdových statistik zapíše jako poměrně úspěšný. Jak uvedla agentura ČTK, vzrostly příjmy země z cestovního ruchu za prvních devět měsíců letošního roku meziročně o 211,8 procenta na 5,3 miliardy dolarů (116,2 miliardy Kč). V roce 2016 celkové příjmy z turistiky činily 3,4 miliardy USD. S odkazem na činitele egyptské vlády to nedávno uvedla agentura Reuters. Počet turistů se za devět měsíců zvýšil o 55,3 procenta na 5,9 milionu, přičemž počet turistů z Evropy vzrostl o 85 procent na 3,2 milionu.

Cestovní ruch má pro egyptskou ekonomiku zásadní význam, je mimo jiné jedním z hlavních zdrojů deviz a pracovních míst. Na celkovém hrubém domácím produktu (HDP) země se podílí více než 11 procenty a na devizových příjmech zhruba pětinou. V cestovním ruchu je v Egyptě zaměstnáno asi 733 000 lidí.

Zlepšit konkurenceschopnost země pomohl také program pomoci od Mezinárodního měnového fondu (MMF) v objemu 12 miliard USD, podepsaný loni. Jeho součástí je uvolnění směnného kurzu egyptské měny.

Foto: Shutterstock.com

foto
Petr Manuel UlrychC.O.T. media
šéfredaktor časopisu COT a portálu iCOT.cz
petr.ulrych@cot.cz
 

Autor

Nejnovější články z rubriky Afrika

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

JAR: provoz výletního Modrého vlaku kvůli nehodám přerušen

V Jihoafrické republice včera kvůli opakovaným nehodám přerušili provoz luxusního vlaku mezi Kapským Městem a Pretorií. Jde o výletní soupravu zvanou Modrý vlak, která turisty trasou dlouhou 1 600 kilometrů veze dva dny.

Číst více
Foto: Letiště Praha

Zimní novinky Čedoku? Přímé lety do exotiky

Cestovní kancelář Čedok představila nabídku exotických zájezdů na zimní sezonu. Její klienti mohou vybírat z cest do Dominikánské republiky, na Zanzibar, Maledivy a nově také do Keni a Mexika. Do dálkových destinací bude létat z Letiště Václava Havla Praha...

Číst více