V adresáři škol vedeném Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) je pod oborem 65 Gastronomie, hotelnictví a turismus evidováno celkem 274 subjektů, z toho je 257 středních škol a 17 vyšších odborných škol. Obor je dále akreditován na 14 vysokých školách v Česku. Ve školním roce 2018/2019 bylo přijato do 1. ročníků tohoto oboru celkem 9 122 žáků.

Střední školy navštěvuje zhruba 400 000 žáků, z toho na střední odborné školy jich připadá přibližně 250 000. Za uplynulých pět let se počet žáků navštěvujících obor Gastronomie, hotelnictví a turismus snížil o 26,5 %, tj. o 3 045 osob, a celkový podíl žáků v tomto oboru v celostátním srovnání se dlouhodobě pohybuje mezi 11 a 14 %. Tento pokles je ze všech sledovaných oborů nejvyšší. Ročně obor absolvuje 6 až 7 tisíc žáků. Podle údajů MŠMT bude v následujících letech přicházet do středních škol více žáků než v letech předchozích. Ve srovnání let 2024 a 2015 to bude o 38 % žáků více (viz graf).
Graf – Vývoj patnáctiletých v České republice

Zdroj: Národní ústav pro vzdělávání, MŠMT, 2018
V rámci Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR ČR) je ustavena vzdělávací sekce, která se problematice odborného vzdělávání v oborech hotelnictví a gastronomie pod vedením jejího předsedy Ing. Pavla Hlinky dlouhodobě věnuje. Zároveň se tato profesní asociace snaží zviditelňovat a podporovat kvalitní školy a od roku 2010 uděluje titul „Škola roku“ (viz tabulku).
Tab.: Držitelé titulu Škola roku udělovaného AHR ČR v letech 2010–2018
Rok |
Název školy |
2010 |
Střední odborné učiliště gastronomie, Praha 10 |
2011 |
Hotelová škola, Obchodní akademie a Střední průmyslová škola, Teplice |
2012 |
Střední škola hotelnictví a gastronomie SČMSD Praha, s. r. o., Praha 9 |
2013 |
AHOL Střední škola gastronomie, turismu a lázeňství, Ostrava |
2014 |
SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, s. r. o., Znojmo |
2015 |
Vysoká škola ekonomická v Praze – katedra cestovního ruchu fakulty mezinárodních vztahů |
2016 |
Hotelová škola, Vyšší odborná škola hotelnictví a turismu a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Poděbrady, příspěvková organizace |
2017 |
Soukromá hotelová škola Bukaschool, s. r. o., Most |
2018 |
Vysoká škola hotelová v Praze 8, spol. s r. o. |
Ve středním odborném školství se přesto jedná o pátý nejvyhledávanější studijní obor. Dlouhodobě vzrůstá počet žáků s dyspraxií, která je specifickou poruchou učení vyjadřující snížení pohybové schopnosti. Tito žáci jsou limitováni zejména ve výuce odborných předmětů a při vykonávání praxe. Při zajišťování praktického vyučování je nutná spolupráce škol se zaměstnavateli s cílem zvýšit zájem o gastronomické obory. Největšími problémy jsou nezájem uchazečů o odborné vzdělávání, preference oborů vzdělání s maturitní zkouškou a nezájem žáků o vybraný obor vzdělání, přičemž žáci se vyhýbají nejen teoretickému vyučování, ale i praxi. Významně vzrůstá počet žáků, kteří předčasně ukončují vzdělávání. K závěrečným zkouškám na středních odborných učilištích jde často méně než 50 % žáků, kteří byli ke studiu přijati.

Podle údajů Hospodářské komory ČR a Národního ústavu pro vzdělávání (2018) by si ve skupině oborů 65 znovu vybralo stejný obor asi 53 % žáků (méně než průměr) a hlavními důvody, proč by si žáci zvolili jiný obor, jsou ztráta zájmu o obor a nízké mzdy. Zájem o práci v daném oboru je nízký, pouze 24 % žáků předpokládá, že se uplatní v oboru a 42 % si chce práci hledat v příbuzném oboru. Zpravidla dobře je hodnocena úroveň znalosti cizího jazyka, naopak slabší je úroveň práce na PC.
Výstižně formulovala požadavky na smysluplnou revizi rámcových vzdělávacích programů (RVP) v dubnu 2019 ředitelka Hotelové školy v Poděbradech PhDr. Jana Podoláková na odborném workshopu k problematice vzdělávání, který každoročně pořádají Asociace hotelů a restaurací ČR ve spolupráci s Vysokou školou hotelovou v Praze:
- „Současný rozsah požadavků ke třem maturitním zkouškám společné části (český jazyk a literatura – cizí jazyk – matematika) v kombinaci
- s neustále bobtnajícími požadavky na ustavičné rozšiřování oblastí, které by měly být rozhodně zahrnuty jako nedílné součásti rámcových vzdělávacích programů (od již obecně známé finanční gramotnosti přes gramotnost rodinnou, sexuální a brannou až k nejnověji požadovaným gramotnostem technickým či programátorským…) a dále s ohledem na
- již oprávněně z nejvyšších míst deklarovanou PŘEDIMENZOVANOST stávajících rámcových a školních vzdělávacích programů
- stojíme před reálnou hrozbou kolapsu současné úrovně odbornosti žáků a absolventů v našich maturitních oborech středních odborných škol.
- Pokud nedojde k opravdu zásadní redukci požadavků na výsledky učení v revidovaných RVP všech stupňů vzdělávání, pokud nedojde k systematické provázanosti a spolupráci pracovních skupin, které budou tvořit požadavky v RVP a požadavky maturitní zkoušky, pokud společnost i rodičovská veřejnost budou za prioritní považovat úspěšné zvládnutí maturity, a to bez potřeby osvojení základních stavebních kamenů již na základních školách:
- vidíme jako jedinou možnou cestu pro naše školy radikální snížení požadavků na odbornost: ať už v praktických dovednostech a zautomatizovaných odborných návycích praktického vzdělávání, tak také v oblasti teoretického odborného vzdělávání a profilové odborné maturitní zkoušky.
- Zůstane otázkou, do jaké míry se nám při tomto radikálním omezení rozsahu a obsahu odbornosti bude dařit vytvářet zájem o naše obory a vytvářet k nim vztah.“
Foto: Shutterstock.com