Zámek Lemberk je jednou z nejstarších památek v Libereckém kraji. Tento raně barokní zámek stojí na místě původně gotického hradu, který v první polovině 13. století založil Havel z rodu Markvarticů. Lemberk však proslavila především jeho žena Zdislava, prohlášená v roce 1995 za svatou.

Hrad se původně jmenoval Löwenberg, odvozeným od rodového erbovního znamení pana Havla. Počeštěním pak vznikl název Lemberk. Stalo se to ještě za života zakladatele hradu, neboť ten sám se později píše jako Havel z Lemberka a Jablonného.
Historické záznamy nám pana Havla představují jako znamenitého rytíře 13. století, který působil i jako důvěrník a rádce krále Václava I., později také jeho syna Přemysla Otakara II. Ač byl ve své době významnou osobností, do dějin se však mnohem hlouběji vepsala jeho manželka Zdislava.
Její otec byl český šlechtic Přibyslav z Křižanova, matka Sibyla pocházela ze Sicílie a do Čech přišla jako dvorní dáma královny Kunhuty, manželky pozdějšího krále Václava I. Po svém příchodu na Lemberk Zdislava proslula svou pomocí chudým a péčí o nemocné, podle legend křísila mrtvé, uzdravovala slepé a malomocné. V kronice Dalimilově se píše: „Pět mrtvých Boží mocí vzkřísila, mnoha slepým zrak vrátila, chromých a malomocných mnoho uzdravila a nad jinými ubohými veliké divy činila.“
Po smrti roku 1252 v relativně mladém věku kolem 30 let (není známo její přesné datum narození) byla Zdislava pohřbena v kryptě dominikánského kláštera sv. Vavřince v nedalekém Jablonném v Podještědí. Lidovou tradicí byla uctívána jako světice, v roce 1907 byla církví blahořečena a 21. května 1995 ji papež Jan Pavel II. svatořečil. Od roku 2002 se Zdislava stala rozhodnutím krajského zastupitelstva patronkou celého Libereckého kraje.
Dnes je světici na Lemberku věnováno Muzeum sv. Zdislavy. Tento 2. prohlídkový okruh zahrnuje historii hradu i osudy jeho zakladatele Havla a jeho choti Zdislavy, dále Zdislavinu světničku, připomínající podobnou místnost Karla IV. na Karlštejně, a také legendy a obrazy ze života svaté Zdislavy.
Co dalšího je možné vidět
1. prohlídkový okruh nabízí zámek jako takový – prohlídky renesančních a barokních pokojů, expozici věnovanou historii majitelů, stavební historii a vývoji nábytku a uspořádání interiérů z období gotiky, renesance, baroka a klasicismu. Interiéry doplňuje bohatá štuková výzdoba a nábytek z jednotlivých stavebních odvětví. Návštěvníci si také oblíbili černou kuchyni ze 17. století, která je dodnes ve funkčním stavu. K největším zajímavostem patří takzvaný Bajkový sál z počátku 17. století se stropem se 77 malovanými dřevěnými kazetami s výjevy z Ezopových bajek.
Ve druhém patře zámku pak byla v roce 1992 instalována expozice moderního uměleckého skla z mezinárodních sklářských sympozií konaných v Novém Boru. Tato výstava je průběžně doplňována o nové exponáty. Lemberk ročně navštíví téměř 30 000 lidí.
Text: Jiří G. Souček
Foto: Antonín Forbelský
www.szlemberk.xf.cz