
Jižní Morava je krajem s největším počtem hradů a zámků a také slunečního záření v celé naší vlasti. Teplé klima, které tu panuje, svědčí nejen révě, ale i rekreaci – třeba u Vranovské či Brněnské přehrady nebo u jezer pod Pálavou. Každý návštěvník si v něm najde, co obdivovat.
Památky Velkomoravské říše, Věstonickou venuši a další nálezy z dob lovců mamutů, hrady, zámky, technické památky, vojenská opevnění z třicátých let 20. století, nevšední krásy krajiny, tak pestré od meandrů a skalnatých svahů Národního parku Podyjí po Moravský kras s krasovými jeskyněmi, propastí Macochou a podzemní řekou Punkvou. Ne náhodou je jižní Morava hned po Praze turisticky nejvyhledávanějším regionem České republiky.
UNESCO na každém kroku
Jižní Morava je místem, kde se v těsném sousedství nacházejí dokonce čtyři světově významná teritoria natolik cenná, že je pod svou ochranu vzalo UNESCO. Jsou to dvě památky zapsané na seznam kulturního a přírodního dědictví: kulturní krajina Lednicko-valtický areál, bezmála 300 km2 romantické, uměle přetvořené krajiny, s četnými drobnými stavbami mezi zámky Lednice a Valtice, a vila Tugendhat, funkcionalistická stavba z první poloviny 20. století ve městě Brně. Pod patronací UNESCO se nacházejí rovněž dvě biosférické rezervace: Dolní Morava, tvořená bílými vápencovými skalami Pálavy a vzácnou lužní krajinou na soutoku Moravy a Dyje. Druhou je biosférická rezervace Bílé Karpaty, území s nejvyšší pestrostí a početností zastoupení orchidejí ve střední Evropě. Jedinečností jsou položky na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO, kterými jsou mužský sólový tanec verbuňk z Moravského Slovácka a slovácká Jízda králů.
Jihomoravská metropole
Brno, druhé největší město České republiky, je ekonomickým, kulturním, obchodním a vzdělávacím centrem kraje. Dominantu města tvoří katedrála sv. Petra a Pavla a hrad Špilberk, bývalá nejproslulejší věznice habsburské monarchie. Ze středověku se dochovalo rozmanité podzemí včetně kostnice. Turistickým lákadlem jsou i nově zrekonstruované vily Tugendhat, Jurkovičova vila, vila Stiassni a Löw-Beerova vila. Vedle historických památek je skvělou galerií funkcionalistických staveb od slavné vily Tugendhat po brněnské výstaviště, které brzy dosáhne 90 let od vybudování.
Lákadlem pro davy fanoušků z celé Evropy je Masarykův okruh v Brně – místo konání řady motocyklových a automobilových závodů včetně prestižní Velké ceny silničních motocyklů GP. Atraktivní a poučné jsou interaktivní představení v Hvězdárně a planetáriu Brno a ve vědeckém centru VIDA!
[fotogalerie2]
Stopy dávné historie
Kraj je bohatý historií. Doklady o zdejším osídlení pocházejí již z doby lovců mamutů; což přibližuje expozice Archeoparku Pavlov včetně světově proslulé Věstonické venuše. Připomínkou Velké Moravy jsou expozice v Mikulčicích a zámečku Pohansko u Břeclavi. Nedaleko Brna se nachází historicky proslulé slavkovské bojiště, kde se konala slavná bitva tří císařů Napoleona, Františka I. a ruského cara Alexandra. Dokladem je Mohyla míru s multimediální expozicí. Nejen zde, ale i na jiných místech se každoročně konají vzpomínkové a pietní akce. Svědky bohaté historie jsou četné hrady, zámky a jiné objekty, z nichž nejnavštěvovanější je zámek Lednice, počtem návštěvníků se umisťuje hned za Pražským hradem a zámkem v Českém Krumlově.
Na kole i pěšky
Celý region protkaly pěší a cyklistické trasy a stezky, které turisty zavedou do rozmanitých míst: podzemí Moravského krasu, na slunné svahy Pálavy, do mokřadů lužních lesů, skalnatých srázů nad meandry řeky Dyje v NP Podyjí, písčitého kraje Moravské Sahary u Bzence, vřesovišť u Havraníků či stepní krajiny u Pouzdřan. Příjemným zážitkem je i projížďka otevřenou krajinou po Baťově kanálu. Specifikem jižní Moravy jsou vinařské cyklostezky, na nichž si mohou turisté ve svém tempu vychutnávat krásu krajiny a přitom od sklípku ke sklípku poznávat kvality tekutého pokladu této země, který po staletí doplňují pilné ruce jejích obyvatel. I na jižní Moravě si mohou milovníci adrenalinu užít zábavnou jízdu po úzkých stezkách pro horská kola na Singletrailu Moravský kras v Jedovnicích a v Mariánském údolí v Brně-Líšni. Mohou také navštívit nově vybudovaný příměstský areál singltrailů v Boskovicích, který je součástí areálu Sportpark Boskovice, a pravé bikery určitě nezklame Cykloresort Strážnicko s přírodními stezkami.
V kraji se pořádá celá řada vinařských ale i kulturních a sportovních akcí, stačí si jen vybrat.
Text a foto: Jihomoravský kraj
Více na www.jizni-morava.cz a www.cyklo-jizni-morava.cz
TOP akce 2018 na Jižní Moravě
- Ignis Brunensis 26. 5. – 17. 6. (21. ročník mezinárodní soutěžní přehlídky ohňostrojů a další pro návštěvníky atraktivní akce v ulicích města Brna)
- Festival RE:PUBLIKA 23. 5. – 17. 6. (Festival pořádaný při příležitosti 100. výročí ČSR a 90. výročí vzniku brněnského výstaviště s bohatým programem kulturním, sportovním, vzdělávacím a společenským)
- Concentus Moraviae – mezinárodní hudební festival vážné hudby 1.–27. 6. (Festivalové koncerty v inspirativním prostředí kostelů, zámků či zámeckých nádvoří ve vybraných místech jižní Moravy a Vysočiny)
- Mezinárodní folklorní festival Strážnice 21.–24. 6. (Tradiční mezinárodní setkání desítek folklorních souborů a skupin v zámeckém areálu a ve strážnickém skanzenu)
- Grand Prix České republiky 3.–5. 8. (Brněnský závod Mistrovství světa silničních motocyklů – nejprestižnější motoristická akce v ČR)
- Pálavské vinobraní 7.–9. 9. (Historický průvod, hudební vystoupení, řemeslná tržnice, ochutnávky vína, burčáku a moravských specialit a další zajímavý program v Mikulově)
- Znojemské historické vinobraní 14.–16. 9. (Slavnosti vína a burčáku, historický průvod a jarmark, přehlídka hudby, tance, zábavy v centru královského města Znojma)
- Vzpomínkové akce ke 213. výročí bitvy u Slavkova 30. 11. – 2. 12. (Připomínka bitvy u Slavkova z 2. 12. 1805, rekonstrukce bitvy s vojáky v dobových uniformách, pochod, pietní akt u Mohyly míru)
