„Koho celej den neuvidím, dostane medaili.“ Tato dnes již zlidovělá hláška z filmu S tebou mě baví svět by se s trochou nadsázky dala použít i jako propagační slogan řady zábavních parků, které jsou k dispozici rodinám s dětmi v různých částech České republiky. Rodiče v nich sice své děti musejí hlídat, ale o zábavu mají postaráno skutečně na celý den. Děti se vydovádí, vyběhají a ještě si domů odnesou pěkné zážitky a vzpomínky.
Patero DinoParků
Výpravu mezi ještěry do druhohor mohou rodiče s dětmi podniknout hned na pěti místech v České republice – v Praze, Liberci, Plzni, Vyškově a Ostravě. Každý z DinoParků je svým způsobem unikátní a něčím specifický. Jedno však mají společné – rodiče i děti se v nich mohou seznámit s modely celé řady známých i méně známých dinosaurů. Některé z nich jsou statické, jiné se pohybují a vydávají zvuky. Modely dinosaurů však doplňují další atrakce. Například v libereckém DinoParku, který je jako jediný otevřený celoročně, si mohou děti vyzkoušet svou zručnost na DinoTreku. Stezka, kterou mohou projít jen bez pomoci rodičů, vede nejen ve výšce, ale i mezi nohama velkého ještěra a zakončuje ji skluzavka. Děti procházejí po různých mostech nebo se musejí proplazit lanovým tunelem. Menší i větší návštěvníky láká také DinoLaser, kde si děti mohou vyzkoušet, zda jsou natolik mrštné, aby se vyhnuly laserovým paprskům a staly se tak Chodci, Lovci nebo Borci. Každoročně obohatí některé z DinoParků nový model ještěra – loni to byl například v Praze obrovitý Therizinosaurus, druhohorní teropod s drápy dlouhými až jeden metr a s částečně opeřeným tělem. Tento 11 metrů velký model patřil podle výkonného ředitele DinoParku Milana Choulíka loni k nejfotografovanějším scénám v pražském parku. Děti i rodiče mohou kromě ještěřích modelů v životní velikosti objevit skutečné vykopávky a fosilie v pavilonu Cesta do minulosti Země, navštívit i 3D kino a zhlédnout film, který je zavede pod hladinu oceánů. „Kromě toho se děti mohou pohoupat na dinosauří houpačce nebo se stát malými archeology na paleontologickém hřišti s ukrytou kostrou pravěkého tvora,“ říká Milan Choulík.
Unikátní stezka naboso
Stejně jako většina DinoParků (s výjimkou toho libereckého) i další zábavní a zážitkové parky mají otevřeno většinou pouze v sezoně, tedy od května do října. Výjimkou není ani přírodní park u Orlické přehrady Zeměráj. Na ploše devíti hektarů je tam vytvořeno více než sto různých her, hlavolamů a dobrodružných úkolů, do kterých se může zapojit celá rodina. „V našem parku návštěvníci najdou i několik skutečně výjimečných atrakcí. Například reálnou vesnici z raného středověku obklopenou zahradami a pastvinami. Mohou zde společně s obyvateli vesnice vytočit nádobu na kopacím hrnčířském kruhu, příst a tkát, mlít mouku, podrbat kozy nebo třeba okopávat zahrádky. Kromě toho na ně čeká i kilometr dlouhá stezka naboso – jediná v České republice, která je vytvořena z přírodních materiálů, oblázků, šišek a jehličí, a chodí se po ní zásadně bez bot. Součástí stezky vedené v rozmanitém terénu přes les, louku, skály, pole, balvany i potok je množství zábavných úkolů zaměřených na poznávání české přírody, obří ptačí hnízdo, hmatové zkoumání dutin stromů nebo pavoučí síť. Jeden úsek stezky se dokonce chodí poslepu. Připravena je také přírodní krytá herna, archeologické naleziště, bludiště, lukostřelnice, dobrodružné hledání tajemných symbolů, které skrývají záhadu ukrytého pokladu nebo pátrání po Kamenech času,“ vyjmenovává Kateřina Havránková ze zážitkového parku Zeměráj. Kromě nepřeberného množství aktivit se Zeměráj snaží potěšit návštěvníky pohledem na rozkvetlé louky, archaickou vesničku mezi jabloněmi, chůzí naboso v trávě, cachtáním v potůčku, poležením na seně a dalšími obyčejnými přirozenými prožitky, které se ale z běžného života pomalu vytrácejí. „Zeměráj je místo, kde se i dospělí během chvíle nechají strhnout ke hře a stávají se opět dětmi,“ dodává Kateřina Havránková.
Součástí parku Zeměráj je i středověká vesnice
|
Během pobytu v Zeměráji se děti i dospělí mohou občerstvit v Hospůdce Pod Hrází se stylovou nabídkou teplých jídel i občerstvení. Její součástí jsou vnitřní i venkovní prostory s celkovou kapacitou asi 200 míst k sezení a zejména řada herních prvků, při kterých se zabaví děti i dospělí. „Ubytování zatím možné není a stejně tak nenabízíme pobytové akce typu příměstských táborů. Náš park je ale vyhledávaným cílem příměstských táborů z okolí,“ říká Kateřina Havránková. I v nadcházející sezoně plánují v Zeměráji doprovodný program, který bude každou sobotu zaměřen buď na historii (vaření ve středověku, stavba domu, oslavy archaických svátků), archeologii, nebo na pohyb během turnajů ve špalíkované, kopané, lukostřelbě či běhu na boso. V plánu jsou i další tvůrčí a naučné programy s přírodovědnou tematikou. „Letos rozšíříme dosavadní herní plochy o nové prvky, a to včetně vodního koutku. Spustíme také dětskou únikovou hru Třináctý klíč a k dispozici bude rovněž nové kuličkové a fotbalgolfové hřiště,“ přibližuje novinky Kateřina Havránková.
Šťastná země pod Troskami i s Troskami
Citlivý k životnímu prostředí je i další zábavní park, Šťastná země v Radvánovicích u Turnova, v těsné blízkosti zámku Hrubá Skála a zříceniny hradu Trosky. Tento přírodní zábavní park je otevřen od konce dubna do září a děti se mohou vydovádět na dřevěném hradě, v trpasličí vesničce nebo na více než stovce houpaček a prolézaček. K dispozici je také pískové rýžoviště nebo vzduchové trampolíny. Během horkých letních dní láká k návštěvě i prožitkový Geopark, který je součástí areálu a nachází se v krásném a v létě chladném údolí s pískovcovými skalami, dvěma rybníčky a potokem.
Loni v červnu vznikla ve Šťastné zemi v měřítku 1 : 5 replika hradu Trosky z akátového dřeva. Replika se podobá spíše historickému vyobrazení ze středověku než současné zřícenině – vedle známých věží Panna a Baba má ještě další čtyři věže a také cimbuří, vstupní brány, ochoz a vyhlídku.

Ve Štastné zemi loni otevřeli „repliku“
hradu Trosky
|
 |
 |
 |
Za permony do jihomoravských Oslavan
Permonium. Tak se jmenuje další zajímavý zábavní park, který se nachází v areálu Strojíren Oslavany na jižní Moravě a je určen hlavně dospívající mládeži a mladším dospělým. Návštěvníci zde naleznou největší nadzemní bludiště v České republice, imitující na povrchu systém důlních chodeb, důlní jezero, sopku propojenou s dvouúrovňovým lanovým centrem, prales a důlní štoly. „Největší novinkou nadcházející sezony bude nová generace unikátní interaktivní hry Magic Permon 2.0. Změna spočívá nejen v technickém řešení hry, nástupu nových moderních PC technologií, prostoupení příběhů oslavanských permonů a jejich včlenění do celé trasy hráčů. Na hráče čekají nové úkoly, nová pravidla i nová odměna. Chybět nebudou ani moderní a zajímavé motivační prvky hráčů – výsledková tabule, možnost vrátit se do hry nebo zvrátit osud hry vykoupením života. Hru chceme letos poprvé spustit i pro handicapované návštěvníky,“ popisuje ředitelka vzdělávání a rozvoje Permonia Alena Lubasová. Rodinám s dětmi pak nabízejí týmovou variantu hry, kterou je možné nakonfigurovat podle věku hráčů. Nejjednodušší úroveň je určena nejmenším dětem od 3 do 7 let. „Ve hře ale není až tak důležitý věk, ale schopnost návštěvníků pobavit se, míra jejich poznání, šikovnost a také odvaha,“ dodává Alena Lubasová.
Permonium najdete v jihomoravských Oslavanech
|
Děti mohou vybít svou energii i v Pavoučí pasti, dvouúrovňovém lanovém centru, propojeném aktivní sopkou. Velkým lákadlem je také Salpóna – lanovka z terasy těžní věže do volného prostoru ve výšce 11 metrů nebo Škrtí lanovka pro malé odvážné děti. Plných 275 metrů měří adrenalinová Industriální stezka, tedy lanové propojení těžní a vodárenské věže nad střechami výrobních hal. Má 11 překážek netradiční délky i náročnosti. „Pokud si budou chtít návštěvníci po zdolání všech nástrah oslavanských permonů odpočinout, mohou zajít na místo zvané Plac. Společnost jim tam bude dělat živá oslí rodinka pojmenovaná podle místních permonů – maminka Bouchalka, tatínek Koblížek a jejich dcera Permonka –, které mohou také nakrmit,“ doporučuje Alena Lubasová.
Během prázdnin plánují v Permoniu uspořádat oblíbené noční akce, které jsou určeny především starším dětem, teenagerům a dospělým. „V tyto dny mají zájemci jedinečnou příležitost zažít park, věž i hry v noci. Je to noc plná překvapení, která občas zaskočí i návštěvníky, kteří k nám chodí opakovaně,“ uzavírá Alena Lubasová a na závěr prozrazuje ještě jednu novinku. Souběžně s přípravou letošní sezony probíhá i technicky náročná příprava novinky sezony příští – rozšíření parku o přírodní vodní svět s ojedinělými technologiemi.
Foto: Permonium, Štastná země, Zeměráj