Zástupci HO.RE.KA ČR, sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu, spolu se zástupci Národní federace hotelů a restaurací České republiky jako dvou dominantních profesních zástupců oboru hotelnictví a gastronomie po společné úvaze a rozhodnutí valných hromad, konaných 25. října 2006 v OREA Hotelu Pyramida, rozhodli o dobrovolném sloučení v novou jednotnou a silnou organizaci – Asociaci hotelů a restaurací České republiky (dále jen AHR ČR), která se stane významným partnerem vládě, orgánům samosprávy, dolní i horní komoře Parlamentu a dozorovým orgánům.
Zkušenosti posledních let ukázaly, že dosavadní roztříštěnost byla nevýhodou, která kromě zhoršené možnosti vyjednávání kvalitních podmínek pro podnikání a rozvoj oboru gastronomie přinášela zbytečnou duplicitu některých činností a s nimi spojených nákladů. Vznik společné, jednotné organizace je důležitým mezníkem pro další rozvoj a reprezentaci oboru, a to jak v rámci České republiky, tak na mezinárodní úrovni a zároveň jasnou deklarací schopnosti podnikatelů v oboru hotelnictví a gastronomie domluvit se a prosazovat své zájmy společně.
Při jednáních bylo rozhodnuto, že vzhledem k probíhajícím aktivitám bude nejrozumnější, aby Národní federace hotelů a restaurací České republiky jako organizace zůstala zachována a pouze změnila svůj název na Asociaci hotelů a restaurací České republiky a upravila původní stanovy tak, aby se v nich odrážela nová organizační struktura včetně regionálního zastoupení v rámci všech našich čtrnácti krajů. HO.RE.KA ČR, sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu, v souladu s § 12 odst. 1a) zákona č. 83/1990 Sb., O sdružování, v platném znění, zanikla dobrovolným slou-čením s Asociací hotelů a restaurací ČR, ke dni 25. 10. 2006.
První prezidium AHR ČR na své historicky první tiskové konferenci, zleva: Václav Stárek, Lenka Růžičková, Pavel Hlinka, Mirka Luprichová, Jiří Milský
|
Sídlem organizace se od 1. 12. 2006 stane Revoluční ulice č. 13 v Praze 1. Ve stejných prostorách vznikne také školicí centrum AHR ČR. Vysoká škola cestovního ruchu hotelnictví a lázeňství zůstává v původních prostorách na adrese Senovážné náměstí 23, Praha 1.
Členové obou sdružení zároveň vytyčili úkoly pro první rok své činnosti a stanovili strategické cíle organizace, mezi které patří:
1. Zastupování zájmů členské základny a průzkum potřeb
2. Upevňování pozice na národní a mezinárodní úrovni – hlavní partner státní správě a ostatním organizacím
3. Rozvoj činnosti v regionech ČR a v odborných sekcích
4. Boj s nekalou soutěží
5. Společné marketingové aktivity
6. Rozvoj služeb pro členy (informace, ochrana, monitoring)
7. Rozvoj vzdělávacích aktivit
8. Podpora kvality služeb a produktů
9. Lepší využití finančních prostředků
Organizační struktura AHR ČR byla vytvořena tak, aby odpovídala jak regionálnímu zastoupení, tak zajištění odborných sekcí a pokračování v tradici vzdělávacích programů a aktivit.
Valná hromada zvolila zároveň svůj výkonný orgán, který se skládá z prezidia a rady.
Prezident: Pavel Hlinka
Viceprezidenti s odpovědností za:
Mirka Luprichová – krajské sekce
Jiří Milský – hotelová sekce
Lenka Růžičková – gastronomická sekce
Členové rady s odpovědností za:
Vít Pechanec – HUZ do 20 pokojů
Vlastislav Šos – HUZ do 100 pokojů
Jan Filip – HUZ nad 100 pokojů
Jan Štěpánek – gastronomická zařízení
Miroslav Bažant – gastronomická zařízení
Daniel Jírovec – dodavatelé
Josef Krůžela – vzdělávací sekce
Generální sekretář:
Václav Stárek
starek@nfhr.cz
602 765 632
www.ahrcr.cz