Železná Ruda chce co nejvíce snížit počet stánků a trhovců. Podle radnice největšího zimního střediska v Plzeňském kraji na hranicích s Německem to zajistí příliv movitějších zahraničních i českých turistů do ojedinělé přírodní oblasti, zejména v létě.
Vytěsnění stánkařů by podle názoru starosty Michala Šnebergra přineslo zvýšení návštěvnosti v segmentu čistých turistů směřujících za přírodou. Počty emotivních návštěvníků, kteří přijíždějí za nákupní horečkou, by to trochu snížilo. Klienti stánkařů jsou podle něj téměř výhradně lidé z Německa. „Je to o ceně, což vidíme i z velkých měst, kde je tento prodej také. Myslí si, že na takové tržnici je něco výjimečného,“ dodal.
Podle hrubých odhadů se za pět let snížil počet stánků o třetinu. Jejich éra údajně odeznívá. Souvisí to s nižší poptávkou i se změnou sortimentu a struktury prodeje.
Možnosti radnice jsou velmi omezené. Má vyhlášky proti stánkům, všechny jsou ale na soukromých pozemcích. O jejich počtu nechce radnice spekulovat. Nemá ani detailní přehled o sortimentu, neboť komunita prodejců, kteří už bydlí přímo ve městě, je uzavřená.
„Je to nestandardní stav, kdy trhovci porušují zákony, a my se s tím nedokážeme vypořádat. Ve městě není schválená jediná tržnice, takže tento jev je, dá se říci, nelegální,“ řekl starosta. Zastupitelé jsou sice proti stánkům jednotní, ale prodejci využívají „rafinované triky vzdoru“.
Nové projekty obohatí infrastrukturu pro turisty
Radnice sice nemá podle starosty žádný nástroj, jak stánkaře z města vytěsnit, ale snaží se najít nové atrakce, které by do města přivedly i jiné návštěvníky než jen za nákupem u Vietnamců. Radnice chce přebudovat město na kvalitní horské středisko srovnatelné s bavorskými a rakouskými centry.
Sází proto na silné zahraniční investory, ti plánují ve městě vybudovat nové golfové centrum, hotel vyšší kategorie, bazén a další lyžařský areál. Do konce roku schválí zastupitelé dvoutisícového rekreačního centra změnu územního plánu a ihned poté plochu v Alžbětíně, mezi českou a bavorskou Železnou Rudou, nabídnou investorům.
Vietnamští stánkaři zamořují Železnou Rudu |
„Naše městečko, které má problémy s financováním údržby silnic, budov i svozu odpadu, se projektu nemůže zúčastnit. Musí to být jednoznačně privátní aktivita,“ dodal Šnebergr. A investoři se prý již hlásí.
„Potřebujeme například velký veřejný bazén,“ uvědomuje si starosta. Turisté jezdívali do loňska do Bavorské Železné Rudy, která ale krytou plovací plochu kvůli vysokým provozním nákladům uzavřela. Znovuotevření podpořil finančně Plzeňský kraj i česká Železná Ruda, ale nový nájemce zkrachoval. Bavorský starosta nyní přišel s návrhem hradit provoz z poplatků od turistů, například ze vzdušného. „Model financování hledáme, je ale otázkou, zda ho bude česká strana akceptovat po problémech v minulosti,“ řekl starosta.
Řada hotelů, například Horizont, Stella, Ostrý a Čertův Mlýn, vlastní bazény, ale jsou menší, a ne vždy tam může veřejnost. Starosta a zastupitelé nejvíce sází na alžbětínský projekt, kde by kromě bazénu vzniklo ještě velké wellness centrum a zázemí pro lázeňský provoz.
A co v zimě?
Město připravuje rozsáhlou rekonstrukci lanovky ze Špičáku na Pancíř a novou sjezdovku, vše za 360 milionů korun. Na stavbu v podstatě nové, z poloviny kabinkové a z poloviny sedačkové lanovky, požádá o dotace z EU.
„Máme hotový projekt pro územní rozhodnutí k modernizaci tříkilometrové lanové dráhy,“ říká Šnebergr. Současná sedačková lanovka od špičácké silnice na nejvyšší „lyžařský“ šumavský vrch Pancíř je stará 30 let a nutně potřebuje rozsáhlou generální opravu. Podle starosty sice není v havarijním stavu, ale neláká tolik turistů jako například moderní kabinkové lanovky na nedalekém německém Javoru.
Text a foto: Jiří G. Souček
(Zdroj: ČTK a město Železná Ruda)
www.sumavanet.cz/zeleznaruda